Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice efektu domácích peněz

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Základy obchodování  > Psychologie obchodování  > Definice efektu domácích peněz

Definice efektu domácích peněz

Co je to domácí peněžní efekt?

Efekt domácích peněz je teorie používaná k vysvětlení tendence investorů podstupovat větší riziko při reinvestování zisku vydělaného investováním, než kdyby investovali své úspory nebo mzdy. Lidé si často budou myslet o investičních příjmech odděleně od peněz, které vydělali jinými způsoby, což narušuje jejich mentální účetnictví. Protože jsou tyto peníze nesprávně považovány za „extra“ nebo „oddělené“ od peněz vydělaných jinými způsoby, investoři je budou investovat s mnohem vyšší tolerancí vůči riziku, než by tomu bylo jinak, čímž skreslí svá investiční rozhodnutí.

Shrnutí

  • Efekt domácích peněz je behaviorální finanční koncept, který lidé při výhře riskují více.
  • Efekt lze připsat vnímání, že investor má nové peníze, které nebyly jeho.
  • Existuje mnoho příkladů tohoto efektu, ale všechny ukazují běžný nedostatek přísnosti.
  • Efekt domácích peněz nelze zaměňovat s předem stanovenou, matematicky vypočítanou strategií zvětšení velikosti pozice, pokud dojde k většímu než očekávanému zisku.

Pochopení efektu domácích peněz

Richard H. Thaler a Eric J. Johnson z Cornell University Johnson Graduate School of Administration nejprve definovali „efekt domácích peněz“, který si termín vypůjčili od kasin. Termín odkazuje na hráče, který získává výhry z předchozích sázek a některé nebo všechny používá v následujících sázkách.

Efekt domácích peněz například naznačuje, že jednotlivci mají tendenci nakupovat akcie s vyšším rizikem, dluhopisy nebo jiné třídy aktiv po ziskových obchodech. Například po získání krátkodobého zisku z akcie s beta beta 1,5 není neobvyklé, že trader dále obchoduje s akciemi s beta 2 nebo více. Je to proto, že nedávný úspěšný výsledek obchodování s první akcií s nadprůměrným rizikem dočasně snižuje toleranci vůči riziku investora. Tento investor tedy hledá ještě větší riziko.

Neočekávané obchody mohou také přinést efekt domácích peněz. Řekněme, že trader více než zdvojnásobí svůj zisk z dlouhodobějšího obchodu drženého po dobu čtyř měsíců. Namísto dalšího převzetí méně riskantního obchodu nebo výplaty částek, které by zachovaly její zisk, efekt domácích peněz naznačuje, že se může dále zapojit do jiného riskantního obchodu bez obav z čerpání, pokud je zachován část jejího původního zisku.

Dlouhodobější investory někdy postihne podobný osud. Řekněme, že investor v podílovém fondu orientovaném na růst vydělá za rok více než 30%, a to především díky velmi silným tržním podmínkám. Pamatujte, že průměrný zisk akcií má tendenci být zhruba 6% až 8% ročně. Nyní řekněte, že tento trader na konci roku ponechává růstově orientovaný fond, aby mohl příští investovat do agresivního dlouhodobého zajišťovacího fondu. Může to být příklad efektu domácích peněz, který dočasně zvyšuje toleranci vůči riziku investora.

Professional dlouhodobější investory je obvykle výhodnější než domácí peníze jeden ze dvou způsobů jednání: Buď zůstat na kurzu a udržovat stabilní toleranci vůči riziku, nebo být po větších neočekávaných postupech konzervativnější.

Efekt domácích peněz se také přenáší na akciové opce společnosti. V období boomu dot-com někteří zaměstnanci odmítli v průběhu času uplatnit své opce na akcie a věřili, že je lepší si je nechat a nechat je ztrojnásobit, pak zase ztrojnásobit. Tato strategie významně zasáhla pracovníky v roce 2000, kdy o to všichni někteří papíroví milionáři přišli.

The House Revenue Outcome vs. Allowing Winners Trip

Technický analytik má tendenci rozlišovat mezi efektem domácích peněz a konceptem „nechat jezdit vítěze“. Naopak, jedním ze způsobů, jak techničtí obchodníci řídí riziko, je vyplacení poloviční hodnoty obchodu po splnění počátečního cenového cíle. Poté mají techničtí obchodníci tendenci posunout se nahoru, než dají druhé polovině obchodu šanci splnit sekundární cenový cíl.

Mnoho technických obchodníků využívá některou verzi této praxe ve snaze i nadále těžit z menšiny obchodů, které se stále pohybují nahoru a nahoru, což se stále drží v duchu nechat vítěze jezdit, aniž by se stali obětí efektu domácích peněz. Rozdíl mezi těmito dvěma pojmy je vlastně jedním z výpočtů. Nechat vítěze jezdit v matematicky vypočítané strategii velikosti pozice je vynikající způsob, jak sloučit zisky. Někteří obchodníci v minulosti dokumentovali, jak tyto strategie napomáhaly jejich úspěchu.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web