Průvodce » Obchodování » Technická analýza » Definice nevyváženého objemu (OBV)

Definice nevyváženého objemu (OBV)

Co je objem na váze (OBV)?

On-balance volume (OBV) je indikátor technické dynamiky obchodování, který používá objemový tok k předpovědi změn ceny akcií. Joseph Granville nejprve vyvinul metriku OBV v knize z roku 1963 Granville’s New Key to Stock Market Profits.

Granville věřil, že objem byl klíčovou silou trhů, a navrhl OBV tak, aby promítal, kdy dojde k zásadním pohybům na trzích na základě změn objemu. Ve své knize popsal předpovědi generované OBV jako „pružinu navinutou pevně“. Věřil, že když objem prudce vzroste bez významné změny ceny akcií, cena nakonec vyskočí nahoru nebo poklesne.

TradingView.

Shrnutí

 • On-balance volume (OBV) je technický indikátor hybnosti, který pomocí objemových změn vytváří cenové předpovědi.
 • OBV ukazuje davový sentiment, který dokáže předpovědět býčí nebo medvědí výsledek.
 • Porovnání relativní akce mezi cenovými pruhy a OBV generuje více akčních signálů než zelené nebo červené objemové histogramy, které se běžně vyskytují v dolní části cenových grafů.

Vzorec pro OBV je

.

OBV=OBVstrrEproti+{objem,pokud je blízko>zavřítstrrEproti0,pokud je blízko=zavřítstrrEprotiobjem,pokud je blízko<zavřítstrrEprotikde:OBV=Aktuální úroveň hlasitosti na vázeOBVstrrEproti=Předchozí úroveň hlasitosti na vázeobjem=Poslední částka objemu obchodování begin aligned & text OBV = text OBV _ prev + begin cases text volume, & text if close> text close _ prev \ text 0, & text if close = text close _ prev \ – text volume, & text if close < text close _ prev \ end cases \ & textbf kde: \ & text OBV = text aktuální úroveň hlasitosti na váze \ & text OBV _ předchozí = text předchozí úroveň objemu zůstatku \ & text volume = text poslední částka objemu obchodování \ end zarovnáno

.OBV=OBVstrrEproti.+.objem,0,objem,.pokud je blízko>zavřítstrrEproti.pokud je blízko=zavřítstrrEproti.pokud je blízko<zavřítstrrEproti..kde:OBV=Aktuální úroveň hlasitosti na vázeOBVstrrEproti.=Předchozí úroveň hlasitosti na vázeobjem=Poslední částka objemu obchodování..

Výpočet OBV

Celkový objem poskytuje průběžný součet objemu obchodování aktiva a označuje, zda tento objem proudí dovnitř nebo ven z daného cenného nebo měnového páru. OBV je kumulativní celkový objem (pozitivní a negativní). Při výpočtu OBV jsou implementována tři pravidla. Oni jsou:

1. Pokud je dnešní závěrečná cena vyšší než včerejší závěrečná cena, pak: Aktuální OBV = Předchozí OBV + dnešní objem

2. Pokud je dnešní závěrečná cena nižší než včerejší závěrečná cena, pak: Aktuální OBV = Předchozí OBV – dnešní objem

3. Pokud se dnešní závěrečná cena rovná včerejší závěrečné ceně, pak: Aktuální OBV = Předchozí OBV

Co vám říká objem na váze?

Teorie OBV je založena na rozdílu mezi inteligentními penězi – jmenovitě institucionálními investory – a méně sofistikovanými retailovými investory. Jakmile se podílové fondy a penzijní fondy začnou kupovat do emise, kterou prodávají drobní investoři, může se objem zvýšit, i když cena zůstane relativně na stejné úrovni. Nakonec objem posune cenu nahoru. V tomto bodě začínají větší investoři prodávat a menší investoři začínají nakupovat.

I přes to, že je zakresleno do cenového grafu a měřeno numericky, není skutečná individuální kvantitativní hodnota OBV relevantní. Samotný indikátor je kumulativní, zatímco časový interval zůstává fixován vyhrazeným počátečním bodem, což znamená, že hodnota reálného čísla OBV libovolně závisí na datu zahájení. Místo toho se obchodníci a analytici dívají na povahu pohybů OBV v průběhu času; sklon linie OBV nese veškerou váhu analýzy.

Analytici sledují objemová čísla OBV, aby sledovali velké, institucionální investory. S odchylkami mezi objemem a cenou zacházejí jako se synonymem vztahu mezi „chytrými penězi“ a různorodými masami a doufají, že předvedou příležitosti nákupu proti nesprávně převládajícím trendům. Například institucionální peníze mohou zvýšit cenu aktiva a poté se prodat poté, co ostatní investoři skočí do rozjetého vlaku.

Příklad, jak používat objem na váze

Níže je uveden seznam hypotetické závěrečné ceny a objemu hypotéky v hodnotě 10 dnů:

 1. První den: závěrečná cena se rovná 10 $, objem se rovná 25 200 akciím
 2. Den druhý: uzavírací cena se rovná 10,15 $, objem se rovná 30 000 akciím
 3. Den třetí: závěrečná cena se rovná 10,17 USD, objem se rovná 25 600 akciím
 4. Den čtvrtý: zavírací cena se rovná 10,13 $, objem se rovná 32 000 akciím
 5. Pátý den: závěrečná cena se rovná 10,11 $, objem se rovná 23 000 akciím
 6. Den šest: uzavírací cena se rovná 10,15 $, objem se rovná 40 000 akciím
 7. Den sedm: uzavírací cena se rovná 10,20 $, objem se rovná 36 000 akciím
 8. Osmý den: závěrečná cena se rovná 10,20 $, objem se rovná 20 500 akciím
 9. Den devět: závěrečná cena se rovná 10,22 $, objem se rovná 23 000 akciím
 10. 10. den: závěrečná cena se rovná 10,21 USD, objem se rovná 27 500 akciím

Jak je vidět, dny dva, tři, šest, sedm a devět jsou dny nahoru, takže tyto objemy obchodování se přidávají k OBV. Dny čtyři, pět a 10 jsou dny mimo provoz, takže tyto objemy obchodování jsou odečteny od OBV. Osmý den se na OBV neprovedou žádné změny, protože závěrečná cena se nezměnila. Vzhledem k dnům je OBV pro každý z 10 dnů:

 1. První den OBV = 0
 2. Druhý den OBV = 0 + 30 000 = 30 000
 3. Třetí den OBV = 30 000 + 25 600 = 55 600
 4. Čtvrtý den OBV = 55 600 – 32 000 = 23 600
 5. Pátý den OBV = 23 600 – 23 000 = 600
 6. Šestý den OBV = 600 + 40 000 = 46 600
 7. Sedmý den OBV = 46 600 + 36 000 = 76 600
 8. Osmý den OBV = 76 600
 9. Devátý den OBV = 76 600 + 23 000 = 99 600
 10. 10. den OBV = 99 600 – 27 500 = 72 100

Rozdíl mezi OBV a akumulací / distribucí

Objem bilance a linie akumulace / distribuce jsou podobné v tom, že jsou to oba indikátory hybnosti, které pomocí objemu předpovídají pohyb „chytrých peněz“. Zde však podobnosti končí. V případě objemu zůstatku se vypočítá sečtením objemu v den vzestupu a odečtením objemu v den ode dne.

Vzorec použitý k vytvoření řádku akumulace / distribuce (Acc / Dist) je zcela odlišný od OBV uvedeného výše. Vzorec pro Acc / Dist, aniž by se příliš komplikoval, je, že využívá pozici aktuální ceny vzhledem k jejímu nedávnému obchodnímu rozsahu a vynásobí ji objemem daného období.

Omezení OBV

Jedním z omezení OBV je, že jde o hlavní indikátor, což znamená, že může vytvářet předpovědi, ale je jen málo, co lze říci o tom, co se vlastně stalo, pokud jde o signály, které produkuje. Z tohoto důvodu je náchylný k produkci falešných signálů. Lze jej tedy vyvážit zaostávajícími ukazateli. Přidejte čáru klouzavého průměru k OBV a vyhledejte průniky linie OBV; můžete potvrdit průlom v ceně, pokud indikátor OBV provede souběžný průlom.

Další poznámkou při používání OBV je, že velký nárůst objemu za jediný den může indikátor na nějakou dobu odhodit. Například oznámení o překvapivém výdělku, jeho přidání nebo odebrání z indexu nebo rozsáhlé institucionální blokové obchody mohou způsobit prudký nebo prudký pokles indikátoru, ale nárůst objemu nemusí indikovat trend.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 • Obsah článku

 • Přihlásit se k odběru novinek o investování