Definice nabídkové nabídky

Co je nabídková nabídka?

Nabídková nabídka je druh veřejné nabídky převzetí, která představuje nabídku ke koupi některých nebo všech akcií akcionářů ve společnosti. Nabídky se obvykle zveřejňují a vyzývají akcionáře, aby prodali své akcie za stanovenou cenu a v určitém časovém období. Nabízená cena je obvykle vyšší než tržní cena a často závisí na minimálním nebo maximálním počtu prodaných akcií. Nabídkové řízení znamená vyzvat nabídky k projektu nebo přijmout formální nabídku, například nabídku převzetí. Burzovní nabídka je specializovaný typ nabídkové nabídky, ve které jsou výměnou za akcie nabízeny cenné papíry nebo jiné bezhotovostní alternativy.

Zákony Komise professional cenné papíry (SEC) požadují, aby jakákoli společnost nebo jednotlivec získávající 5% společnosti zveřejnila informace SEC, cílové společnosti a burze.

Důležité

Akcie akcií zakoupené v nabídce se stávají majetkem kupujícího. Od tohoto okamžiku kupující, stejně jako každý jiný akcionář, má právo držet nebo prodávat akcie podle svého uvážení.

Jak funguje nabídková nabídka

Nabídková nabídka se často objevuje, když investor navrhuje koupit akcie od každého akcionáře veřejně obchodované společnosti za určitou cenu v určitou dobu. Investor obvykle nabízí vyšší cenu za akcii, než je cena akcií společnosti, což akcionářům poskytuje větší motivaci k prodeji svých akcií.

Většina nabídek je podána za specifikovanou cenu, která představuje významnou prémii oproti aktuální ceně akcie. Může být například nabídnuto nabídkové řízení na nákup akcií na akcii za 18 $ za akcii, pokud je aktuální tržní cena pouze 15 $ za akcii. Důvodem nabídky prémie je přimět velký počet akcionářů k prodeji svých akcií. V případě pokusu o převzetí může být nabídka podmíněna tím, že potenciální kupující bude schopen získat určité množství akcií, například dostatečný počet akcií, aby představoval kontrolní podíl ve společnosti.

Veřejně obchodovaná společnost vydá nabídku s úmyslem odkoupit zpět své vlastní cenné papíry. Někdy soukromá nebo veřejně obchodovaná společnost provede nabídku nabídkového řízení přímo akcionářům bez souhlasu představenstva (BOD), což má za následek nepřátelské převzetí. Mezi nabyvatele patří zajišťovací fondy, soukromé kapitálové společnosti, skupiny investorů pod vedením managementu a další společnosti. Den po oznámení se akcie cílové společnosti obchodují níže nebo se slevou z nabídkové ceny, což se připisuje nejistotě a času potřebnému pro nabídku. Jak se blíží datum uzávěrky a problémy jsou vyřešeny, šíření se obvykle zužuje.

Shrnutí

  • Nabídka je veřejná výzva všem akcionářům, kteří požadují, aby během určité doby nabídli své akcie k prodeji za konkrétní cenu.
  • Investor obvykle nabízí vyšší cenu za akcii, než je cena akcií společnosti, což akcionářům poskytuje větší motivaci k prodeji svých akcií.
  • V případě pokusu o převzetí může být nabídka podmíněna tím, že potenciální kupující bude schopen získat určité množství akcií, například dostatečný počet akcií, aby představoval kontrolní podíl ve společnosti.

Příklad nabídkové nabídky

Například společnost A má aktuální cenu akcií 10 $ za akcii. Investor, který se snaží získat kontrolu nad společností, předloží nabídku ve výši 12 USD na akcii s podmínkou, že získá alespoň 51% akcií. V podnikových financích se nabídková nabídka často nazývá nabídka na převzetí, protože se investor snaží převzít kontrolu nad společností.

Výhody nabídkové nabídky

Nabídková řízení poskytují investorům několik výhod. Například investoři nejsou povinni nakupovat akcie, dokud nebude vyhlášeno stanovené číslo, což eliminuje velké počáteční hotovostní výdaje a brání investorům v likvidaci pozic akcií, pokud nabídky selžou. Nabyvatelé mohou také zahrnovat únikové klauzule, zbavující se odpovědnosti za nákup akcií. Například pokud vláda zamítne navrhovanou akvizici s odvoláním na porušení antimonopolních zákonů, může nabyvatel odmítnout koupit nabízené akcie.

V mnoha případech získají investoři kontrolu nad cílovými společnostmi za méně než jeden měsíc, pokud akcionáři přijmou jejich nabídky také obecně vydělávají více než běžné investice na akciovém trhu.

Nevýhody nabídky

Ačkoli nabídky nabízejí mnoho výhod, jsou zde některé nevýhody. Nabídková nabídka je drahý způsob, jak dokončit nepřátelské převzetí, protože investoři platí poplatky za podání SEC, náklady na advokáta a další poplatky za specializované služby. Může to být časově náročný proces, protože depozitní banky ověřují nabízené akcie a vydávají platby jménem investora. Také pokud se do nepřátelského převzetí zapojí další investoři, zvýší se nabídková cena, a protože neexistují žádné záruky, může investor přijít o peníze z obchodu.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování