Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice multilaterální rozvojové banky (MDB)

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Finanční trhy  > Rozvojové trhy  > Definice multilaterální rozvojové banky (MDB)

Definice multilaterální rozvojové banky (MDB)

Co je Multilaterální rozvojová banka (MDB)?

Multilaterální rozvojová banka (MDB) je mezinárodní finanční instituce pronajatá dvěma nebo více zeměmi za účelem podpory ekonomického rozvoje v chudších zemích. Mnohostranné rozvojové banky se skládají z členských zemí z vyspělých a rozvojových zemí. MDB poskytují členským státům půjčky a granty na financování projektů podporujících sociální a ekonomický rozvoj, jako je výstavba nových silnic nebo poskytování čisté vody komunitám.

Shrnutí

 • Mnohostranné rozvojové banky (MDB) vznikly po druhé světové válce, aby znovu vybudovaly válkou zpustošené národy a stabilizovaly globální finanční systém.
 • MDB dnes financují infrastrukturu, energii, vzdělávání a udržitelnost životního prostředí v rozvojových zemích.
 • Zatímco komerční banky usilují o zisk z půjček a dalších finančních služeb, cílem MDB je vydávat granty a nízkonákladové půjčky ke zlepšení ekonomických podmínek chudých nebo rozvojových zemí.
 • MDB nyní fungují po celém světě a ovládají aktiva v řádu bilionů dolarů.

Jak funguje Multilaterální rozvojová banka (MDB)

Mnohostranné rozvojové banky podléhají mezinárodnímu právu. Oni a další mezinárodní finanční instituce, jako je Mezinárodní měnový fond (MMF), vznikly ve slábnoucích dnech druhé světové války, kdy United states of america a jejich spojenci založili brettonwoodské instituce, aby obnovily válkou zpustošené národy a stabilizovaly poválečné války mezinárodní finanční systém. Jednou z těchto institucí je Světová banka, které od svého založení částečně oficiálně dominují United states.

Na rozdíl od komerčních lender se MDB nesnaží maximalizovat zisky svých akcionářů. Místo toho upřednostňují rozvojové cíle, jako je ukončení extrémní chudoby a snížení ekonomické nerovnosti. Často půjčují s nízkým nebo žádným úrokem nebo poskytují granty na financování projektů v oblasti infrastruktury, energetiky, vzdělávání, udržitelnosti životního prostředí a dalších oblastí, které podporují rozvoj.

„V době, kdy během globální finanční krize poskytovalo půjčky jen málo institucí, poskytly banky MDB financování ve výši 222 miliard dolarů, což bylo rozhodující pro úsilí o globální stabilizaci,“ uvádí americké ministerstvo financí.

Spolu s finanční pomocí multilaterální rozvojové banky často poskytují členským zemím poradce, auditory a odbornou pomoc při provádění a monitorování projektů financovaných bankami.

Druhy multilaterálních rozvojových financial institution

Existují dvě hlavní formy multilaterálních rozvojových financial institution. První, která zahrnuje největší a nejznámější instituce, poskytuje půjčky a granty. Tyto banky často rozlišují mezi chudšími, vypůjčujícími si členy a bohatšími, vypůjčujícími si členy. Mezi příklady patří Světová banka, založená v roce 1945, a Meziamerická rozvojová banka (IDB), založená v roce 1959.

Druhý typ multilaterální rozvojové banky tvoří vlády zemí s nízkými příjmy, které si pak mohou kolektivně půjčovat prostřednictvím MDB za účelem zajištění příznivějších sazeb. Příkladem tohoto typu je Karibská rozvojová banka (CDB), založená v roce 1969.

Podle výroční zprávy Světové banky za rok 2019 vyplatila organizace členským státům v průběhu roku 49,4 miliardy USD v podobě grantů a půjček s nízkým úrokem.

Zvláštní úvahy

Mnoho zemí se zneklidňovalo vlivem United states of america na Světovou banku a regionální MDB, jako je Asijská rozvojová banka, založená v roce 1966 se sídlem na Filipínách. V říjnu 2013 navrhl čínský prezident Si Ťin-pching jako alternativu k těmto americkým institucím Asijskou infrastrukturní investiční banku (AIIB). AAIB zahájila činnost v roce 2016 se sídlem v Pekingu.

United states of america se údajně pokoušely odradit spojence od podpisu projektu, čímž vyvinuli tlak zejména na Jižní Koreu a Austrálii. Oba skončili ve spojení, spolu s 58 dalšími členy a 22 potenciálními členy. Od roku 2019 se AIIB rozrostla na 70 členů a 23 potenciálních členů.

Hlavní multilaterální rozvojové banky

Následuje seznam hlavních multilaterálních rozvojových financial institution seřazených podle celkových aktiv k 31. prosinci 2018, s výjimkou skupiny Světové banky, která odráží aktiva k 31. prosinci 2019 (směnné kurzy jsou k 15. dubnu 2020) :

 • Evropská investiční banka: 555,8 miliardy EUR (606,5 miliardy USD)
 • Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj, skupina Světové banky: 283 miliard dolarů
 • Asijská rozvojová banka: 191,9 miliard USD
 • Global Enhancement Affiliation, Earth Lender Group: 188,5 miliard $
 • Meziamerická rozvojová banka: 129,5 miliard USD
 • Evropská banka pro obnovu a rozvoj: 61,9 miliard EUR (67,7 miliard USD)
 • Africká rozvojová banka: 33,8 miliardy UA
 • Asijská infrastrukturní investiční banka: 19,6 miliard USD
 • Islámská rozvojová banka: 22 miliard islámských dinárů (18,5 miliardy dolarů)
 • Středoamerická banka professional ekonomickou integraci: 10,9 miliardy $
 • Nová rozvojová banka: 10,4 miliardy USD

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web