Průvodce » Investování » Udržitelné investování » Definice fondů vyhovujících šaría

Definice fondů vyhovujících šaría

Co jsou fondy vyhovující šaría?

Fondy vyhovující šaría jsou investiční fondy, které se řídí požadavky práva šaría a zásadami muslimského náboženství. Fondy vyhovující šaría jsou považovány za druh společensky odpovědného investování.

Porozumění fondům vyhovujícím šaría

Fondy vyhovující šaría jsou jednou z mnoha kategorií sociálně odpovědného investování. Podobně jako ostatní sociálně odpovědné fondy v rámci prostředí professional životní prostředí, sociální oblast a správu věcí veřejných (ESG), fondy prověřují potenciální portfoliové investice podle konkrétních požadavků požadovaných stoupenci muslimského náboženství.

Popularita fondů podporujících šaría se rozšířila v popularitě teprve nedávno, i když koncept byl poprvé vyvinut na konci 60. permit. Podle zprávy poradenské firmy PricewaterhouseCoopers (PwC) z roku 2011 rostly fondy vyhovující šaría v prvních deseti letech tohoto století roční mírou 26%. Zpráva dále uvádí, že k „inflexnímu bodu“ v jejich růstu došlo mezi lety 2002 a 2003, kdy se petrodolární likvidita znásobila a kapitálové trhy v zemích Rady pro spolupráci v Perském zálivu (GCC) dozrály, aby umožnily investice.

Podle zprávy Malajského islámského mezinárodního finančního centra činila celková globální spravovaná islámská aktiva (AUM) na konci prvního čtvrtletí roku 2017 70,8 miliard USD. Odpovídající údaj v roce 2008 byl 47 miliard USD. Je však obtížné přesně odhadnout velikost nebo ocenění odvětví, protože k velké investici dochází prostřednictvím soukromého umisťování. Fondy také nejsou obchodovány na sekundárních trzích, což poskytuje méně prostoru pro jejich složky.

Realizace tohoto konceptu vyžaduje značné úsilí, protože je třeba věnovat velkou pozornost dodržování komplexního souboru pravidel a požadavků vedených šaría principy.

Fondy vyhovující šaría mají mnoho požadavků, které je třeba dodržovat. Některé z požadavků na fond vyhovující šaría zahrnují vyloučení investic, které získávají většinu jejich příjmů z prodeje alkoholu, vepřových výrobků, pornografie, hazardních her, vojenského vybavení nebo zbraní. Mezi další charakteristiky fondu vyhovujícího šaría patří jmenovaná rada šaría, každoroční audit šaría a čištění určitých zakázaných druhů příjmů, například úroků, jejich darováním na charitu.

Tato pravidla mohou zvýšit složitost a náklady na správu fondu vyhovujícího šaría. Například rady šaría jsou složeny z islámských vědců, jejichž poplatky se mohou pohybovat v milionech dolarů ročně, což zvyšuje celkové náklady na správu fondu. Vědci mají různé interpretace islámského práva, což jim ztěžuje a časově náročné dospět ke konsensu ohledně analýzy a implementace konkrétního postupu.

Mezi oblíbené kategorie investic professional fondy vyhovující šaría patří nemovitosti a fondy obchodované na burze. Soukromý kapitál je také považován za dobrou investici, ale nesený podíl je považován za problém podle práva šaría.

Shrnutí

  • Fondy vyhovující šaría jsou investiční fondy, které jsou v souladu s islámským právem.
  • Liší se od konvenčních investičních fondů, protože mají mnoho požadavků, například jmenování představenstva šaría a zákaz investování do společností, které získávají většinu svých příjmů z prodeje alkoholu, vepřových výrobků, hazardních her atd.
  • Přestože fondy vyhovující šaría rostly úctyhodnou rychlostí, je obtížné přesně odhadnout velikost nebo ocenění odvětví.

Příklady investic vyhovujících šaría

Existuje řada produktů a indexů, které umožňují investovat v souladu s právem šaría. Saturna Capital poskytuje prostřednictvím své řady Amana několik investičních fondů vyhovujících Shariah. Jeho Amana Advancement Fund (AMAGX) usiluje o dlouhodobý růst kapitálu prostřednictvím investic dodržujících islámské principy. Fond byl spuštěn 3. února 1994. Amana Expansion Fund je podílový fond investující nejméně 80% svých aktiv do kmenových akcií. V listopadu 2017 měla spravovaná celková aktiva 1,7 miliardy USD. Má poměr výdajů 1,10%. Vyžaduje minimální investici 250 $. Investice do technologií představují významnou část aktiv fondu ve výši 48%. Mezi další odvětví patří zdravotnictví, průmysl, obrana spotřebitelů a spotřebitelské cykly.

S&P Dow Jones Indices vytvořil mnoho indexů vyhovujících šaría professional muslimské investory. Šaría S&P 500 byla uvedena na trh v prosinci 2006. Index Šaría S&P 500 se skládá ze všech složek vyhovujících právu šaría v indexu S&P 500. K říjnu 2017 měla 235 složek s informační technologií, které představují největší část indexu. na 38%.

Mezi další indexy vyhovující šaría udržované společností S&P Dow Jones patří: S&P International Healthcare Shariah, S&P Global Infrastructure Shariah, S&P Developed Significant and Mid Cap Shariah, S&P Produced Compact Cap Shariah and S&P Produced BMI Shariah Index.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.