Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice mobilní peněženky

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Fintech a automatizované investování  > Definice mobilní peněženky

Co je to mobilní peněženka?

Mobilní peněženka je virtuální peněženka, která ukládá informace o platebních kartách do mobilního zařízení. Mobilní peněženky jsou pohodlným způsobem, jak může uživatel provádět platby v obchodě, a lze je použít u obchodníků uvedených u poskytovatele služeb mobilní peněženky.

Vysvětlení mobilní peněženky

Vztah obchod-spotřebitel se rychle stává digitálním. Od platforem elektronického obchodování až po robo-poradce mění podniky způsob, jakým fungují, aby vyhověly neustále se měnícím potřebám jejich klientů a rostoucímu používání mobilních telefonů a zařízení. Objevují se společnosti ve finančním sektoru, které nabízejí digitální platformy a řešení a jsou uznávány jako členové Fintech sektoru. Tyto rozvíjející se společnosti vytvářejí rušivé nástroje a služby, které jsou snadno dostupné za nízkou cenu. Jednou z oblastí finančního průmyslu, která je plná inovací, je platební sektor. Pomocí mobilních technologií, jako jsou chytré telefony, tablety nebo chytré hodinky, se společnosti a uživatelé přizpůsobují on line a offline transakcím pomocí zařízení, jako je mobilní peněženka.

Mobilní peněženka je aplikace, kterou lze nainstalovat do smartphonu, nebo se jedná o stávající integrovanou funkci smartphonu. Mobilní peněženka ukládá informace o kreditní kartě, debetní kartě, kupónech nebo odměnových kartách. Jakmile je aplikace nainstalována a uživatel zadá informace o platbě, peněženka tyto informace uloží propojením formátu osobní identifikace, jako je číslo nebo klíč, QR kód nebo obrázek majitele, s každou uloženou kartou.

Když uživatel provede platbu obchodníkovi, mobilní aplikace používá technologii nazvanou Close to Field Area Communication (NFC), která ke komunikaci mezi zařízeními používá rádiové frekvence. NFC používá formát osobní identifikace vytvořený pro uživatele ke sdělování platebních informací do POS terminálu obchodníka (point-of-company). Přenos informací se obvykle spustí, když uživatel zamává nebo drží mobilní zařízení s podporou NFC přes čtečku NFC v obchodě.

Ne všechny smartphony nebo mobilní zařízení jsou vybaveny technologií NFC, včetně zařízení Apple iphone. Pro uživatele Iphone existují alternativní způsoby, jak používat své mobilní peněženky k platbám v obchodech. Mobilní peněženka PayPal umožňuje uživatelům provádět platby pomocí čísel jejich mobilních telefonů během placení. Aby bylo možné transakci schválit, musí být telefonní číslo propojeno s účtem PayPal uživatele. Zatímco PayPal používá telefonní čísla, jiné mobilní peněženky používají jiné osobní funkce identifikovatelné pro uživatele. Mobilní peněženka LevelUp používá QR kódy, které lze naskenovat u pokladny. Zaniklá čtvercová peněženka používala obrázek uživatele, který mohl snadno ověřit pokladník nebo obsluha.

U mobilních peněženek je obtížnější zahájit podvodné aktivity, jako je krádež identification. Zatímco kreditní karta uživatele může být snadno odcizena nebo duplikována, smartphony není tak snadné ukrást. Ke krádeži smartphonu může být obtížné získat přístup, pokud je nainstalováno přístupové heslo nebo kontrola otisků prstů. Mobilní peněženky mohou mít také šifrované klíče. Mobilní peněženky jsou také užitečné pro maloobchodní podniky, které zažívají velké objemy transakcí za den, protože mobilní peněženky pomáhají zkrátit čekací a platební doby. To je výhodné pro zákazníky i pro podnikání.

Protože mobilní peněženky jsou digitalizovanou verzí fyzických peněženek, téměř každá cenná karta uložená ve fyzické peněžence může být také uložena v mobilní peněžence, jako je řidičský průkaz, číslo sociálního zabezpečení, zdravotní informační karty, věrnostní karty, hotelové klíčové karty a autobusy nebo lístky na vlak.

Digitální peněženky se často zaměňují s mobilními peněženkami. I když oba ukládají platební údaje, jsou implementovány odlišně. Digitální peněženky se většinou používají pro on the web transakce a nemusí se nutně používat v mobilních zařízeních. Mobilní peněženky používají lidé, kteří by při nakupování v obchodech raději neměli fyzickou peněženku. Z tohoto důvodu musí být tyto peněženky používány na mobilních a snadno přenosných platformách. Apple Fork out, Samsung Fork out a Android Shell out jsou příklady mobilních peněženek, které lze nainstalovat na ruční nebo přenosné zařízení. Běžný účet PayPal je formou digitální peněženky, ale pokud se používá ve spojení s mobilními platebními službami a mobilními zařízeními, funguje jako mobilní peněženka.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: