Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice derivátu obchodovaného na burze

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Alternativní investice  > Definice derivátu obchodovaného na burze

Definice derivátu obchodovaného na burze

Co je derivát obchodovaný na burze?

Derivát obchodovaný na burze je finanční smlouva, která je kótována a obchoduje na regulované burze. Jednoduše řečeno, jedná se o deriváty, s nimiž se obchoduje regulovaným způsobem. Deriváty obchodované na burze jsou stále populárnější kvůli výhodám, které mají přes OTC deriváty, jako je standardizace, likvidita a eliminace rizika selhání. Futures a opce jsou dva z nejpopulárnějších derivátů obchodovaných na burze. Deriváty obchodované na burze lze použít k zajištění expozice nebo spekulací na širokou škálu finančních aktiv, jako jsou komodity, akcie, měny a dokonce i úrokové sazby.

Shrnutí

  • Derivát obchodovaný na burze je standardizovaná finanční smlouva obchodovaná na burze, která se vypořádává prostřednictvím clearingového systému a je zaručena.
  • Klíčovým rysem derivátů obchodovaných na burze, které přitahují investory, je to, že jsou garantovány clearingovými centry, jako je Choices Clearing Corporation (OCC) nebo CFTC, čímž se snižuje riziko produktu.
  • Deriváty obchodované na burze jsou kótovány na burzách, jako je Chicago Board Alternatives Trade (CBOE) nebo New York Mercantile Exchange (NYMEX), a podléhají dohledu regulačních orgánů, jako je Komise professional cenné papíry.

Vysvětlení derivátu obchodovaného na burze

Deriváty obchodovanými na burze mohou být opce, futures nebo jiné finanční smlouvy, které jsou kótovány a obchodovány na regulovaných burzách, jako je Chicago Mercantile Trade (CME), International Securities Exchange (ISE), Intercontinental Trade (ICE) nebo LIFFE burza v Londýn, abychom jmenovali jen několik málo.

Deriváty obchodované na burze jsou pro retailového investora velmi vhodné, na rozdíl od jejich bratranců z prodeje. Na OTC trhu je snadné se ztratit ve složitosti nástroje a přesné povaze toho, s čím se obchoduje.

V tomto ohledu mají deriváty obchodované na burze dvě velké výhody:

Standardizace

Burza má standardizované podmínky a specifikace pro každou derivátovou smlouvu, takže trader snadno určí, kolik kontraktů lze koupit nebo prodat. Každá jednotlivá smlouva má také velikost, která pro malého investora není skličující.

Eliminace rizika selhání

Samotná burza derivátů funguje jako protistrana pro každou transakci zahrnující derivát obchodovaný na burze, čímž se ve skutečnosti stává prodejcem professional každého kupujícího a kupujícím professional každého prodejce. Tím se eliminuje riziko, že protistrana derivátové transakce může neplnit své závazky

Další definující charakteristikou derivátů obchodovaných na burze je jejich vlastnost mark-to-marketplace, kde se zisky a ztráty z každé derivátové smlouvy počítají denně. Pokud klient utrpěl ztráty, které narušily nabídnutou marži, bude muset včas doplnit požadovaný kapitál nebo riskovat, že derivátová pozice bude společností odprodána.

Burzovní deriváty a institucionální investoři

Deriváty obchodované na burze nejsou upřednostňovány velkými institucemi kvůli jejich vlastnostem, díky nimž jsou atraktivní pro malé investory. Například standardizované smlouvy nemusí být užitečné pro instituce, které obecně obchodují s velkým množstvím derivátů, kvůli menší pomyslné hodnotě derivátů obchodovaných na burze a jejich nedostatečné přizpůsobení. Deriváty obchodované na burze jsou také zcela transparentní, což může být překážkou velkým institucím, které obecně nechtějí, aby jejich obchodní záměry byly známy veřejnosti nebo jejich konkurentům. Institucionální investoři mají tendenci spolupracovat přímo s emitenty a investičními bankami na vytváření investic šitých na míru, které jim dávají přesné profily rizik a výnosů, které hledají.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: