Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice ekonomického příkopu

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Fundamentální analýza  > Definice ekonomického příkopu

Definice ekonomického příkopu

Co je ekonomický příkop?

Konceptualizovaný a pojmenovaný Warrenem Buffettem je ekonomický příkop zřetelnou výhodou, kterou má společnost nad svými konkurenty, což jí umožňuje chránit svůj podíl na trhu a ziskovost. Často jde o výhodu, kterou je obtížné napodobit nebo duplikovat (identita značky, patenty), a vytváří tak účinnou bariéru proti konkurenci jiných firem.

Příkop: Můj oblíbený finanční termín

Porozumění ekonomickému příkopu

Každá úspěšná společnost chápe, že hlavní hrozbou professional jejich další úspěch budou konkurenti a jejich udržení na uzdě je zásadní professional udržení jejich dominance. Postupem času pravděpodobně uvidí erozi svého spodního řádku, když konkurenti sníží svůj podíl na trhu. Proto musí podnik, který chce zůstat dominantní, vybudovat ekonomický příkop. Ekonomický příkop popisuje konkurenční výhodu společnosti odvozenou z různých obchodních taktik, které jí umožňují vydělávat nadprůměrné zisky po udržitelnou dobu.

To je důležité nejen pro konečný výsledek společnosti, ale také pro potenciální investory, kteří se snaží maximalizovat svá portfolia zahrnutím společností, které si udrží svoji výkonnostní výhodu. Vytvořením obhájitelné konkurenční výhody může společnost vytvořit dostatečně široký ekonomický příkop, který účinně omezuje konkurenci v jejich odvětví. V zásadě platí, že čím širší je ekonomický příkop, tím větší a udržitelnější je konkurenční výhoda firmy.

Nehmotné aktivum, jako je společnost vytvářející známou značku (Nike), cenová výhoda (Apple), cenové výhody (Walmart), což zákazníkům zlevňuje změnu produktů (společnosti poskytující mobilní telefony), efektivní měřítko a síťové efekty jsou všechny výhody, které mohou podniky využít k vytvoření širokého ekonomického příkopu.

Nejviditelnějšími finančními charakteristikami, které mají společnosti se širokým ekonomickým příkopem, je to, že obvykle vytvářejí velké množství volných peněžních toků a dosahují silných výnosů.

Shrnutí

  • Ekonomický příkop je výrazná výhoda, kterou má společnost před svými konkurenty, což jí umožňuje chránit svůj podíl na trhu a ziskovost.
  • Často jde o výhodu, kterou je obtížné napodobit nebo duplikovat (identita značky, patenty), a vytváří tak účinnou bariéru proti konkurenci jiných firem.
  • Nejviditelnějšími finančními charakteristikami, které mají společnosti se širokým ekonomickým příkopem, je to, že obvykle vytvářejí velké množství volných peněžních toků a dosahují dobrých výnosů.

Zdroje ekonomických příkopů

Společnost, která je schopna udržet nízké provozní náklady ve vztahu k jejím prodejům ve srovnání se svými konkurenty, má nákladové výhody a může podkopat svou konkurenci snížením cen a udržením konkurence na uzdě. Zvažte společnost Wal-Mart Retailers Inc., která má obrovský objem prodeje a vyjednává o nízkých cenách se svými dodavateli, což má za následek levné produkty ve svých obchodech, které se těžko replikují konkurencí.

Nehmotná aktiva odkazují na patenty, značky a licence, které společnosti umožňují chránit její výrobní proces a účtovat prémiové ceny. Zatímco značky jsou obvykle odvozeny z nabídky vynikajících produktů a marketingu, patenty jsou získávány na základě podání společností u vlád za účelem ochrany know-how po určitou dobu, obvykle 20 let. Farmaceutické společnosti vydělávají vysoké zisky díky patentovaným lékům poté, co utratily miliardy na výzkum a vývoj.

Efektivní měřítko vzniká, když konkrétnímu trhu nejlépe vyhovuje omezený počet společností, což jim dává téměř monopolní statusy. Podniky poskytující veřejné služby jsou příklady společností s efektivním rozsahem, který je nezbytný pro akcieování elektřiny a vody jejich zákazníků v jedné zeměpisné oblasti. Budování druhé energetické společnosti ve stejné oblasti by bylo příliš nákladné a neefektivní.

Náklady na změnu dodavatele jsou dalším typem ekonomického příkopu, díky němuž je pro spotřebitele časově náročné a nákladné změnit výrobky nebo značky. Autodesk Inc. nabízí různá softwarová řešení professional inženýry a designéry, která se velmi obtížně učí. Jakmile zákazník společnosti Autodesk začne používat svůj program, je nepravděpodobné, že přejde, což společnosti Autodesk umožní účtovat prémiové ceny za její produkty.

Síťový efekt může dále posílit ekonomický příkop společnosti tím, že její produkty budou cennější, čím více lidí je bude používat. Příkladem síťového efektu jsou on-line tržiště, jako jsou Amazon a eBay, která jsou mezi spotřebiteli velmi oblíbená kvůli velkému množství lidí nakupujících a prodávajících různé produkty prostřednictvím jejich platforem.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: