Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice faktoru poolu

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Alternativní investice  > Definice faktoru poolu

Definice faktoru poolu

Co je faktor poolu?

Faktor seskupení je měřítkem toho, kolik z původní jistiny půjčky zůstává v cenném papíru krytém aktivem (Abs). Faktor sdružení je nejsilněji spojen s hypotékami zajištěnými hypotékami (MBS), které shromažďují hypotéky společně do fondu k prodeji investorům. Splátky hypotéky jsou předávány investorovi, dokud není splacena půjčka.

Faktor seskupení je vyjádřen jako numerický faktor mezi nulou a jednou a všechny cenné papíry zajištěné hypotékou začínají život s faktorem seskupení jedna. Poté se v průběhu času pohybují směrem k nule (celková platba), protože jsou prováděny platby na podkladových hypotékách. Pokud se vyplatí 50% z celkové původní hodnoty MBS, bude faktor součinnosti ,500. Faktor seskupení se vypočítá vydělením nevyrovnaného zůstatku jistiny (aktuální tvář) původním zůstatkem jistiny (původní tvář).

Shrnutí

  • Faktor seskupení měří, kolik zbývajícího z původní jistiny půjčky zbývá.
  • Faktory fondu se nejčastěji počítají na MBS.
  • Faktory sdružování se pohybují od nuly do jedné, počínaje jednou, kdy půjčka začíná, a konče nulou, když je plně splacena.
  • Faktor seskupení pomáhá určit hodnotu Ab muscles.

Porozumění faktoru poolu

Faktor sdružení professional cenné papíry kryté hypotékou vydávají každý měsíc Freddie Mac (FHLMC), Fannie Mae (FNMA) a Ginnie Mae (GNMA). Je to v podstatě míra toho, kolik hodnoty v MBS zbylo. Když je vytvořen MBS, existuje plánovaný harmonogram plateb, který je v souladu s prognózovaným faktorem fondu v různých fázích životnosti MBS. To pomáhá investorovi určit hodnotu MBS předtím, než se do ní rozhodne investovat, a také určit riziko MBS.

Například pokud faktor seskupení klesá rychleji, než se očekávalo, znamenalo by to předčasné splacení hypoték. To může být pro investory rudou vlajkou, protože to obvykle znamená, že je méně nemovitostí, které slouží jako kolaterál pro konkrétní MBS, protože některé hypotéky byly splaceny v plné výši. Méně nemovitostí by znamenalo zvýšení relativního rizika, pokud dojde k selhání jedné hypotéky.

Výpočet faktoru poolu

Vzorec je znázorněn takto:

  • Faktor fondu = Nesplacený zůstatek jistiny / původní zůstatek jistiny

Pokud je původní nominální hodnota sdruženého MBS 100 000 USD a faktor seskupení uvolněný v daném měsíci je ,6325, pak zbývající zůstatek cenného papíru je 63 250 USD. Těch 63 250 $ je současnou tváří MBS. K původnímu obličeji (100 000 $) se dostanete dělením aktuálního obličeje faktorem poolu.

Výhody faktoru poolu

Přestože jde o jednoduchý výpočet, faktor fondu není bez kontextu nijak zvlášť užitečný. Investoři sledují změny faktoru poolu, zda nevykazují známky problémů v modelu, na kterém je MBS postaven.

Stejně jako u jakéhokoli strukturovaného zabezpečení se mohou původní předpoklady posunout, což povede k nerovnováze v kompromisu rizika a výnosu, který byl původně předpokládán. Tento posun zase může vést k tomu, že jistota bude mít větší či menší hodnotu, než za jakou ji původně zaplatil trader. Faktor seskupení je jedním z klíčových datových bodů, které bude trader sledovat, když se bude snažit vyhodnotit spravedlivou tržní cenu cenného papíru zajištěného hypotékou.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: