Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice měnové konvertibility

Definice měnové konvertibility

Co je převoditelnost měny?

Převoditelnost měny je snadnost, s jakou lze měnu země převést na zlato nebo jinou měnu. Převoditelnost měny je pro mezinárodní obchod důležitá, protože zboží z globálního zdroje musí být zaplaceno v dohodnuté měně, která nemusí být domácí měnou kupujícího. Pokud má země špatnou směnitelnost měny, což znamená, že je obtížné ji vyměnit za jinou měnu nebo uchovávat hodnotu, představuje to riziko a překážku obchodu se zahraničím, které domácí měnu nepotřebují.

Porozumění směnitelnosti měny

Mezi ekonomikou země a směnitelností její měny obvykle existuje korelace. Čím silnější je ekonomika v globálním měřítku, tím je pravděpodobnější, že její měna bude snadno převedena na jiné hlavní měny. Vládní omezení mohou vést k měně s nízkou směnitelností. Například vláda s nízkými rezervami tvrdé cizí měny obvykle omezuje směnitelnost měn, protože by jinak nebyla schopna intervenovat na devizovém trhu (tj. Revalvovat, devalvovat), aby v případě potřeby podpořila svou vlastní měnu.

Země s měnou, která má špatnou směnitelnost, jsou v nevýhodě globálního obchodu, protože transakce neprobíhají tak hladce jako ty s dobrou směnitelností. Tato realita odradí ostatní země od obchodování s nimi. Špatná směnitelnost měn může přispět k pomalejšímu hospodářskému růstu, protože jsou promarněny příležitosti globálního obchodu.

Měnová směnitelnost a kontrola kapitálu

Dobrá směnitelnost měny vyžaduje snadno dostupné akcie fyzické měny, a proto některé země ukládají kapitálovou kontrolu peněz opouštějících svou zemi. Jak ekonomiky upadají do recese, investoři budou často hledat zahraniční investice nebo převést své peníze na jednu z bezpečných měn. Aby to bylo možné bojovat a zajistit, aby ze země neplavily peníze, zavedly některé vlády během pokusů o ekonomické časy kontroly, které by snížily únik kapitálu.

Kontroly kapitálu převládají v zemích rozvíjejících se trhů kvůli vyšší nejistotě jejich ekonomického výhledu. V důsledku asijské finanční krize v roce 1997 zavedlo mnoho zemí v regionu přísnou kapitálovou kontrolu, aby se snížila hrozba úniku jejich měny. V poslední době Řecko zavedlo kapitálové kontroly v červnu 2015, aby zpomalilo odliv kapitálu během řecké dluhové krize, a ty zůstaly na místě až do roku 2018. Tyto kontroly omezovaly, kolik peněz lze z bankovního systému vybrat. Zajímavé na řeckých kontrolách je, že země je členem EU a používá euro, takže kapitálové kontroly ve skutečnosti neovlivnily směnitelnost měny, protože Řecko je jen jednou částí ekonomik, které jsou základem eura.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: