Co je činka?
Činka je investiční strategie použitelná především na portfolio s pevným výnosem. Podle metody činky obsahuje polovina portfolia dlouhodobé dluhopisy a druhá polovina drží krátkodobé dluhopisy. „Činka“ dostává své jméno, protože investiční strategie vypadá jako činka s vazbami silně váženými na obou koncích časové osy splatnosti. Graf bude ukazovat velký počet krátkodobých účastí a dlouhodobých splatností, ale málo nebo nic v prostředních podílech.
Shrnutí
- Činka je portfoliová strategie s pevným výnosem, kde polovina podílů jsou krátkodobé nástroje a druhá polovina jsou dlouhodobé podíly.
- Strategie s činkou umožňuje investorům využít současné úrokové sazby investováním do krátkodobých dluhopisů a zároveň těžit z vyšších výnosů z držení dlouhodobých dluhopisů.
- Strategie barbell může také kombinovat akcie a dluhopisy.
- S používáním strategie s činkou je spojeno několik rizik, například úrokové riziko a inflační riziko.
Pochopení činek
Strategie činky bude mít portfolio skládající se z krátkodobých a dlouhodobých dluhopisů bez mezilehlých dluhopisů. Krátkodobé dluhopisy jsou považovány za dluhopisy se splatností pět allow nebo méně, zatímco dlouhodobé dluhopisy mají splatnost 10 let a více. Dlouhodobé dluhopisy obvykle platí vyšší výnosy – úrokové sazby – aby kompenzovaly investora za riziko dlouhé doby držení.
Všechny dluhopisy s pevnou sazbou však nesou úrokové riziko, ke kterému dochází, když tržní úrokové sazby rostou ve srovnání s drženým cenným papírem s pevnou sazbou. Výsledkem je, že držitel dluhopisu může v prostředí rostoucí sazby vydělat nižší výnos ve srovnání s trhem. Dlouhodobé dluhopisy nesou vyšší úrokové riziko než krátkodobé dluhopisy. Vzhledem k tomu, že investice s krátkodobou splatností umožňují investorovi reinvestovat častěji, cenné papíry se srovnatelným hodnocením mají nižší výnos s kratšími požadavky na držení.
Alokace aktiv se strategií činky
Tradiční pojem strategie s činkami vyžaduje, aby investoři měli velmi bezpečné investice s pevným výnosem. Alokaci však lze kombinovat mezi rizikovými a nízkorizikovými aktivy. Rovněž váhy – celkový dopad jednoho aktiva na celé portfolio – u dluhopisů na obou stranách činky nemusí být stanoveny na 50%. Úpravy poměru na obou koncích se mohou změnit, jak to vyžadují tržní podmínky.
Strategii činky lze strukturovat pomocí akciových portfolií s polovinou portfolia zakotvenými v dluhopisech a druhou polovinou v akciích. Strategie by také mohla být strukturována tak, aby zahrnovala méně rizikové akcie, jako jsou velké a stabilní společnosti, zatímco druhá polovina činky může být v rizikovějších akcích, jako jsou akcie rozvíjejících se trhů.
Získejte to nejlepší z obou světů dluhopisů
Strategie činky se pokouší získat to nejlepší z obou světů tím, že umožňuje investorům investovat do krátkodobých dluhopisů využívajících výhod aktuálních sazeb a zároveň držet dlouhodobé dluhopisy, které platí vysoké výnosy. Pokud úrokové sazby vzrostou, bude mít dluhopisový investor menší úrokové riziko, protože krátkodobé dluhopisy budou převáděny nebo reinvestovány do nových krátkodobých dluhopisů s vyššími sazbami.
Předpokládejme například, že investor drží dvouletý dluhopis, který platí 1% výnos. Tržní úrokové sazby rostou, takže současné dvouleté dluhopisy nyní dosahují 3%. Trader umožňuje splatnost stávajícího dvouletého dluhopisu a tyto výnosy použije na nákup nové emise, přičemž dvouletý dluhopis zaplatí 3% výnos. Veškeré dlouhodobé dluhopisy držené v portfoliu investora zůstávají nedotčené až do splatnosti.
Výsledkem je, že investiční strategie s činkou je aktivní formou správy portfolia, protože vyžaduje časté sledování. Krátkodobé dluhopisy je třeba průběžně převádět do dalších krátkodobých nástrojů, jakmile budou splatné.
Strategie činky také nabízí diverzifikaci a snižuje riziko při zachování potenciálu dosáhnout vyšších výnosů. Pokud sazby porostou, bude mít trader příležitost reinvestovat výnosy z krátkodobějších dluhopisů za vyšší sazby. Krátkodobé cenné papíry také poskytují investorovi likviditu a flexibilitu při řešení mimořádných událostí, protože často dozrávají.
-
Snižuje úrokové riziko, protože krátkodobé dluhopisy lze reinvestovat v prostředí rostoucích sazeb
-
Zahrnuje dlouhodobé dluhopisy, které obvykle poskytují vyšší výnosy než krátkodobé dluhopisy
-
Nabízí diverzifikaci mezi krátkodobými a dlouhodobými splatnostmi
-
Lze přizpůsobit tak, aby obsahoval kombinaci akcií a dluhopisů
-
Úrokové riziko může nastat, pokud dlouhodobé dluhopisy platí nižší výnosy než trh
-
Dlouhodobé dluhopisy držené do splatnosti spojují prostředky a omezují peněžní toky
-
Riziko inflace existuje, pokud ceny rostou rychleji než výnos portfolia
-
Míchání akcií a dluhopisů může zvýšit tržní riziko a volatilitu
Rizika ze strategie činky
Investiční strategie s činkou má stále určité úrokové riziko, i když trader drží dlouhodobé dluhopisy s vyššími výnosy než kratšími splatnostmi. Pokud byly tyto dlouhodobé dluhopisy zakoupeny, když byly nízké výnosy, a sazby poté vzrostly, investor by uvízl s 10 až 30letými dluhopisy s výnosy mnohem nižšími než trh. Trader musí doufat, že výnosy dluhopisů budou dlouhodobě srovnatelné s trhem. Alternativně si mohou ztrátu uvědomit, prodat dluhopis s nízkým výnosem a koupit si náhradní výplatu s vyšším výnosem.
Vzhledem k tomu, že strategie s činkami neinvestuje do střednědobých dluhopisů se střední dobou splatnosti od pěti do 10 enable, mohli by investoři přijít o vyšší sazby professional tyto doby splatnosti. Například investoři by drželi dvouleté a desetileté dluhopisy, zatímco pětileté nebo sedmileté dluhopisy by mohly platit vyšší výnosy.
Všechny dluhopisy mají inflační rizika. Inflace je ekonomický koncept, který měří míru, s jakou se v určitém období zvyšuje cenová úroveň koše standardního zboží a služeb. I když je možné najít dluhopisy s proměnlivou úrokovou sazbou, jsou to většinou cenné papíry s pevnou úrokovou sazbou. Dluhopisy s pevnou sazbou nemusí držet krok s inflací. Představte si, že inflace vzroste o 3%, ale držitel dluhopisů má dluhopisy se splácením 2%. Ve skutečnosti mají čistou ztrátu 1%.
A konečně, investoři také čelí riziku reinvestic, ke kterému dochází, když jsou tržní úrokové sazby nižší než to, co vydělávají na svých dluhových držbách. V tomto případě řekněme, že trader dostával 3% úrok z bankovky, která splatila a vrátila jistinu. Tržní sazby klesly na 2%. Nyní trader nebude schopen najít náhradní cenné papíry, které platí vyšší 3% návratnost, aniž by šly po rizikovějších a méně bonitních dluhopisech.
Reálný příklad strategie činky
Jako příklad řekněme, že činka professional alokaci aktiv sestává z 50% bezpečných, konzervativních investic, jako jsou dluhopisy státní pokladny na jednom konci, a 50% akcií na druhém konci.
Předpokládejme, že nálada na trhu bude v krátkodobém horizontu stále pozitivnější a je pravděpodobné, že trh je na začátku široké rally. Investice na agresivním konci kapitálové činky fungují dobře. S postupující rally a zvyšováním tržního rizika může trader realizovat své zisky a omezit vystavení vysoce rizikové straně činky. Možná prodají 10% podíl na základním kapitálu a přidělí výtěžek na nízkorizikové cenné papíry s pevným výnosem. Upravená alokace je nyní 40% akcií až 60% dluhopisů.