Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice klece

Co je to klec?

V oblasti financí je „klec“ hovorový termín používaný k popisu oddělení makléřské společnosti, která je odpovědná za příjem a distribuci fyzických akcií a dluhopisových certifikátů.

Dnes většina investorů drží své cenné papíry na ulici, což znamená, že nemusí držet fyzické vlastnictví svých certifikátů. Místo toho tyto dokumenty ukládá jejich makléřská firma, čímž se zvyšuje pohodlí a snižuje riziko krádeže.

Shrnutí

  • Klece jsou oddělení makléřských společností, které sledují certifikáty fyzických cenných papírů.
  • V minulosti byly klece velmi rozšířené a hojně využívané, protože všechny transakce vyžadovaly pro vypořádání fyzické převody certifikátů.
  • Dnes se drtivá většina obchodování s cennými papíry provádí elektronicky, což obchází potřebu fyzických převodů.

Jak fungují klece

Aby bylo zajištěno, že bude zaznamenán a udržován stav vlastnictví cenných papírů jejich klientů, udržují makléřské společnosti v rámci svých kanceláří klece, aby zajistily zabezpečení těchto fyzických certifikátů. V případě odcizení nebo ztráty těchto certifikátů nemusí být jejich vlastníci schopni prokázat svá vlastnická práva. V rámci ochrany před tímto rizikem mají oddělení klecí makléřů často pokročilá bezpečnostní opatření. Jejich obecný vzhled podobný trezoru způsobil, že se stali známými jako „klec“ firmy.

Dnes by professional většinu investorů mohlo být překvapením, kdyby si uvědomili, že taková oddělení stále existují. Koneckonců, od nástupu plně elektronických obchodních služeb již není nutné setkávat se s žádnými fyzickými certifikáty cenných papírů, abyste mohli investovat do akcií nebo dluhopisů. Místo toho mají investoři, kteří dnes nakupují akcie, téměř vždy tyto akcie drženy v názvu ulice brokera, nikoli pod osobním jménem každého investora. To znamená, že cenné papíry zůstávají registrovány v knihách makléřů, jako by patřily samotné makléřské společnosti. Další záznamy v makléřské společnosti však stanoví investora jako skutečného vlastníka cenných papírů.

Tato metoda elektronického investování pomocí názvu ulice makléřské společnosti nabízí mnoho výhod oproti fyzickému držení bezpečnostních certifikátů. Kromě snížení rizika krádeže mohou elektroničtí investoři provádět transakce nákupu a prodeje mnohem rychleji, než kdyby šlo o výměnu fyzických cenných papírů. Bez tohoto zlepšení rychlosti by určité styly investování, jako je denní obchodování nebo vysokofrekvenční obchodování (HFT), byly nemožné.

V minulosti investoři, kteří se obávali ztráty svých fyzických bezpečnostních certifikátů, si koupili dluhopisy odškodnění, aby se ochránili před touto ztrátou. Tyto dluhopisy by obvykle stály kolem 2% nebo 3% tržní hodnoty krytých cenných papírů. Toto zvýšení přepravních nákladů na fyzické certifikáty je jedním z důvodů, proč se elektronické vypořádání cenných papírů stalo tak běžným.

Příklad klece v reálném světě

V posledních desetiletích se množství fyzických certifikátů používaných při obchodování s cennými papíry stabilně snižovalo. Před příchodem elektronických obchodních sítí se makléřské společnosti spoléhaly na to, že kurýři fyzicky přepravují akciové certifikáty do příslušných finančních institucí a od nich. Na konci šedesátých enable však samotný objem papírování v těchto transakcích způsobil období významných administrativních chyb.

Jednou z takových pozoruhodných událostí byla takzvaná „Paperwork Crisis“, která postihla Wall Road, kde se zlodějům podařilo ukrást více než 400 milionů dolarů bezpečnostních certifikátů. Toto období chaosu povzbudilo průmysl k přijetí nových technologických řešení, jako je dnes rozšířená metoda registrace názvů ulic.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: