Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice Cardano

AkciePrůvodce.cz > Kryptoměny  > Definice Cardano

Definice Cardano

Co je Cardano?

Cardano je první blockchain recenzovaný na světě. Nezisková nadace odpovědná za Cardano shromáždila síť akademiků a vědců z různých univerzit, včetně University of Edinburgh a Tokyo Institute of Technological know-how, aby zkontrolovali její protokoly před jejich vydáním. Jedná se o kryptoměnu třetí generace a chytrá kontraktorská platforma, která tvrdí, že vylepšuje problémy s měřítkem bitcoinů, mince první generace a ethereum, které patří do druhé generace.

Jak funguje Cardano?

Cardanova platforma se skládá ze dvou vrstev. Cardano Settlement Layer (CSL) se používá k vypořádání transakcí, které používají ADA, kryptoměnu Cardano.

Kontrolní vrstva, která je ve vývoji, bude použita professional inteligentní smlouvy. Hierarchická struktura společnosti Cardano zajišťuje, že může být použita jako prostředek směny a také ke generování inteligentních smluv. Platforma má navíc ambice být interoperabilní s hlavním finančním ekosystémem.

Srdcem Cardanovy platformy je Ouroboros, algoritmus, který využívá protokol Evidence of Stake k těžbě mincí. Protokol je přizpůsoben, aby se snížila spotřeba energie a čas na výrobu nových mincí.

Ouroboros

V typickém Algoritmus Evidence of Stake, uzly s maximálním vkladem (nebo nejvyšším počtem mincí) vytvářejí transakční bloky v blockchainu. Algoritmus Ouroboros ale tento algoritmus implementuje odlišně.

Na široké úrovni to funguje následovně. Ouroboros rozděluje fyzický čas na epochy, které jsou tvořeny sloty, což jsou pevné časové úseky. Automaty jsou podobné pracovním směnám v továrně. V Cardanu se časový rozsah zahrnutý sloty liší a lze jej v rámci algoritmu upravit. Epochy fungují kruhově: když jeden skončí, druhý se připojí online.

Každá epocha má vedoucího slotu, který je volen zúčastněnými stranami nebo uzly, které již vygenerovaly mince. Vedoucí slotů jsou zodpovědní za vytváření a potvrzování transakčních bloků, které mají být přidány do blockchainu Cardano. Pokud se jim nepodaří vytvořit transakční blok v epochě, dostane další vedoucí slotu další výstřel během další epochy. V dané epochě musí být vyrobeno alespoň 50 procent nebo více bloků.

Transakce v blocích vyprodukovaných vedoucími slotů jsou schvalovány zadavateli vstupů. Jsou druhou skupinou zúčastněných stran odpovědných za provoz protokolu. V dané epochě může být jeden až mnoho více podporovatelů a jejich volba je založena na podílech.

Professional zajištění nestranných výsledků je volební systém nakonfigurován pro dva vstupy. Prvním z nich je systém výpočtu více stran. Sada zúčastněných stran v síti provádí výpočet, který je digitálním ekvivalentem „hodu mincí“, a vzájemně sdílejí své výsledky. Druhým vstupem je rozdělení bohatství nebo vkladu. Uzly s větším vkladem (nebo více mincemi) zvýšily pravděpodobnost, že budou zvoleny vedoucími automatů.

Ouroboros se také liší od ostatních algoritmů typem a formou pobídek nabízených zúčastněným stranám. Algoritmus Evidence of Operate nabízí těžařům odměny v podobě mincí a transakčních poplatků. Návrh algoritmu Ouroboros však poskytuje pobídky pro dostupnost a ověření transakce nad investicí do obrovské počítačové síly professional těžbu mincí. Ekonomické odměny se také dělí mezi tři zúčastněné strany: schvalovače vstupů, zúčastněné strany výpočtu více stran a vedoucí slotů.

Cardano kritika

Ouroboros o sobě mluví jako o „prvním prokazatelně zabezpečeném důkazu algoritmu sázky“. Toto tvrzení je založeno na dvou vlastnostech účetní knihy transakcí: Persistence a Živost.

Persistence předpokládá, že transakce je „stabilní“, pokud ji poctivý uzel jako takový vysílá do zbytku sítě. Tato vlastnost používá nový parametr zabezpečení, který je měřítkem zabezpečení hlavní knihy. Živost je doplňkem persistence. Podle této vlastnosti se poctivé transakce, které jsou jako takové vysílány, stanou „stabilními“ v uzlech sítě po určité předdefinované době v algoritmu.

Příspěvek, který nastiňuje Ouroboros, nastiňuje několik „věrohodných předpokladů“, které tvůrci algoritmu vytvořili professional jeho návrh. Předpokládají například, že uzly v jeho síti po dlouhou dobu chybí. Desynchronizované uzly ve svých výpočtech také nepředpokládají, že obsahují více než 50% všech transakcí.

Kritici tvrdí, že předpoklady učiněné k implementaci těchto vlastností jsou chybné. Například říkají, že vlastnosti předpokládají synchronizaci mezi knihami v daném okamžiku. Podle nich jsou taková očekávání „nepraktické pro globální blockchain. “ To nemusí platit, pokud jsou určité uzly offline nebo pokud vůdci slotů zmeškali transakci během jejich epoch. Jiní poukazují na 51% útoků odmítnutí služby, což může vést k tomu, že většina sítě přejde do režimu offline, což je další příklad vhodného předpokladu.

Algoritmus Ouroboros byl také kritizován za to, že nedokázal úplně vyřešit problém dvojitého utrácení. Existuje nebezpečí, že schvalovatelé vstupů, kteří jsou zodpovědní za schvalování transakcí pro vedoucí slotů, mohou nakonec schválit stejnou sadu transakcí ze dvou různých vedoucích slotů. Někteří říkají, že sharding, technika testovaná na ethereum blockchainu k vyřešení problému, bude trvat několik let, než bude implementována.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: