Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice Nasdaq

Co je Nasdaq?

Nasdaq je globální elektronické tržiště professional nákup a prodej cenných papírů. Společnost Nasdaq byla vytvořena Národní asociací obchodníků s cennými papíry (NASD), aby umožnila investorům obchodovat s cennými papíry v počítačovém, rychlém a transparentním systému, a zahájila svoji činnost 8. února 1971. Termín „Nasdaq“ se také používá k označení Nasdaq Composite, index více než 3 000 akcií kótovaných na burze Nasdaq, který zahrnuje přední světové technologické a biotechnologické giganty jako Apple, Google, Microsoft, Oracle, Amazon a Intel.

Počátky Nasdaq

Nasdaq se oficiálně oddělil od NASD a začal fungovat jako národní burza cenných papírů v roce 2006. V roce 2007 se spojil se skandinávskou burzovní skupinou OMX a stal se skupinou Nasdaq OMX, která je největší burzovní společností na světě a je jednou z deseti světové transakce s cennými papíry.

Společnost Nasdaq OMX se sídlem v New Yorku provozuje 25 trhů – především akcie, a to včetně opcí, fixních výnosů, derivátů a komodit – a také jedno clearingové středisko a pět centrálních depozitářů cenných papírů v United states a Evropě. Její špičkovou obchodní technologii využívá 70 burz v 50 zemích. Je uveden na Nasdaq pod symbolem NDAQ a od roku 2008 je součástí indexu S&P 500.

Počítačový obchodní systém Nasdaq byl původně navržen jako alternativa k neefektivnímu „specializovanému“ systému, který byl převládajícím modelem téměř století. Díky rychlému vývoji technologie se design elektronického obchodování Nasdaq stal standardem pro trhy po celém světě.

Jako lídr v oblasti obchodování s technologiemi od samého počátku bylo vhodné, že se světoví technologičtí giganti rozhodli v prvních dnech vypsat seznam Nasdaq. Vzhledem k tomu, že se v 80. a 90. letech stal technologický sektor důležitým, stal se Nasdaq nejsledovanějším zástupcem tohoto sektoru. Příkladem technologického a dot-com boomu a poprsí z konce 90. allow je vzestup a pád Nasdaq Composite během tohoto období. Index poprvé překročil hranici 1 000 v červenci 1995, v následujících letech prudce vzrostl a v březnu 2000 dosáhl vrcholu přes 4 500, v následné korekci klesl do října 2002 téměř o 80%.

Shrnutí

  • Nasdaq je globální elektronické tržiště pro nákup a obchodování s cennými papíry. Byla to první elektronická burza na světě. Většina světových technologických gigantů, včetně Apple a Facebooku, je uvedena na seznamu Nasdaq.
  • Působí na 25 trzích, jednom clearingovém středisku a pěti centrálních depozitářích cenných papírů v United states of america a Evropě.

Nedávná historie Nasdaq

V únoru 2011, v návaznosti na ohlášenou fúzi NYSE Euronext s Deutsche Börse, se vyvinuly spekulace, že NASDAQ OMX a Intercontinental Trade (ICE) mohou professional NYSE uzavřít vlastní protinabídku. V té době činila tržní hodnota NYSE Euronext 9,75 miliardy USD. Nasdaq byl oceněn na 5,78 miliard USD, zatímco ICE na 9,45 miliardy USD. Koncem měsíce údajně Nasdaq zvažoval, že požádá ICE nebo Chicago Mercantile Exchange, aby se připojili k tomu, co by pravděpodobně muselo být, pokud by to pokračovalo, protinávrh ve výši 11–12 miliard dolarů.

Evropská asociace systému automatických nabídek obchodníků s cennými papíry (EASDAQ) byla založena jako evropský ekvivalent akciového trhu Nasdaq. To bylo koupeno NASDAQ v roce 2001 a stalo se NASDAQ Europe. Operace však byly ukončeny v důsledku prasknutí bubliny dot-com. V roce 2007 byl NASDAQ Europe obnoven jako Equiduct a v současné době působí pod Börse Berlin.

18. června 2012 se Nasdaq OMX v předvečer konference OSN o udržitelném rozvoji stal zakládajícím členem iniciativy OSN pro udržitelné burzy. V listopadu 2016 byla provozní ředitelka Nasdaq Adena Friedmanová povýšena na pozici generální ředitelky a stala se první ženou, která vedla významnou burzu v United states. V roce 2016 Nasdaq vydělal 272 milionů dolarů na tržbách souvisejících s výpisy.

Nasdaq dosáhl historicky nejvyššího uzavření 29. srpna 2018, kdy jeho index dosáhl vrcholu 8109,69. V roce 2018 bylo oznámeno, že Nasdaq plánuje příští rok představit kryptoměnové futures ve spolupráci s významnou investiční společností. (Související čtení viz „NYSE Američan vs. Nasdaq: Jaký je rozdíl?“)

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: