Definice měkkých komodit

Co je to měkká komodita?

Měkká komodita odkazuje na futures kontrakty, kde se skutečnosti spíše pěstují než těží nebo těží. Měkké komodity představují některé z nejstarších typů futures, o nichž je známo, že byly aktivně obchodovány. Tato skupina zemědělských produktů může zahrnovat produkty jako sójové boby, kakao, kávu, bavlnu, cukr, rýži a pšenici, jakož i veškerá hospodářská zvířata.

Měkké komodity se někdy označují jako tropické komodity nebo potravinářské a vláknové komodity.

Shrnutí

  • Měkké komodity jsou futures kontrakty na podkladové zemědělské produkty, které se spíše pěstují než těží nebo těží.
  • Měkké komodity patří mezi nejstarší obchodované produkty na světě a nadále obchodují na kótovaných burzách.
  • Některé příklady dnes zahrnují hospodářská zvířata, bavlnu, cukr, kukuřici a pšenici; ačkoli různé burzy klasifikují „měkké“ komodity různými způsoby.

Porozumění měkkým komoditám

Měkké komodity hrají hlavní roli na trhu s futures. Využívají je jak pro zemědělce, kteří chtějí zajistit budoucí ceny svých plodin, tak pro spekulativní investory usilující o zisk. Kvůli nejistotě počasí, patogenům a dalším rizikům, která s sebou zemědělství přináší, mají futures na měkké komodity tendenci být volatilnější než jiné futures.

Například zprávy o počasí a setí / sklizni mohou způsobit, že ceny zrna a olejnatých semen budou výrazně kolísat, což bude mít různý dopad na hodnoty kontraktů v závislosti na termínech dodání.

Měkké komodity vs. tvrdé komodity

Měkké komodity jsou méně dobře definované než tvrdé komodity. Měkké komodity lze nejlépe chápat jako pěstované komodity. Káva, kakao, pomerančový džus, cukr, řepka, kukuřice, řezivo, pšenice, štíhlá prasata, krmný dobytek atd. Procházejí růstovým cyklem, který končí sklizní – obvykle pro další zpracování.

To je v rozporu s tvrdými komoditami, které zahrnují vytěžené kovy (měď, zlato, stříbro atd.) A těžbu energie (ropa, zemní plyn a produkty z nich rafinované). Tvrdé komodity čekají na Zemi na těžbu, na rozdíl od toho, aby byly zasazeny a pěstovány do dospělosti. Tvrdé komodity lze také nalézt v podobných geologických ložiscích po celém světě, zatímco měkké komodity závisí na růstu regionálních klimatických podmínek.

Alternativní klasifikace měkkých komodit

Protože neexistuje žádný definitivní seznam toho, co je a není měkkou komoditou, objevily se alternativní klasifikace. Zemědělské komodity se někdy používají k označení masa, hospodářských zvířat, obilovin, obilí a olejnatých semen; samy nechávají kakao, pomerančový džus a tak dále v kategorii měkkých komodit. To není vždy skvělé řešení, protože dřevo je do jednoho či druhého zavěšeno, což vytváří kategorii zemědělství a lesnictví nebo seskupení měkkého, potravinářského a vláknového průmyslu.

Například skupina CME uvádí futures na kávu, cukr a bavlnu pouze jako měkké komodity v rámci širší kategorie futures na zemědělství, zatímco ICE uvádí kakao, kávu, cukr, bavlnu a pomerančový džus s dalšími zrny a zemědělskými produkty pod měkkou komoditou. komoditní kategorie.

To, zda je kontrakt klasifikován jako měkká komodita nebo ne, je pro obchodníka s futures samozřejmě méně důležité než pochopení podkladové komodity a jejích historických trendů. Vzhledem ke své nestálé povaze a odlišným cyklům nabídky a poptávky mohou být měkké komodity pro obchod náročnější než tvrdé komodity. Stejně jako v případě jakéhokoli obchodování s deriváty by investoři měli rozumět trhu, na který vstupují, a důsledkům smlouvy, kterou používají pro vstup, v dostatečném předstihu před uvedením skutečných peněz na trh.

Obchodování s měkkými komoditami

Kakao

Kakao se obchoduje v dolarech za metrickou tunu a jeden kontrakt je na 10 tun. Například když se kakao obchoduje za 1 500 $ / tunu, kontrakt má celkovou hodnotu 15 000 $. Pokud je obchodník dlouho na 15 000 $ / M tuna a trhy se pohybují na 1555 $ / lb, jedná se o pohyb 550 $ (1 500 – 1 555 $ = 55 $ a 55 x 10 M tuna = 550 $).

Minimální pohyb ceny nebo velikost ticku je dolar nebo 10 $ za smlouvu. Ačkoli se trh bude často obchodovat ve velikostech větších než dolar, jeden dolar je nejmenší částka, kterou se může pohybovat.

Káva

Káva se obchoduje v centech za libru. Jedna smlouva na kávu ovládá 37 500 liber kávy. Když se cena kávy obchoduje za 1 $ / libru, hotovostní hodnota této smlouvy bude 37 500 $ (1,00 x 37 500 = 37 500 $).

Velikost ticku je 5 centů za libru, což odpovídá 18,75 $ za tick. Například pokud by obchodník měl jít dlouho na 1,1 000 $ a trhy by se posunuly na 1,1550 $, měl by zisk 2062,50 $ (1,1550 – 1,1000 $ = 0,0550 $ a 0,0550 x 37,500 = 2,062,50 $).

Bavlna

Bavlna se obchoduje v kontraktech 50 000 liber. Obchoduje se také v centech za libru, takže pokud se trh obchoduje za 53 centů za libru, kontrakt bude mít hodnotu 26 500 USD (0,53 x 50 000 liber = 26 500 USD).

Minimální velikost ticku je 0,0001 $ nebo 5 $ za smlouvu. Jakýkoli pohyb 2 centy v bavlně se tedy rovná buď zisku nebo ztrátě 1 000 $. Když cena bavlny přesáhne 95 centů za libru, minimální pohyb klíšťat se rozšíří na 0,0005 USD, aby vyhovoval větším denním rozsahům.

Frozen Concentrated Orange Juice (FCOJ)

Pomerančový džus je na komoditních trzích relativním nováčkem. Jedna smlouva FCOJ se rovná 15 000 liber. Pokud je aktuální tržní cena 90 centů za libru, má kontrakt hodnotu 13 500 $ (0,90 x 15 000 liber = 13 500 $).

Minimální tick je 0,005 $ nebo 7,50 $ za tick za kontrakt. Řekněme například, že koupíte smlouvu s FCOJ, když je trh na 95 centů, a poté ji prodáte za 1 $. V této transakci byste vydělali 750 USD za 5 centů v FCOJ.

Cukr

Cukr obchoduje se smlouvami, někdy známými jako „cukr č. 11“, což představuje 112 000 liber cukru, a je vyjádřen v centech za libru. Pokud je cena futures 0,1045 USD, má kontrakt hodnotu 11 704 USD (0,1045 USD / lb x 112 000 liber = 11 704 USD). Pokud se trh pohybuje od 0,1 000 do 0,1240 USD, odpovídá to pohybu dolaru ve výši 2 688 USD.

Pohyb minimální ceny cukru je 0,0001 USD nebo 11,20 USD za smlouvu.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování