Definice drahých kovů

Co jsou drahé kovy?

Vzácné kovy jsou kovy, které jsou vzácné a mají vysokou ekonomickou hodnotu v důsledku různých faktorů, včetně jejich nedostatku, použití v průmyslových procesech a part v historii jako uchovávače hodnoty. Nejoblíbenějšími drahými kovy u investorů jsou zlato, platina a stříbro.

Shrnutí

  • Drahé kovy jsou vzácné komodity, které již dlouho oceňují investoři.
  • Historicky se používaly jako základ pro peníze, ale dnes se obchodují hlavně jako diverzifikátor portfolia a zajištění proti inflaci.
  • Obchodníci a investoři mohou nakupovat drahé kovy prostřednictvím několika mechanismů, včetně vlastnictví fyzických kovů nebo mincí, trhů s deriváty nebo ETF drahých kovů.

Porozumění drahým kovům

V minulosti hrály drahé kovy v globální ekonomice ústřední roli, protože mnohé měny byly buď fyzicky raženy pomocí drahých kovů, nebo jimi podporovány, jako v případě zlatého standardu. Dnes však investoři nakupují drahé kovy hlavně jako finanční aktivum.

Jako investice jsou drahé kovy často vyhledávány professional diverzifikaci portfolií a jako úložiště hodnoty, zejména jako zajištění proti inflaci a v dobách finanční nejistoty. Professional komerční zákazníky mohou být drahé kovy také nezbytnou součástí produktů, jako jsou šperky nebo elektronika.

Tři hlavní faktory, které dnes ovlivňují poptávku po drahých kovech, jsou obavy o finanční stabilitu, strach z inflace a vnímané riziko války.

Nejoblíbenějším drahým kovem pro investiční účely je zlato, následované stříbrem. Mezi drahé kovy používané v průmyslových procesech patří iridium, které se používá ve speciálních slitinách, a palladium, které se používá v elektronice a chemických aplikacích.

Investice do drahých kovů

Investoři, kteří chtějí do svých portfolií přidat drahé kovy, mají několik způsobů, jak toho dosáhnout. Ti, kteří si přejí držet kovy přímo, si mohou zakoupit fyzické slitky, jako jsou ražené mince nebo cihly, a poté je uložit do bezpečnostní schránky. Výhodou tohoto způsobu vlastnictví je snížení rizika protistrany, ale také zvýšení nákladů na akcieování a pojištění.

Mezi další populární metody patří nákup futures kontraktů na konkrétní kov nebo nákup akcií ve veřejně obchodovaných společnostech zabývajících se průzkumem nebo výrobou drahých kovů. Podílové fondy a fondy obchodované na burze (ETF) také nabízejí celou řadu strategií, včetně fondů krytých drahokamy, portfolií těžebních společností a pákového efektu.

I když mohou přicházet s určitým stupněm zabezpečení, s investováním do drahých kovů vždy existuje určité riziko. Ceny mohou v době ekonomické jistoty klesat, protože investoři jsou nuceni likvidovat aktiva, aby pokryli výzvy k dodatkové úhradě a další směnky.

Podobně může být obtížné prodat fyzická aktiva za rozumné ceny, zejména v době zvýšené volatility. A samozřejmě, drahé kovy s sebou nesou další riziko krádeže, pokud jsou akcieovány doma.

Skutečný svět příklad drahých kovů

Zlato je nejvýznamnějším drahým kovem, který soustavně generuje velkou pozornost finančních médií i účastníků trhu.

Za zvýšenou touhu hromadit lesklý žlutý kov odpovídá několik faktorů:

  1. Systémové finanční problémy: Když jsou banky a peníze vnímány jako nestabilní a / nebo je politická stabilita sporná, zlato bylo často vyhledáváno jako bezpečné úložiště hodnoty.
  2. Inflace: Když jsou reálné míry návratnosti na akciových, dluhopisových nebo realitních trzích záporné, lidé se pravidelně hrnou na zlato jako na aktivum, které si udrží jeho hodnotu.
  3. Válka nebo politické krize: Válka a politické otřesy vždy vedly lidi k režimu hromadění zlata. Úspory na celý život mohou být přenosné a akcieovatelné, dokud je nebude nutné vyměnit za potraviny, přístřeší nebo bezpečný průchod do méně nebezpečného cíle.

Zlato dosáhlo v únoru 1980 maximální ceny upravené o inflaci na zhruba 2200 USD, poté v dubnu 2001 pokleslo na least pod 400 USD. Za posledních 20 allow jeho cena obecně stoupla a od října 2020 dosáhla téměř 2 000 USD.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování