Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice Moorova zákona

Co je Mooreův zákon?

Mooreův zákon odkazuje na Moorovo vnímání, že počet tranzistorů na mikročipu se každé dva roky zdvojnásobuje, i když náklady na počítače jsou poloviční. Mooreův zákon stanoví, že můžeme očekávat, že se rychlost a kapacita našich počítačů bude každých pár enable zvyšovat, a budeme za ně platit méně. Další princip Mooreova zákona tvrdí, že tento růst je exponenciální.

Pochopení Moorova zákona

V roce 1965 Gordon E. Moore – spoluzakladatel společnosti Intel (NASDAQ: INTC) – uvedl, že počet tranzistorů, které lze zabalit do dané jednotky vesmíru, se zdvojnásobí přibližně každé dva roky... .Dnes však ke zdvojnásobení instalovaných tranzistorů na křemíkových čipech dochází rychleji než každé dva roky...

Pozadí

Gordon Moore nenazval svůj postřeh „Moorovým zákonem“, ani se nepokusil vytvořit „zákon“. Moore učinil toto prohlášení na základě povšimnutí si nových trendů ve výrobě čipů u společnosti Intel. Nakonec se Mooreův vhled stal předpovědí, která se zase stala zlatým pravidlem známým jako Mooreův zákon.

Od predikce k realismu

V desetiletích, která následovala po původním pozorování Gordona Moora, vedl Mooreův zákon polovodičový průmysl v dlouhodobém plánování a stanovení cílů professional výzkum a vývoj. Mooreův zákon byl hybnou silou technologických a sociálních změn, produktivity a ekonomického růstu, které jsou charakteristickými znaky pozdního dvacátého a počátku jednadvacátého století.

Moorův zákon naznačuje, že počítače, stroje, které běží na počítačích, a výpočetní výkon se časem zmenšují, zrychlují a zlevňují, protože tranzistory v integrovaných obvodech se stávají efektivnějšími...

Mooreův zákon v akci: Ty a já

Možná jste již (stejně jako já) zažili potřebu kupovat nový počítač nebo telefon častěji, než jste chtěliřekněme každé dva až čtyři rokybuď proto, že byla příliš pomalá, nespustila by novou aplikaci, nebo z jiných důvodů. Toto je fenomén Mooreova zákona, který všichni dobře známe.

Téměř 60 enable starý Stále silný

O více než 50 enable později pociťujeme trvalý dopad a výhody Moorova zákona v mnoha ohledech.

Výpočetní

Se zvyšováním efektivity tranzistorů v integrovaných obvodech se počítače zmenšují a zrychlují. Čipy a tranzistory jsou mikroskopické struktury, které obsahují molekuly uhlíku a křemíku, které jsou dokonale vyrovnány, aby se rychleji pohybovala elektřina po obvodu. Čím rychleji mikročip zpracovává elektrické signály, tím efektivnější je počítač. Náklady na výkonnější počítače každoročně klesají, částečně kvůli nižším nákladům na pracovní sílu a sníženým cenám polovodičů...

Elektronika

Z Mooreova zákona v akci těží prakticky každý aspekt technologicky vyspělé společnosti. Mobilní zařízení, jako jsou smartphony a počítačové tablety, by bez drobných procesorů nefungovala ani videohry, tabulky, přesné předpovědi počasí a globální systémy určování polohy (GPS).

Výhody pro všechny sektory

Menší a rychlejší počítače navíc zlepšují dopravu, zdravotní péči, vzdělávání a výrobu energie – abychom jmenovali jen několik průmyslových odvětví, která pokročila díky zvýšené síle počítačových čipů.

  • Mooreův zákon stanoví, že počet tranzistorů na mikročipu se zdvojnásobuje přibližně každé dva roky, i když náklady na počítače jsou poloviční...
  • V roce 1965 učinil Gordon E. Moore, spoluzakladatel společnosti Intel, toto pozorování, které se stalo Mooreovým zákonem...
  • Další princip Mooreova zákona říká, že růst mikroprocesorů je exponenciální.

Mooreův zákon se blíží

Odborníci se shodují, že počítače by měly dosáhnout fyzických mezí Moorova zákona někdy v roce 2020..Vysoké teploty tranzistorů by nakonec znemožnily vytvoření menších obvodů. Je to proto, že ochlazení tranzistorů vyžaduje více energie než množství energie, které již prochází tranzistory..V rozhovoru z roku 2007 Moore sám připustil, že „… skutečnost, že materiály jsou vyrobeny z atomů, je základním omezením a není to tak daleko … tlačíme proti některým poměrně zásadním limitům, takže jeden z těchto dnů budeme muset přestat zmenšovat věci. “..

Navždy připojeni, zmocněni?

Vize nekonečně silné a vzájemně propojené budoucnosti přináší výzvy i výhody. Zmenšující se tranzistory podporují pokrok ve výpočetní technice již více než půl století, ale inženýři a vědci musí brzy najít jiné způsoby, jak zvýšit schopnost počítačů. Místo fyzických procesů mohou aplikace a software package pomoci zlepšit rychlost a efektivitu počítačů. Cloud computing, bezdrátová komunikace, internet věcí (IoT) a kvantová fyzika – to vše může hrát roli v budoucnosti inovací počítačových technologií.

Navzdory rostoucím obavám o soukromí a zabezpečení nám výhody stále chytřejší výpočetní technologie mohou pomoci udržet nás zdravější, bezpečnější a produktivnější z dlouhodobého hlediska.

Vytváření nemožného?

Možná, že myšlenka, že se Mooreův zákon blíží své přirozené smrti, je nejbolestněji přítomná u samotných výrobců čipů protože tyto společnosti jsou osazeny úkolem stavět stále výkonnější čipy proti realitě fyzických šancí. Dokonce i Intel soutěží sám se sebou a se svým průmyslovým odvětvím o vytvoření toho, co nakonec nemusí být možné.

V roce 2012 se Intel mohl pochlubit procesorem 22 nanometrů (nm), který má nejmenší a nejpokročilejší tranzistory na světě v sériově vyráběném produktu..V roce 2014 společnost Intel uvedla na trh ještě menší a výkonnější 14nm čip.a dnes se společnost snaží dostat na trh svůj 10nm čip.

Pro perspektivu je jeden nanometr miliardtina metru, menší než vlnová délka viditelného světla. Průměr atomu se pohybuje od asi ,1 do ,5 nanometrů...

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: