Průvodce » Brokeři » Definice COMEX

Definice COMEX

Co je COMEX?

COMEX je hlavní trh s futures a opcemi na obchodování s kovy, jako je zlato, stříbro, měď a hliník. Dříve známá jako Commodity Exchange Inc. se COMEX v roce 1994 spojila s New York Mercantile Exchange (NYMEX) a stala se divizí odpovědnou za obchodování s kovy.

Klíčové závěry

  • COMEX je největším světovým obchodníkem s futures a opcemi na kovy.
  • Je divizí Chicagské komoditní burzy (CME).
  • Futures na kovy se většinou používají k zajištění a obvykle se nedodávají.
  • COMEX nedodává kovy, ale působí jako zprostředkovatel.

Pochopení COMEX

Commodity Exchange Inc., hlavní burza pro futures na zlato, byla poprvé založena v roce 1933 sloučením čtyř menších burz se sídlem v New Yorku – National Metal Exchange, Rubber Exchange of New York, National Raw Silk Exchange a New York Hide Exchange. Spojením společností Commodity Exchange Inc. a New York Mercantile Exchange (NYMEX) vznikla největší burza pro obchodování s fyzickými futures na světě, známá jednoduše jako COMEX.

COMEX působí ve Světovém finančním centru na Manhattanu a je divizí Chicagské komoditní burzy (CME). Podle skupiny CME se na COMEX denně realizuje více než 400 000 futures a opčních kontraktů, což z ní činí nejlikvidnější burzu kovů na světě. Ceny a každodenní aktivity globálních obchodníků na této burze ovlivňují trhy s drahými kovy po celém světě.

COMEX slouží jako primární clearingové centrum pro futures na zlato, stříbro a měď, které se obchodují ve standardizovaných velikostech kontraktů a také ve verzi mini a/nebo mikro. Mezi další futures kontrakty obchodované na COMEX patří hliník, palladium, platina a ocel. Vzhledem k tomu, že trh s futures se většinou používá jako zajišťovací prostředek ke zmírnění cenového rizika, většina futures kontraktů není nikdy dodána. Většina obchodů se uzavírá pouze na základě příslibu daného kovu a vědomí, že existuje. To neznamená, že obchodník nebo zajišťovatel nemůže prostřednictvím COMEXu převzít dodávku fyzických kovů, ale méně než 1 % obchodů skutečně dojde k dodání.

Pro obchodníky, kteří chtějí přijmout skutečnou dodávku futures kontraktu, jsou dodávky k dispozici od prvního dne oznámení a trvají až do posledního dne smluvního období. Aby mohl držitel futures kontraktu převzít dodávku, musí nejprve upozornit clearingové středisko na svůj záměr a musí informovat COMEX, že má v úmyslu převzít fyzickou komoditu na obchodním účtu. Někdo, kdo chce například převzít dodávku zlata, vytvoří dlouhou (nákupní) futures pozici a počká, až krátká (prodejní) pozice podá oznámení o dodávce.

Zvláštní úvahy

Je důležité poznamenat, že COMEX nedodává drahé kovy. Ty jsou k dispozici prodávajícím v rámci pravidel smlouvy. Prodejce na krátko, který nemá kovy k dodání, musí svou pozici zlikvidovat do posledního obchodního dne. Prodejce na krátko, který jde na dodávku, musí mít kov, například zlato, ve schváleném depozitáři. To je představováno držením elektronických depozitních certifikátů schválených COMEX nebo akcieištních potvrzení, které jsou vyžadovány k uskutečnění nebo převzetí dodávky.

Investor, který požádá o převzetí dodávky, obdrží COMEX acceptable nebo deliverable bars, což jsou tyče z drahých kovů vyrobené rafinériemi schválenými COMEX a vytvořené podle přísných standardů stanovených COMEX. Aby byly kovy považovány za COMEX dodávané nebo dobré dodávky, musí splňovat určité standardy, které určují minimální čistotu tyče, jakož i její hmotnost a velikost. Například kov musí mít certifikát o analýze od schváleného hodnotitele COMEX a zlaté pruty musí mít minimální úroveň ryzosti 0,995, tj. 995 dílků na tisíc nebo 99,5 % ryzosti.

K dodání dochází převodem vlastnictví kovového příkazu dva pracovní dny poté, co prodávající poskytne oznámení o záměru. Převod se uskuteční za vypořádací cenu stanovenou burzou v den, kdy prodávající poskytne oznámení o záměru. Burza neurčuje ani nestanovuje cenu drahých kovů. Stanovují je kupující a prodávající s ohledem na úroveň poptávky a nabídky na trhu.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování