Průvodce » Obchodování » Obchodování s akciemi » Definice národní nejlepší nabídky a nabídky (NBBO)

Definice národní nejlepší nabídky a nabídky (NBBO)

Co je národní nejlepší nabídka a nabídka (NBBO)?

Národní nejlepší nabídka a nabídka (NBBO) je nařízení Komise professional burzu cenných papírů (SEC), které vyžaduje, aby makléři při nákupu a prodeji cenných papírů professional zákazníky obchodovali s nejlepší dostupnou (nejnižší) prodejní cenou a nejlepší dostupnou (nejvyšší) nabídkovou cenou. Národní nejlepší nabídka a nabídka je cena nabídky nebo poptávky, kterou uvidí průměrný zákazník. Nařízení Komise pro cenné papíry a burzy NMS vyžaduje, aby makléři zaručili svým zákazníkům tuto cenu.

Shrnutí

 • NBBO je nejlepší dostupná (nejnižší) požadovaná cena a nejlepší dostupná (nejvyšší) nabídková cena dostupná zákazníkům z více burz.
 • Vypočítává se a šíří pomocí datového zdroje nabídek CQS a UTP.
 • I když zajišťuje, že všichni investoři dostávají při provádění obchodů nejlepší možné ceny, NBBO nemusí vždy odrážet nejaktuálnější údaje, což vede k obchodům, které nemusí odpovídat očekávání investorů.

Porozumění národní nejlepší nabídce a nabídce (NBBO)

NBBO je vypočítáváno a šířeno zpracovateli bezpečnostních informací (SIP) jako součást Národního plánu systému trhu (NMSP), který se používá ke zpracování cen zabezpečení. Za tento úkol jsou odpovědné dva SIP. Konsolidovaný systém nabídek poskytuje NBBO professional cenné papíry kótované na newyorské burze cenných papírů, NY-ARCA a NY-MKT, zatímco neveřejný obchod s údaji o privilegovaných obchodních údajích poskytuje NBBO pro cenné papíry kótované na NASDAQ.

NBBO se během dne aktualizuje o nejvyšší a nejnižší nabídky zabezpečení mezi všemi burzami a tvůrci trhu. Nejnižší poptávková cena a nejvyšší nabídková cena jsou zobrazeny v NBBO a nemusí pocházet ze stejné burzy. Nejlepší cena za nabídku a poptávku od jedné burzy nebo tvůrce trhu se nazývá „nejlepší nabídka a nabídka“, spíše než NBBO. Temné fondy a jiné alternativní obchodní systémy se nemusí vždy objevit v těchto výsledcích, vzhledem k méně transparentní povaze jejich podnikání.

Obchodníci, kteří chtějí provádět objednávky větší než ty, které jsou k dispozici prostřednictvím NBBO, by měli použít information „hloubky knihy“ burzy nebo tvůrce trhu nebo obrazovky tvůrců trhu úrovně II, aby poznali další potenciální nabídky a požadovali ceny, které by mohli použít k provedení své objednávky.

Klady a zápory národní nabídky a nabídky

NBBO pomáhá zajistit, aby všichni investoři dostali nejlepší možnou cenu při provádění obchodů prostřednictvím svého makléře, aniž by se museli starat o agregaci nabídek od více burz nebo tvůrců trhu před uzavřením obchodu. To pomáhá vyrovnat podmínky pro maloobchodníky, kteří nemusí mít prostředky k tomu, aby vždy hledali nejlepší ceny na více burzách.

Nevýhodou je, že systém NBBO nemusí odrážet nejaktuálnější information, což znamená, že investoři nemusí získat ceny, které očekávali, když jsou obchody skutečně prováděny. To je velkým problémem pro vysokofrekvenční obchodníky, kteří spoléhají na kotace, aby jejich strategie fungovala, protože těží z extrémně malých cenových změn v objemu.

Regulaci NMS je také obtížné prosadit kvůli rychlému tempu obchodování a nedostatku zaznamenaných cen NBBO. To znesnadňuje obchodníkovi prokázat, zda za daný obchod obdržel cenu NBBO. Investoři by měli mít na paměti, že ceny mohou být v některých případech zastaralé a že se nemusí odrážet všechny ceny, protože temné fondy a jiné alternativní obchodní systémy nemusí mít uvedené nabídky / poptávky.

NBBO a vysokofrekvenční obchodování

Vysokofrekvenční obchodníci obecně investují do specializované infrastruktury, aby se mohli přímo připojit k burzám a zpracovávat objednávky rychleji než ostatní makléři. Ve skutečnosti se při svých nabídkách nákupu / nabídky nespoléhají na info SIP a využívají zpoždění mezi výpočtem NBBO a jeho zveřejněním pro zisky z mincovny. Nedávný výzkum se zaměřil na to, zda jim to umožňuje čelit ostatním.

Podle studie University of Michigan z roku 2014 využili obchodníci díky této latenci až 21 miliard dolarů. „Předvídáním budoucího NBBO může algoritmus HFT těžit z rozdílů napříč trhy, než se odrazí ve veřejné cenové nabídce, a to ve skoku před příchozími objednávkami do malého, ale jistého zisku. Přirozeně to urychluje závod ve zbrojení, protože ještě rychlejší obchodník může vypočítat NBBO, aby viděl budoucnost NBBO atd., “píší autoři studie.

Příklad NBBO

Předpokládejme, že broker obdrží následující objednávky na nákup akcií pro společnost ABC:

 • 200 akcií za 1 000 $
 • 300 akcií za 1 500 $
 • 100 akcií za 800 $
 • 350 akcií za 1 600 $

Současně jsou k dispozici následující prodejní ceny akcií stejné společnosti:

 • 100 akcií za 900 $
 • 200 akcií za 1 200 $
 • 150 akcií za 950 $

NBBO pro ABC je 1 600 $ / 1 200 $, protože se jedná o nejlepší nabídkové / nabídkové ceny dostupné obchodníkům v daném rozmezí.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 • Obsah článku

 • Přihlásit se k odběru novinek o investování