Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice modelu Zeta

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Fundamentální analýza  > Definice modelu Zeta

Definice modelu Zeta

Co je model Zeta?

Model Zeta je matematický model, který odhaduje šance bankrotu veřejné společnosti během dvouletého období. Číslo produkované modelem se označuje jako Z-skóre společnosti (nebo zeta skóre) a považuje se za přiměřeně přesný prediktor budoucího bankrotu.

Model publikoval v roce 1968 profesor financí na Newyorské univerzitě Edward I. Altman. Výsledné Z-skóre používá k měření finančního zdraví společnosti více příjmů společnosti a hodnoty rozvahy.

Vzorec pro model Zeta je

.

ζ=1.2A+1.4B+3.3C+0.6D+Ekde:ζ=skóreA=provozní kapitál dělený celkovými aktivyB=nerozdělený zisk dělený celkovými aktivyC=zisk před úroky a zdaněním vydělený celkovými aktivyD=tržní hodnota vlastního kapitálu dělená celkovými závazkyE=tržby děleno celkovými aktivy begin aligned & zeta = 1.2A + 1.4B + 3.3C + 0.6D + E \ & textbf where: \ & zeta = text score \ & A = text working kapitál děleno celkovými aktivy \ & B = text nerozdělený zisk děleno celkovými aktivy \ & C = text zisk před úroky a zdaněním děleno celkovými aktivy \ & D = text tržní hodnota vlastního kapitálu děleno celkové závazky \ & E ​​= text tržby vydělené celkovými aktivy \ end zarovnáno

.ζ=1.2A+1.4B+3.3C+0.6D+Ekde:ζ=skóreA=provozní kapitál dělený celkovými aktivyB=nerozdělený zisk dělený celkovými aktivyC=zisk před úroky a zdaněním vydělený celkovými aktivyD=tržní hodnota vlastního kapitálu dělená celkovými závazkyE=tržby děleno celkovými aktivy..

Co vám říká model Zeta?

Model Zeta vrací jediné číslo, z-skóre (nebo zeta skóre), které představuje pravděpodobnost bankrotu společnosti v příštích dvou letech. Čím nižší je skóre z, tím větší je pravděpodobnost bankrotu společnosti. Bylo zjištěno, že přesnost predikce bankrotu modelu Zeta se pohybuje v rozmezí od více než 95% procent jedno období před bankrotem do 70% za sérii pěti předchozích ročních vykazovaných období.

Z-skóre existují v takzvaných zónách diskriminace, což naznačuje pravděpodobnost bankrotu firmy. Z-skóre nižší než 1,8 naznačuje pravděpodobnost bankrotu, zatímco skóre vyšší než 3,0 naznačují, že k bankrotu pravděpodobně v příštích dvou letech nedojde. Společnosti, které mají z-skóre mezi 1,8 a 3,0, jsou v šedé zóně a bankrot je stejně pravděpodobný jako ne.

  • Z> 2,99 – „bezpečné“ zóny
  • 1,81
  • Z

Různé formulace z-skóre a modely zeta existují pro speciální případy, jako jsou soukromé firmy, rizika rozvíjejících se trhů a průmyslové podniky, které nejsou výrobci.

Model Zeta byl vyvinut profesorem Newyorské univerzity Edwardem Altmanem v roce 1968. Model byl původně navržen pro veřejně obchodovatelné výrobní společnosti. Pozdější verze modelu byly vyvinuty pro soukromé společnosti, malé podniky a nevýrobní společnosti a rozvíjející se trhy.

Shrnutí

  • Model Zeta je matematický model, který odhaduje šance bankrotu veřejné společnosti v určitém časovém období.
  • Model Zeta vyvinul profesor Newyorské univerzity Edward Altman v roce 1968.
  • Výsledné Z-skóre používá k měření finančního zdraví společnosti více příjmů společnosti a hodnoty rozvahy.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: