Definice burzy rýže Dojima

Co je burza rýže Dojima?

Rýžová burza Dojima byla první světovou komoditní futures burzou. Byla založena v roce 1697 v japonské Osace skupinou samurajů, kteří se snažili ovládnout trhy s rýží, a byla rozpuštěna v roce 1939. Novodobou iterací burzy rýže Dojima je komoditní burza Osaka Dojima (ODE).

Shrnutí

  • Rýžová burza Dojima byla první světovou komoditní futures burzou.
  • Byla založena v roce 1697 a rozpuštěna v roce 1939 novodobou iterací burzy rýže Dojima je komoditní burza Osaka Dojima (ODE).
  • Komoditní futures kontrakty jsou právní dohodou, která zavazuje kupujícího k nákupu základního zboží – jako je rýže, pšenice nebo kukuřice – k určitému datu a předem dohodnuté ceně v budoucnosti.

Pochopení burzy rýže Dojima

Před vývojem jakékoli měny se na počátku Japonska směňovaly komodity na burze Rojo Dojima. V této době dělníci platili daně v rýži. Feudální páni provozovali obchody s rýží shromážděnou v přístavech příjmy z rýže byly použity k provádění nákupů a prodejů. Příjmy byly také generovány proti nadcházející sklizni. (Jednalo se o první formu futures kontraktů.) Nazývaly se prázdné smlouvy o rýži, protože rýže neexistovala fyzickým vlastnictvím.

Historie burzy rýže Dojima

V moderní době jsou komoditní futures kontrakty právní dohodou, která zavazuje kupujícího ke koupi základního statku – jako je rýže, pšenice nebo kukuřice – k určitému datu a předem dohodnuté ceně v budoucnosti. Protože některé komodity mají značnou míru volatility cen nebo cenových výkyvů, a to i v krátkém časovém období, komoditní futures kontrakty mají potenciál velkých zisků a velkých ztrát. Komoditní futures jsou často vypořádány v hotovosti. Obchodují se na japonských burzách, jako jsou ODE a Tokyo Commodity Exchange, Inc. Transakce se provádějí jak na obchodních podlažích, tak prostřednictvím elektronických sítí.

První komoditní burzy byly založeny v Japonsku v roce 1950 zákonem o komoditní burze. Osakaská obilná burza byla založena v roce 1952. Osakaská obilná burza, jejímž cílem bylo přestavět předválečnou rýžovou burzu Dojima, obsahovala obiloviny (po deregulaci škrobu a luštěnin v roce 1951). S rýží však začalo obchodovat až mnohem později.

V příštích 40 letech Osaka Grain Exchange rozšířila distribuci komodit a fungovala jako burza za spravedlivé ceny a zajišťovací riziko v transakcích. V říjnu 1993 se Osaka Grain Exchange, Osaka Sugar Exchange a Kobe Grain Exchange sloučily do Kansai Agricultural Commodities Trade. Tato burza se poté spojila s burzou surového hedvábí v Kobe a změnila svůj název na komoditní burza Kansai (KEX). První japonský index zemědělských produktů a krmiv uváděl v roce 1998 index kukuřice 75, v roce 2000 sóju bez GMO a v roce 2001 index kávy. Burza v roce 2002 uvedla na prvním japonském trhu s mořskými produkty zmrazené krevety.

KEX se spojil s Fukuoka Futures Burza v prosinci 2006. Rice futures byly konečně uvedeny v roce 2011. Poté, co v roce 2013 převzala futures na rýži z Tokijské burzy obilí, byla přejmenována na komoditní burzu Osaka Dojima. V roce 2016 byly uvedeny kontrakty společností Tokyo Rice, Osaka Rice a Niigata Koshihikari. Dnes burza funguje tři dopoledne a tři odpoledne, aby obchodovala a stanovila smluvní ceny.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování