Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice evropské měnové jednotky (ECU)

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Forex a obchodování s měnami  > Definice evropské měnové jednotky (ECU)

Definice evropské měnové jednotky (ECU)

Co je to Evropská měnová jednotka (Eu)?

Evropská měnová jednotka (Ecu) byla oficiální měnovou jednotkou Evropského měnového systému (EMS), než byla nahrazena eurem. K určení směnných kurzů a rezerv mezi členy EMS byla použita hodnota Ecu, ale vždy to byla spíše účetní jednotka než skutečná měna.

Shrnutí

  • Evropská měnová jednotka (Ecu) byla měnová jednotka používaná Evropským měnovým systémem (EMS), než byla nahrazena eurem.
  • European byla zavedena v roce 1979 a nahrazena eurem v roce 1999.
  • Byla složena z 12 členských zemí Evropské unie.
  • Spolu s Ecu byl zaveden mechanismus směnných kurzů (ERM), jehož cílem je snížit variabilitu směnných kurzů a dosáhnout měnové stability v Evropě.

Porozumění Evropské měnové jednotce (Eu)

Evropská měnová jednotka (Eu) byla zavedena 13. března 1979 spolu s mechanismem směnných kurzů (ERM), jehož cílem bylo snížit variabilitu směnných kurzů a dosáhnout měnové stability v Evropě před zavedením eura v paritě, 1. ledna 1999. V roce 1979 nahradila European evropskou účetní jednotku.

ERM měl omezit výkyvy mezi měnami Ecu. Ecu byla používána v různých mezinárodních finančních transakcích, což umožňovalo cenným papírům denominovaným v Eu nabízet zahraniční diverzifikaci.

Eu byla složená umělá měna založená na koši 12 měn členských států Evropské unie (EU) vážených podle podílu každé země na produkci EU. Měnami byly belgický frank, německá marka, dánská koruna, španělská peseta, francouzský frank, britská libra, řecká drachma, irská libra, italská lira, lucemburský frank, nizozemský gulden a portugalské escudo.

Zvláštní úvahy

EMS byl poznamenán nestabilitou měn a politickým bojem o příslušné národní směnné kurzy, protože ostatní měny byly nuceny následovat vedení Bundesbank v měnové politice. Směnné kurzy silných měn, jako je Deutsche Mark, a kurzů slabších, jako je španělská peseta, byly pravidelně upravovány. Ale po roce 1986 byly změny národních úrokových sazeb použity k udržení měn v úzkém rozmezí.

Protože však německé a britské ekonomické cykly nebyly z velké části synchronizované – částečně kvůli znovusjednocení Německa – Británie se snažila zůstat konkurenceschopná v rámci ERM. Vypuklo to v roce 1992 poté, co se Sterling dostal na Černou středu pod útok spekulantů, včetně George Sorose. Spojené království a Dánsko by nikdy nepřistoupily k eurozóně a Řecko se připojilo pozdě.

Název eura byl poprvé zaveden v roce 1995 ve Španělsku. Jako účetní měna bylo euro zavedeno v roce 1999. Nahradilo European v poměru 1: 1. Euromince a bankovky byly uvedeny do oběhu v roce 2002, což z něj činilo každodenní provozní měnu v regionu. Nyní je euro oficiální měnou 19 z 27 členů EU, včetně čtyř evropských mikrostatů, které nejsou součástí EU.

Euro je po americkém dolaru druhou největší a druhou nejobchodovanější měnou na světě. K prosinci 2019 bylo v oběhu přes 1,3 bilionu eur.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: