Co je to interpolovaná výnosová křivka (I Curve)?
Interpolovaná výnosová křivka (křivka I) je výnosová křivka odvozená pomocí pokladnic typu on-the-operate. Vzhledem k tomu, že on-the-run pokladnice jsou omezeny na konkrétní splatnosti, musí být výnos splatností, který leží mezi on-the-treasury interpolován. Interpolace je způsob, jak určit hodnotu neznámé entity, často pomocí numerické analýzy k odhadu hodnoty této entity.
Finanční analytici a investoři interpolují výnosové křivky, aby pomohli předpovědět budoucí ekonomickou aktivitu a cenové hladiny dluhopisů. Mohou toho dosáhnout pomocí řady metodik, včetně bootstrappingu a regresní analýzy.
Shrnutí
- Interpolovaná výnosová křivka nebo „křivka I“ označuje výnosovou křivku, která byla vynesena pomocí údajů o výnosu a splatnostech pokladničních poukázek za běhu.
- On-the-operate Treasuries jsou naposledy vydané americké státní dluhopisy nebo směnky konkrétní splatnosti.
- Interpolace označuje metody použité k vytvoření nových odhadovaných datových bodů mezi známými datovými entire body v grafu.
- Dvě z nejběžnějších metod interpolace výnosové křivky jsou bootstrapping a regresní analýza.
- Investoři a finanční analytici často interpolují výnosové křivky, aby lépe porozuměli tomu, kam by se trhy s dluhopisy a ekonomika v budoucnu mohly ubírat.
Porozumění interpolované výnosové křivce (I Curve)
Výnosová křivka je křivka, která je vytvořena v grafu, když je vynesen výnos a různé splatnosti cenných papírů státní pokladny. Graf je vynesen s osou y zobrazující úrokové sazby a osa x zobrazující rostoucí doby trvání. Vzhledem k tomu, že krátkodobé dluhopisy mají obvykle nižší výnosy než dlouhodobější dluhopisy, křivka se svažuje nahoru zleva doleva doprava.
Když se výnosová křivka vykreslí pomocí údajů o výnosu a splatnostech pokladničních poukázek za běhu, označuje se to jako interpolovaná výnosová křivka nebo I. křivka. Pokladnice typu on-the-operate jsou nejaktuálnější vydané americké pokladniční poukázky, směnky nebo dluhopisy konkrétní splatnosti.
Naopak, off-the-run státní pokladny jsou obchodovatelné státní dluhy skládající se z ostřílenějších emisí. Provozovaná státní pokladna bude mít nižší výnos a vyšší cenu než obdobná mimoburzovní emise a tvoří pouze malé procento z celkových vydaných cenných papírů státní pokladny.
Interpolace
Interpolace je jednoduše metoda používaná k určení hodnoty neznámé entity. Cenné papíry vydané vládou Usa nejsou k dispozici pro každé časové období. Například budete moci najít výnos professional 1letou vazbu, ale ne 1,5letou vazbu.
K určení hodnoty chybějícího výnosu nebo úrokové sazby k odvození výnosové křivky lze chybějící informace interpolovat pomocí různých metod, včetně bootstrappingu nebo regresní analýzy. Jakmile je odvozena interpolovaná výnosová křivka, lze z ní vypočítat výnosové spready, protože jen málo dluhopisů má splatnosti srovnatelné se splatnostmi státních pokladen.
Protože výnosové křivky odrážejí názor dluhopisového trhu na budoucí úrovně inflace, úrokové sazby a celkový ekonomický růst, mohou investoři pomocí výnosových křivek pomoci při rozhodování o investování.
Bootstrapping
Metoda bootstrapping používá interpolaci k určení výnosů cenných papírů s nulovým kupónem Treasury s různými splatnostmi. Pomocí této metody je dluhopis s kupónem zbaven budoucích peněžních toků – tj. Výplaty kupónů – a převeden na několik dluhopisů s nulovým kupónem. Typicky budou známy některé sazby na krátkém konci křivky. U sazeb, které nejsou známy z důvodu nedostatečné likvidity na krátkém konci, můžete použít sazby mezibankovního peněžního trhu.
Abychom to rekapitulovali, nejprve interpolujte sazby pro každou chybějící splatnost. Můžete to udělat pomocí metody lineární interpolace. Jakmile určíte všechny sazby struktury termínu, použijte metodu bootstrapping k odvození nulové křivky ze struktury par termu. Jedná se o iterační proces, který umožňuje odvodit výnosovou křivku s nulovým kupónem z sazeb a cen dluhopisů nesoucích kupóny.
Zvláštní úvahy
Několik různých typů cenných papírů s pevným výnosem se obchoduje na výnosu a rozprostírá se do interpolované výnosové křivky, což z něj činí důležitý common. Například některé agenturní zajištěné hypoteční závazky (CMO) obchodují s rozpětím na křivku I v místě na křivce rovném jejich váženému průměrnému životu. Vážený průměrný život CMO bude s největší pravděpodobností ležet někde v pokladnicích za běhu, což vyžaduje odvození interpolované výnosové křivky.