Průvodce » Obchodování » Obchodování s akciemi » Definice obchodování zasvěcených osob

Definice obchodování zasvěcených osob

Co je obchodování zasvěcených osob?

Zasvěcené obchodování zahrnuje obchodování s akciemi veřejné společnosti někým, kdo má z jakéhokoli důvodu neveřejné podstatné informace o této akci. Obchodování zasvěcených osob může být nelegální nebo legální v závislosti na tom, kdy zasvěcený obchod uskuteční. Je nelegální, když jsou materiální informace stále neveřejné, a tento druh obchodování zasvěcených osob má tvrdé důsledky.

Shrnutí

  • Obchodování zasvěcených osob je nákup nebo prodej akcií veřejně obchodované společnosti někým, kdo má neveřejné podstatné informace o této akci
  • Podstatné neveřejné informace jsou jakékoli informace, které by mohly podstatně ovlivnit rozhodnutí investora koupit nebo prodat cenný papír, který nebyl zpřístupněn veřejnosti.
  • Tato forma obchodování zasvěcených osob je nezákonná a přichází s přísnými tresty, včetně potenciálních pokut a doby vězení.
  • Zasvěcené obchodování může být legální, pokud je v souladu s pravidly stanovenými komisí SEC.

Pochopení obchodování zasvěcených osob

Americká komise professional cenné papíry (SEC) definuje nelegální obchodování zasvěcených osob jako:

„nákup nebo prodej cenného papíru v rozporu se svěřeneckou povinností nebo jiným vztahem důvěry a důvěry na základě podstatných neveřejných informací o cenném papíru.“

Podstatné informace jsou jakékoli informace, které by mohly podstatně ovlivnit rozhodnutí investora koupit nebo prodat cenný papír. Neveřejné informace jsou informace, které nejsou legálně přístupné veřejnosti.

Otázka legality vychází z pokusu SEC o udržení spravedlivého tržiště. Jednotlivec, který má přístup k zasvěceným informacím, by měl nespravedlivou výhodu nad ostatními investory, kteří nemají stejný přístup, a mohl by potenciálně dosahovat větších, „nespravedlivých“ zisků než jejich kolegové investoři.

Nezákonné obchodování zasvěcených osob zahrnuje tipování ostatních, pokud máte jakýkoli druh podstatných neveřejných informací. K legálnímu obchodování zasvěcených osob dochází, když ředitelé společnosti nakupují nebo prodávají akcie, ale zveřejňují své transakce legálně. Komise professional cenné papíry má pravidla na ochranu investic před účinky obchodování zasvěcených osob. Nezáleží na tom, jak byly hmotné neveřejné informace přijaty, nebo zda je osoba zaměstnancem společnosti. Předpokládejme například, že se někdo dozví o neveřejných materiálních informacích od člena rodiny a sdílí je s přáteli. Pokud přítel použije tyto zasvěcené informace k zisku na akciovém trhu, pak mohou být stíháni všichni tři zúčastnění...

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout právním problémům, je vyhnout se sdílení nebo používání důležitých neveřejných informací, i když jste je náhodou zaslechli.

Příklad: Martha Stewart a obchodování zasvěcených osob

Ředitelé společností nejsou jedinými lidmi, kteří mohou být odsouzeni za obchodování zasvěcených osob. V roce 2003 byla Martha Stewartová ze strany SEC obviněna z maření spravedlnosti a podvodu s cennými papíry – včetně obchodování zasvěcených osob – v roce 2001 ImClone případ...

Stewart prodal téměř 4 000 akcií biofarmaceutické společnosti ImClone Programs na základě informací obdržených od Petera Bacanoviče, makléře ve společnosti Merrill Lynch. Bacanovicov suggestion přišel poté ImClone Units výkonný ředitel (CEO), Samuel Waksal, prodal všechny své akcie společnosti. To přišlo v pravý čas ImClone čekal na Foodstuff and Drug Administration (Fda) na rozhodnutí o jeho léčbě rakoviny, Erbitux...

Krátce po těchto prodejích Fda odmítl ImClone je droga, což způsobí pokles akcií o 16% za jeden den. Předčasný prodej Stewart jí zachránil ztrátu 45 673 $. Prodej však byl uskutečněn na základě tipu, který obdržela ohledně prodeje jeho akcií Waksalem, což nebyla veřejná informace. Po soudním procesu v roce 2004 byl Stewart obviněn z méně závažných zločinů bránících v řízení, spiknutí a nepravdivých prohlášení federálním vyšetřovatelům. Stewart sloužil pět měsíců ve federálním nápravném zařízení..

Příklad: Amazon Insider Buying and selling Case

V září 2017 byl z obchodování zasvěcených osob obviněn bývalý finanční analytik společnosti Amazon.com Inc. (AMZN) Brett Kennedy. Úřady uvedly, že Kennedy před vydáním poskytl kolegům absolventům University of Washington Maziarovi Rezakhanimu informace o výdělcích Amazonu v prvním čtvrtletí roku 2015. Rezakhani zaplatil Kennedymu za tyto informace 10 000 $. V souvisejícím případě SEC uvedla, že Rezakhani vydělal 115 997 USD na obchodování akcií Amazonu na základě tipu od Kennedyho...

Právní instance obchodování zasvěcených osob

Pojem „obchodování zasvěcených osob“ má obecně negativní konotaci. Legální obchodování zasvěcených osob probíhá na akciovém trhu každý týden. SEC vyžaduje, aby byly transakce předkládány včas elektronicky. Transakce se odesílají elektronicky na SEC a také musí být zveřejněny na webových stránkách společnosti.

Zákon o burze cenných papírů z roku 1934 byl prvním krokem k zákonnému zveřejnění transakcí s akciemi společnosti. Ředitelé a hlavní vlastníci akcií musí zveřejnit své podíly, transakce a změnu vlastnictví.

  • Formulář 3 se používá jako počáteční podání k prokázání podílu ve společnosti.
  • Formulář 4 slouží ke zveřejnění transakce s akciemi společnosti do dvou dnů od nákupu nebo prodeje.
  • Formulář 5 se používá k deklaraci dřívějších transakcí nebo transakcí, které byly odloženy...

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování