Definice obchodu s uhlíkem

Co je obchod s uhlíkem?

Obchodování s uhlíkem je výměna kreditů mezi národy, která má snížit emise oxidu uhličitého.

Obchodování s uhlíkem se také označuje jako obchodování s uhlíkovými emisemi. Obchodování s emisemi uhlíku tvoří většinu obchodování s emisemi.

Proč máme obchod s uhlíkem

Když země používají fosilní paliva a produkují oxid uhličitý, neplatí za důsledky přímého spalování těchto fosilních paliv. Existují určité náklady, které vznikají, například cena samotného paliva, ale existují i ​​další náklady, které nejsou zahrnuty v ceně paliva. Tito jsou známí jako externality. V případě použití fosilních paliv jsou tyto externality často negativními externalitami, což znamená, že spotřeba zboží má negativní účinky na třetí strany.

Mezi tyto externality patří náklady na zdraví (jako příspěvek spalování fosilních paliv na srdeční choroby, rakovinu, mozkovou mrtvici a plicní choroby) a náklady na životní prostředí (jako je zhoršování životního prostředí, znečištění, změna klimatu a globální oteplování). Je zajímavé, že výzkum zjistil, že břemeno změny klimatu nejvíce často nejvíce ovlivňuje země s nejnižšími emisemi skleníkových plynů. Pokud tedy země bude spalovat fosilní paliva a produkovat tyto negativní externality, myslí se, že by za ně měla platit.

Obchod s uhlíkem vznikl na základě Kjótského protokolu z roku 1997 s cílem snížit emise uhlíku a zmírnit změnu klimatu a budoucí globální oteplování. V té době bylo cílem navrženého opatření snížit mezi lety 2008 a 2012 celkové emise oxidu uhličitého na zhruba 5% pod úroveň roku 1990.

Jak to funguje

Každá země má v zásadě limit na množství uhlíku, které smí uvolňovat. Obchodování s uhlíkovými emisemi pak umožňuje zemím, které mají vyšší emise uhlíku, zakoupit právo na uvolňování více oxidu uhličitého do atmosféry ze zemí, které mají nižší emise uhlíku.

Obchod s uhlíkem rovněž odkazuje na schopnost jednotlivých společností obchodovat se znečišťujícími právy prostřednictvím regulačního systému známého jako cap and trade. Společnosti, které znečišťují méně, mohou prodat svá nevyužitá práva na znečišťování společnostem, které znečišťují více. Cílem je zajistit, aby společnosti v souhrnu nepřekročily základní úroveň znečištění, a poskytnout finanční pobídky pro společnosti, aby méně znečišťovaly.

Kritiky obchodu s uhlíkem

Obchodování s emisemi uhlíku je široce a stále více kritizováno. Je to považováno za nebezpečné rozptýlení a poloviční opatření k vyřešení velké a naléhavé otázky globálního oteplování. Objevily se také zprávy o korupci.

Navzdory tomu zůstává obchodování s uhlíkem ústředním konceptem v návrzích na zmírnění nebo snížení změny klimatu a globálního oteplování

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování