Definice finanční expozice

Co je finanční expozice?

Finanční expozice je částka, kterou může investor ztratit v případě, že investice selže. Například finanční expozice spojená s nákupem automobilu by byla počáteční částka investice snížená o pojištěnou část. Znalost a pochopení finanční expozice, což je alternativní název pro riziko, je klíčovou součástí investičního procesu.

Klíčové závěry

  • Finanční expozice označuje riziko spojené s investicí a udává částku, kterou může investor ztratit.
  • Zkušení investoři se obvykle snaží optimálně omezit svou finanční expozici, což pomáhá maximalizovat zisky.
  • Alokace aktiv a diverzifikace portfolia jsou široce používané strategie pro řízení finanční expozice.

Vysvětlení finanční expozice

Obecně platí, že investoři se vždy snaží omezit svou finanční expozici, což pomáhá maximalizovat zisky. Pokud například akcie 100 zakoupené za 10 dolarů za akcii vzrostly na 20 dolarů, prodejem akcií 50 by se eliminovala finanční expozice. Původní nákup stál investora 1 000 USD. Při zhodnocení akcií se prodejem 50 akcií za 20 USD investorovi vrátí jeho původní vklad. Tato metoda je tím, co se rozumí “vyjmutím peněz ze stolu”.

Jediným rizikem do budoucna by byl dosažený zisk, protože investor již získal zpět jistinu. Naopak, pokud by akcie klesly z původní nákupní ceny 10 USD na 5 USD za akcii, investor by ztratil polovinu původní jistiny.

Finanční expozice se nevztahuje pouze na investování na akciovém trhu, ale existuje vždy, když jednotlivec může ztratit jakoukoli vynaloženou hodnotu jistiny. Nákup domu je vynikajícím příkladem finanční expozice. Pokud hodnota nemovitosti klesne a majitel domu ji prodá za nižší cenu, než byla původní kupní cena, vykáže ztrátu z investice.

Snížení finanční expozice

Nejjednodušší způsob, jak minimalizovat finanční expozici, je vložit peníze do investic chráněných proti riziku s malým nebo žádným rizikem. Vkladové certifikáty (CD) nebo spořicí účty jsou dva způsoby, jak drasticky snížit finanční expozici. Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) ručí za investice do CD i na spořicí účet až do výše kvalifikovaného krytí 250 000 USD. Bez rizika však investice poskytuje malý výnos. Také při malé finanční angažovanosti je konzervativní investor zranitelný vůči dalším rizikům, jako je například inflace.

Dalším způsobem, jak snížit finanční expozici, je diverzifikace mezi mnoho investic a tříd aktiv. Aby investor vytvořil méně volatilní portfolio, měl by mít kombinaci akcií, dluhopisů, nemovitostí a dalších různých tříd aktiv. V rámci akcií by mělo dojít k další diverzifikaci mezi tržní kapitalizací a expozicí na domácích a mezinárodních trzích. Pokud investor úspěšně diverzifikuje své portfolio mezi mnoho tříd aktiv, měl by snížit celkovou volatilitu. Pokud se trh změní v medvědí, nekorelující třídy aktiv minimalizují propad.

Příklad finanční expozice v reálném světě

Dalším způsobem, jak snížit finanční expozici, je zajištění. Existuje mnoho způsobů zajištění portfolia nebo investice. Deník New York Times v roce 2007 uvedl, že Southwest Airlines nakoupil futures kontrakty na ropu za nižší ceny v očekávání, že se tak zajistí. Později, když ceny ropy prudce rostly a přiměly letecké společnosti zvýšit ceny letenek a snížit marže, společnost Southwest zachovala nižší ceny letenek. Tato dostupnost nižších cen letenek způsobila, že spotřebitelé kupovali letenky společnosti Southwest bez ohledu na věrnost značce.

Investor se může na akciovém trhu zajistit pomocí opcí, inverzních fondů obchodovaných na burze nebo fondů orientovaných na medvědy. Jedním z nejběžnějších zajištění je zlato, které se obvykle zhodnocuje s nafukujícím se dolarem nebo volatilními trhy.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování