Průvodce » Investování » Portfolio management » Co znamená diverzifikace investice a proč to dělat?

Co znamená diverzifikace investice a proč to dělat?

Co je to diverzifikace?

Diverzifikace je strategie řízení rizik, která kombinuje širokou škálu investic v rámci portfolia. Diverzifikované portfolio obsahuje kombinaci různých typů aktiv a investičních nástrojů ve snaze omezit expozici vůči jakémukoli jednotlivému aktivu nebo riziku. Důvodem této techniky je, že portfolio vytvořené z různých druhů aktiv v průměru přinese vyšší dlouhodobé výnosy a sníží riziko jakéhokoli jednotlivého držení nebo zajištění.

Základy diverzifikace

Diverzifikace se snaží vyhladit nesystémové rizikové události v portfoliu, takže pozitivní výkon některých investic neutralizuje negativní výkon ostatních. Výhody diverzifikace platí pouze v případě, že cenné papíry v portfoliu nejsou dokonale korelované – to znamená, že reagují odlišně, často opačně, na tržní vlivy.

Studie a matematické modely ukázaly, že udržování dobře diverzifikovaného portfolia 25 až 30 akcií přináší nákladově nejefektivnější úroveň snižování rizik. Investice do více cenných papírů přináší další výhody z diverzifikace, i když s výrazně nižší sazbou.

Shrnutí

 • Diverzifikace je strategie, která kombinuje širokou škálu investic v rámci portfolia.
 • Držení portfolia lze diverzifikovat napříč třídami aktiv a v rámci tříd a také geograficky – investováním na domácím i zahraničním trhu.
 • Diverzifikace omezuje riziko portfolia, ale může také alespoň v krátkodobém horizontu snížit výkon.

Diverzifikace podle třídy aktiv

Správci fondů a investoři často diverzifikují své investice napříč třídami aktiv a určují, jaká procenta portfolia mají každému přidělit. Třídy mohou zahrnovat:

 • Akcie – akcie nebo akcie ve veřejně obchodovatelné společnosti
 • Dluhopisy – vládní a podnikové dluhové nástroje s pevným výnosem
 • Nemovitosti – pozemky, budovy, přírodní zdroje, zemědělství, hospodářská zvířata a ložiska vody a nerostů
 • Fondy obchodované na burze (ETF) – obchodovatelný koš cenných papírů, které sledují index, komoditu nebo sektor
 • Komodity – základní zboží nezbytné pro výrobu dalších produktů nebo služeb
 • Peníze a krátkodobé peněžní ekvivalenty (CCE) – pokladniční poukázky, depozitní certifikát (CD), nástroje peněžního trhu a další krátkodobé investice s nízkým rizikem

Poté se diverzifikují mezi investicemi v rámci tříd aktiv, například výběrem akcií z různých sektorů, které mají tendenci mít nízkou korelaci výnosů, nebo výběrem akcií s různými tržními kapitalizacemi. V případě dluhopisů si mohou investoři vybrat z podnikových dluhopisů investičního stupně, amerických státních dluhopisů, státních a obecních dluhopisů, dluhopisů s vysokým výnosem a dalších.

Zahraniční diverzifikace

Investoři mohou těžit z dalších výhod diverzifikace investováním do zahraničních cenných papírů, protože mají tendenci méně úzce souviset s domácími. Například síly stlačující americkou ekonomiku nemusí mít stejný dopad na japonskou ekonomiku. Držení japonských akcií proto poskytuje investorovi malý polštář ochrany před ztrátami během amerického hospodářského poklesu.

Diverzifikace a retailový investor

Časová a rozpočtová omezení mohou neinstitucionálním investorům – tj. Jednotlivcům – zkomplikovat vytvoření adekvátně diverzifikovaného portfolia. Tato výzva je klíčovým důvodem, proč jsou vzájemné fondy tak oblíbené u retailových investorů. Nákup akcií v podílovém fondu nabízí levný způsob diverzifikace investic.

Zatímco vzájemné fondy poskytují diverzifikaci napříč různými třídami aktiv, fondy obchodované na burze (ETF) umožňují investorům přístup na úzké trhy, jako jsou komodity a mezinárodní hry, k nimž je obvykle obtížný přístup. Jednotlivec s portfoliem 100 000 USD může investici rozdělit mezi ETF bez překrývání.

Nevýhody diverzifikace

Snížené riziko, rezerva volatility: Plusů diverzifikace je mnoho. Existují však i nevýhody. Čím více holdingů má portfolio, tím časově náročnější na správu může být – a tím dražší, protože nákup a prodej mnoha různých holdingů vyžaduje více transakčních poplatků a provizí za zprostředkování. Zásadnější je, že strategie šíření diverzifikace funguje oběma způsoby, což snižuje riziko i odměnu.

Řekněme, že jste investovali rovných 120 000 $ mezi šest akcií a jedna akcie se zdvojnásobí. Váš původní vklad 20 000 $ má nyní hodnotu 40 000 $. Vydělali jste hodně, jistě, ale ne tolik, jako kdyby bylo do této jedné společnosti investováno celých 120 000 $. Tím, že vás chrání na straně nevýhody, vás diverzifikace omezuje na straně druhé – alespoň v krátkodobém horizontu. Z dlouhodobého hlediska mají diverzifikovaná portfolia tendenci vykázat vyšší výnosy (viz příklad níže).

Diverzifikace a inteligentní beta verze

Inteligentní beta strategie nabízejí diverzifikaci sledováním podkladových indexů, ale nemusí nutně vážit akcie podle jejich tržní kapitalizace. Manažeři ETF dále prověřují emise akcií na základech a vyvažují portfolia podle objektivní analýzy, nejen podle velikosti společnosti. Zatímco inteligentní beta portfolia nejsou spravována, primárním cílem se stává lepší výkon samotného indexu.

Například od března 2019 drží iShares Edge MSCI Usa High quality Aspect ETF 125 amerických akcií se střední a velkou kapitalizací. Zaměřením na návratnost vlastního kapitálu (ROE), poměr dluhu k vlastnímu kapitálu (D / E) a nejen tržní kapitalizaci se ETF od svého založení v červenci 2013 kumulativně vrátila o 90,49%. Podobná investice do indexu S&P 500 vzrostl o 66,33%.

Příklad ze skutečného světa

Řekněme, že agresivní trader, který může převzít vyšší míru rizika, si přeje vybudovat portfolio složené z japonských akcií, australských dluhopisů a futures na bavlnu. Může nakupovat podíly například v iShares MSCI Japan ETF, Vanguard Australian Federal government Bond Index ETF a iPath Bloomberg Cotton Subindex Whole Return ETN.

Díky této kombinaci akcií ETF díky specifickým kvalitám cílených tříd aktiv a transparentnosti podílů trader zajišťuje skutečnou diverzifikaci svých podílů. Také s různými korelacemi nebo reakcemi na vnější síly mezi cennými papíry mohou mírně snížit jejich vystavení riziku. (Související čtení viz „Význam diverzifikace“)

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 • Obsah článku

 • Přihlásit se k odběru novinek o investování