Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice Globex

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Opce a deriváty  > Definice Globex

Definice Globex

Co je Globex?

Globex je platforma elektronického obchodování – první svého druhu – používaná professional deriváty, futures, opce a komoditní smlouvy napříč všemi třídami aktiv. CME Globex, vyvinutý professional Chicagskou obchodní burzu, funguje nepřetržitě, bez omezení geografickými hranicemi nebo časovými pásmy.

Základy Globexu

Globex je tržiště s otevřeným přístupem, fungující téměř 24 hodin denně, od nedělního večera do pozdního pátečního odpoledne, které účastníkům umožňuje přímo obchodovat a prohlížet objednávky, ceny a další údaje v reálném čase.

Professional přístup k Globexu musí zákazníci mít vztah clearingové společnosti CME Team a obchodní aplikaci certifikovanou CME Group. CME Group je mateřskou společností Chicago Mercantile Exchange (CME) spolu s několika dalšími významnými komoditními burzami, včetně Commodity Trade, Inc (COMEX), New York Mercantile Exchange (NYMEX) a Chicago Board of Trade (CBOT).

Zahájení relace CME Globex, ke kterému obvykle dochází odpoledne nebo večer, obvykle znamená začátek následujícího obchodovacího dne. Například objednávky zadané během pondělní večerní relace jsou datovány a v úterý zúčtovány. Mezi uzavřením a opětovným otevřením každé z pěti denních relací jsou krátké 30 až 60minutové přestávky, v závislosti na třídě aktiv.

Na Globexu se denně obchoduje asi 17 milionů kontraktů.

Vývoj Globexu

Podle zprávy „Twenty Years of CME Globex“, zprávy skupiny CME z roku 2012, se myšlenka společnosti Globex poprvé objevila v roce 1987 jako „prostředek s nízkým dopadem na zajištění pokrytí trhu mimo pracovní dobu“ professional obchodování s futures a opcemi. Platforma byla konečně spuštěna 25. června 1992, kdy došlo k vyčerpání technologie a sítě používané bankovní službou Reuters. Začalo to třemi měnami a jedním produktem Treasury, ale rychle se rozšířilo do dalších aktiv – a dokonce některé vymyslelo.

Například futures kontrakt E-mini S&P 500 debutoval v roce 1997, nástroj určený k obchodování výhradně na Globexu. Mezi další speciální „e“ kontrakty patří futures na FORTUNE E-50 Index, kontrakt na měnu E-mini a kontrakt na E-mini Nasdaq 100.

Globex je partnerem s dalšími burzami, včetně Dubajské obchodní burzy a Korejské burzy.

CME Team zavedla politiku otevřeného přístupu pro Globex v roce 2000, což zákazníkům umožnilo obchodovat přímo v systému, aniž by museli projít makléřem. Výsledkem je, že obchod prudce vzrostl: V roce 2002 průměrný denní objem Globexu poprvé překročil 1 milion kontraktů a v roce 2004 objem Globexu poprvé překročil objem fyzického jámy.

Zejména rok 2007 byl prvním rokem, kdy objem systému přesáhl 1 miliardu smluv. Do roku 2012, 20. výročí platformy, bylo 84% objemu různých trhů skupiny CME Group prostřednictvím elektronického obchodování na Globexu.

Od roku 2019 je Globex místem aktiv v odvětvích zemědělství (v roce 2008 do něj přesunula své produkty Rada professional obchod v Kansasu a Minneapolis Grain Trade), energetika, akciové indexy, devizy, úrokové sazby, kovy, reálné statek, a dokonce i počasí. Některé futures a opční produkty se obchodují výhradně na Globexu, zatímco jiné se obchodují také ve fyzických boxech – prostřednictvím open up-outcry -.

Obchody Globex tvoří 90 procent objemu skupiny CME – jinými slovy devět z každých 10 obchodů. Platforma nabízí přístup z více než 150 zemí a zahraničních teritorií.

Shrnutí

  • Globex, představený v roce 1992, je původní elektronická obchodní platforma používaná professional derivátové, futures a komoditní smlouvy.
  • Systém byl vyvinut professional Chicago Mercantile Exchange a je oficiálně známý jako CME Globex.
  • Globex funguje téměř 24 hodin denně od neděle do pátku.
  • Platforma nabízí jedinečné produkty i produkty obchodované prostřednictvím open-outcry.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: