Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice finančního inženýrství

Definice finančního inženýrství

Co je finanční inženýrství?

Finanční inženýrství je použití matematických technik k řešení finančních problémů. Finanční inženýrství využívá nástroje a znalosti z oblasti informatiky, statistiky, ekonomiky a aplikované matematiky k řešení aktuálních finančních problémů i k navrhování nových a inovativních finančních produktů.

Finanční inženýrství se někdy označuje jako kvantitativní analýza a používají ho běžné komerční banky, investiční banky, pojišťovací agentury a zajišťovací fondy.

Shrnutí

  • Finanční inženýrství je použití matematických technik k řešení finančních problémů.
  • Finanční inženýři testují a vydávají nové investiční nástroje a analytické metody.
  • Spolupracují s pojišťovnami, správcovskými společnostmi, zajišťovacími fondy a bankami.
  • Finanční inženýrství vedlo k explozi obchodování s deriváty a spekulacím na finančních trzích.
  • Provedla revoluci ve finančních trzích, ale také hrála roli ve finanční krizi v roce 2008.

Jak se používá finanční inženýrství

Finanční průmysl stále přichází s novými a inovativními investičními nástroji a produkty professional investory a společnosti. Většina produktů byla vyvinuta technikami v oblasti finančního inženýrství. Pomocí matematického modelování a počítačového inženýrství jsou finanční inženýři schopni testovat a vydávat nové nástroje, jako jsou nové metody investiční analýzy, nové nabídky dluhů, nové investice, nové obchodní strategie, nové finanční modely atd.

Finanční inženýři provádějí kvantitativní modely rizik, aby předpověděli, jak bude investiční nástroj fungovat a zda by nová nabídka ve finančním sektoru byla z dlouhodobého hlediska životaschopná a zisková a jaké typy rizik jsou uvedeny v každé nabídce produktů vzhledem k volatilitě trhů . Finanční inženýři spolupracují s pojišťovnami, správcovskými společnostmi, zajišťovacími fondy a bankami. V rámci těchto společností finanční inženýři pracují v oblasti proprietárního obchodování, řízení rizik, správy portfolia, stanovení cen derivátů a opcí, strukturovaných produktů a oddělení podnikových financí.

Druhy finančního inženýrství

Obchodování s deriváty

Zatímco finanční inženýrství používá stochastiku, simulace a analytiku k navrhování a implementaci nových finančních procesů k řešení problémů ve financích, obor také vytváří nové strategie, které mohou společnosti využít k maximalizaci podnikových zisků. Například finanční inženýrství vedlo k explozi obchodování s deriváty na finančních trzích. Od založení Chicago Board Options Exchange (CBOE) v roce 1973 a dva z prvních finančních inženýrů, Fischer Black a Myron Scholes, zveřejnili svůj design oceňování opcí, obchodování s opcemi a dalšími deriváty dramaticky vzrostlo. Prostřednictvím strategie pravidelných opcí, kde si lze buď koupit hovor, nebo dát hovor podle toho, zda je býčí nebo medvědí, finanční inženýrství vytvořilo nové strategie v rámci spektra opcí, které poskytují více možností k zajištění nebo zisku. Mezi příklady strategií opcí vycházejících z úsilí finančního inženýrství patří Ženatý place, Ochranný límec, Dlouhý obkročmo, Krátký škrt, Motýlí spready atd.

Spekulace

Oblast finančního inženýrství také uvedla na trhy spekulativní vozidla. Například nástroje jako Credit rating Default Swap (CDS) byly původně vytvořeny na konci 90. enable, aby poskytovaly pojištění proti nesplácení plateb dluhopisů, jako jsou komunální dluhopisy. Tyto derivátové produkty však upoutaly pozornost investičních bank a spekulantů, kteří si uvědomili, že sázením s nimi mohou vydělávat peníze z měsíčních plateb pojistného spojených s CDS. Prodejce nebo emitent CDS, obvykle banka, by ve skutečnosti dostával od kupců swapu měsíční platby pojistného. Hodnota CDS je založena na přežití společnosti – kupující swapů sázejí na bankrot společnosti a prodejci kupující pojistí proti jakékoli negativní události. Dokud bude společnost v dobré finanční situaci, vydávající banka bude dostávat výplaty měsíčně. Pokud společnost spadne, kupující CDS na kreditní události zaplatí.

Kritika finančního inženýrství

Ačkoli finanční inženýrství přineslo revoluci ve finančních trzích, hrálo roli ve finanční krizi v roce 2008. Vzhledem k tomu, že se zvýšil počet nesplácených hypoték se splátkami hypotéky, bylo spuštěno více úvěrových událostí. Vydavatelé swapů úvěrového selhání (CDS), tj. Banky, nemohli na těchto swapech provádět platby, protože k selhání došlo téměř současně. Mnoho korporátních kupců, kteří uzavřeli CDS u cenných papírů zajištěných hypotékou (MBS), do kterých byly silně investovány, si brzy uvědomilo, že držené CDS jsou bezcenné. Aby odráželi ztrátu hodnoty, snížili hodnotu aktiv ve svých rozvahách, což vedlo k dalším neúspěchům na podnikové úrovni a následné ekonomické recesi.

Kvůli globální recesi v roce 2008, kterou přinesly strukturované strukturované produkty, je finanční inženýrství považováno za kontroverzní oblast. Je však zřejmé, že tato kvantitativní studie výrazně zlepšila finanční trhy a procesy zavedením inovací, důslednosti a efektivity na trhy a průmysl.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web