Průvodce » Investování » Udržitelné investování » Definice indexu udržitelnosti Dow Jones STOXX

Definice indexu udržitelnosti Dow Jones STOXX

Co je index udržitelnosti Dow Jones STOXX?

Index udržitelnosti Dow Jones STOXX byl akciový index, který byl poprvé publikován v roce 1999 a který se zaměřil na evropské společnosti, které dosahují vysokých skóre v hodnocení životního prostředí, sociálních věcí a správy věcí veřejných (ESG). V roce 2010 společnost Dow Jones ukončila spolupráci se společností STOXX a pokračovala v nabídce akciových indexů orientovaných na ESG pod různými názvy.

Dnes se indexy jako Dow Jones STOXX Sustainability Index neustále zvyšují v popularitě po celém světě, protože investoři stále více hledají začlenění environmentálních faktorů do rozhodovacích kritérií.

Shrnutí

  • Index udržitelnosti Dow Jones STOXX byl akciový index nabízený v letech 1999 až 2010.
  • Záměrem bylo pomoci investorům začlenit faktory ESG do jejich portfolií.
  • Dnes existuje řada akciových indexů nabízených pod záštitou indexu Dow Jones Sustainability Index.

Porozumění indexu udržitelnosti Dow Jones STOXX

Index udržitelnosti Dow Jones STOXX byl výsledkem spolupráce mezi společností Dow Jones & Company a dvěma švýcarskými společnostmi: STOXX a RobecoSAM. Jejím cílem bylo podchytit evropské společnosti na špičce postupů udržitelnosti životního prostředí.

Aby toho dosáhli, přidělili správci skóre udržitelnosti každé společnosti na základě komplexního systému hodnocení, který zkoumal opatření společnosti v oblasti správy a řízení společností, dopadů na životní prostředí a probíhajícího výzkumu a vývoje v oblasti životního prostředí.

Tyto společnosti byly čerpány z investičního světa rovnajícího se zhruba 90% celkové tržní kapitalizace evropských společností. Z toho vybrané investice představovaly zhruba 20% nejlepších společností, jak je určeno skóre udržitelnosti.

Tímto způsobem poskytl index udržitelnosti Dow Jones STOXX vhodný referenční bod professional investory, kteří mají zájem o zlepšení environmentálních standardů svého portfolia, ať už výběrem jednotlivých akcií z indexu, nebo konstrukcí investičních produktů, jako jsou fondy obchodované na burze (ETF), kteří používají index jako měřítko.

V roce 2010 společnost Dow Jones & Company ukončila partnerství se společností STOXX a pokračovala ve spolupráci se společností RobecoSAM. Dnes je k dispozici mnoho indexů, které jsou uváděny na trh pod obecnou záštitou rodiny indexů udržitelnosti Dow Jones. Patří mezi ně různé regionálně specifické indexy pro oblasti, jako je Korea, Chila, Severní Amerika a asijsko-pacifický region.

Reálný příklad indexu udržitelnosti Dow Jones STOXX

Indexy udržitelnosti Dow Jones jsou aktualizovány každoročně v září každého roku. RobecoSAM proto začíná tím, že vyzve zhruba 3 500 veřejně obchodovaných společností, aby předložily informace, které se pak použijí k hodnocení těchto společností na základě různých úvah založených na ESG.

Z nich je pouze asi 10% respondentů vybráno pro zařazení do indexů na základě jejich výkonnosti v těchto oblastech – přesný poměr se však liší v závislosti na daném regionu a indexu.

Například v severoamerickém indexu udržitelnosti Dow Jones je zahrnuto zhruba 600 společností, což představuje přibližně 20% investičního světa. Ke konci roku 2020 se největší podíly tohoto indexu skládaly z některých největších a nejznámějších společností ve Spojených státech, včetně Microsoft (MSFT), Alphabet (GOOG) a Visa (V).

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.