Průvodce » Investování » Finanční trhy » Definice narušení trhu

Definice narušení trhu

Co je narušení trhu?

Narušení trhu je situace, kdy trhy přestávají fungovat pravidelným způsobem, typicky charakterizované rychlými a velkými poklesy trhu. Narušení trhu může být výsledkem jak fyzického ohrožení burzy, tak neobvyklého obchodování (jako při pádu). V obou případech narušení vyvolává rozsáhlou paniku a vede k neuspořádaným tržním podmínkám.

Narušení trhu je příkladem neefektivity a je také známé jako selhání trhu.

Vysvětlení narušení trhu

Po krachu trhu v roce 1987 byly zavedeny systémy k minimalizaci rizik spojených s narušením trhu, včetně jističů a cenových limitů. Tyto systémy jsou navrženy tak, aby zastavily obchodování na rychle klesajících trzích, aby se zabránilo panickým podmínkám.

K narušení trhu může dojít, pokud dojde k výraznému poklesu vyvolanému obavami investorů, kteří se domnívají, že určité faktory mohou způsobit rozsáhlé problémy, které by bránily toku podnikání. Například pokud válka ohrožuje bezpečný provoz ropných plošin v regionu, který je professional průmysl zásadní, může vyvolat obavy o přístup k tomuto zdroji. Silné hurikány nebo jiné přírodní katastrofy mohou rovněž způsobit významné narušení, pokud udeří na místech, která jsou také pro průmysl zásadní, a donutit zastavení výroby na neurčito.

Politika a narušení trhu

Politické kroky a politické změny mohou také podněcovat krach, který vede k narušení trhu. Pokud federální úřady přijmou postoj, který je považován za škodlivý pro průmysl nebo průmyslová odvětví, a jeho účinky by byly rozšířené a okamžité, mohl by trh zaznamenat rychlý výprodej akcií. Taková politická opatření mohou zahrnovat změny obchodu a dovozních cel. Může také zahrnovat změny politiky, které mohou vést k celkovým otřesům mezi zeměmi. Pokud by například země odstoupila od mezinárodních smluv o zbrojení, mohlo by to změnit chování zúčastněných zemí a vytvořit paniku hlubších dopadů, které by mohly poškodit mezinárodní obchod.

Odhalení nepozorovaných slabin v základech ekonomiky by také mohlo způsobit krach, který způsobí narušení trhu. Když se do výchozího limitu dostalo obrovské množství hypotéky, spustilo to Subprime Meltdown. Povaha finančního systému znamenala, že došlo k zvlnění, protože špatný dluh z trhu rizikových hypoték zpochybnil likviditu a zdraví ekonomiky. To se rozšířilo do úvěrové krize, v níž vzrostla nejistota ohledně sekuritizovaných půjček a dalších úvěrových praktik. V tomto období došlo také k selhání hlavních finančních institucí, včetně Lehman Brothers.

Jakmile se základní emise staly veřejně známějšími, vedlo to k narušení trhu v podobě velké recese a následnému propadu akciového trhu, který vymazal z amerických domácností zhruba 16 bilionů dolarů čistého jmění.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.