Definice blokové objednávky

Co je to bloková objednávka?

Je zadána bloková objednávka na prodej nebo nákup velkého počtu cenných papírů. Blokové objednávky se někdy používají k prodeji nebo nákupu více než 10 000 akcií stejné akcie nebo cenných papírů s pevným výnosem v hodnotě 200 000 $ (nebo více).

Bloková objednávka je také známá jako blokový obchod.

Shrnutí

  • Blokové objednávky se používají k nákupu nebo prodeji velkého množství cenných papírů, obvykle 10 000 akcií nebo více nebo 200 000 $ (nebo více) cenných papírů s pevným výnosem. Skutečné blokové obchody mohou být mnohem větší.
  • Blokové objednávky jsou často rozděleny zprostředkovatelem, aby se snížil dopad na trh, nebo je transakce spárována prostřednictvím temného fondu nebo zprostředkovatele. U malých objednávek se využívá výhod ledové objednávky nebo jiného směrovacího řešení, aby se využila výhod současné likvidity.
  • Blokové příkazy používají hlavně institucionální investoři, ačkoli nástroje blokového obchodování jsou maloobchodním obchodníkům k dispozici prostřednictvím některých makléřů.

Porozumění blokové objednávce

Typicky by bloková objednávka představovala 10 000 akcií (bez penny akcií) nebo 200 000 USD v hodnotě cenných papírů s pevným výnosem. Tyto obchody často uzavírají institucionální investoři spravující velká portfolia. Pokud chce obchodník nebo investor rychle vyložit své cenné papíry, často je prodá se slevou, příhodně nazvanou „blokovací sleva“. Blokovou objednávku lze také použít k nákupu cenného papíru, který obvykle zvýší cenu nebo ji posune nahoru kvůli zvýšené poptávce po cenném papíru z objednávky.

Blokové příkazy se zadávají prostřednictvím zvláštního systému nebo se předávají zprostředkovateli a akciím se uděluje průměrná cena za akcii, což je vážená cena všech provedení, která jsou zapotřebí k vyplnění pokynu. Strana nakupující nebo prodávající má kontrolu nad tím, jak zadává objednávku, nebo nad tím, jak nařizuje zprostředkovateli zpracování objednávky. Ačkoli velké objednávky mohou významně ovlivnit cenu cenného papíru, uživatel blokové objednávky nemusí vždy získat požadovaný počet sdílených položek a / nebo požadovanou cenu.

Blokové objednávky se také často provádějí mimo burzu, ale přesto musí být burze hlášeny. Například jeden zajišťovací fond možná bude muset prodat 100 000 akcií cenného papíru, zatímco druhá strana je ochotna 100 000 akcií koupit. Strany mohou zveřejnit své úroky v temném poolu nebo u zprostředkovatele. Pokud temný pool nebo zprostředkovatel najde shodu, dojde k obchodu za specifikovanou nebo uzavřenou cenu, nebo někdy za střední cenu mezi nabídkou a poptávkou. Pokud k transakci dojde mimo burzu, musí být transakce včas nahlášena burze.

Pokud se používá zprostředkovatel, někdy označovaný jako srub, může zprostředkovatel najít někoho, kdo převezme druhou stranu transakce, nebo může objednávku rozřezat na menší kousky a poté ji odeslat více makléřům nebo sítím elektronické komunikace (ECN) ) zamaskovat velikost objednávky a její původce. Mohou posílat tyto menší objednávky v různých dobách a za různé ceny, aby snížily dopad objednávky na trh.

Blokové objednávky jsou maloobchodními obchodníky zřídka vyžadovány a využívají je hlavně institucionální obchodníci. I když tomu tak je, některé makléřské společnosti nabízejí maloobchodním obchodníkům možnosti blokového obchodování prostřednictvím objednávek na ledovec nebo směrovacích řešení, která vyplňují objednávky v průběhu času v rámci stanoveného cenového rozpětí, jakmile bude k dispozici likvidita.

Příklad institucionální blokové objednávky na akciovém trhu

Předpokládejme, že zajišťovací fond musí prodat dva miliony akcií společnosti Netflix Inc. (NFLX). V době prodeje je průměrný denní objem přibližně pět milionů akcií. Pokus o prodej akcií najednou by proto spustil významné výprodej, protože by se okamžitě prosadilo asi 40% denního průměrného objemu. Není tedy pravděpodobné, že jednoduché použití tržní prodejní objednávky nebo dokonce ledovce či limitní objednávky bude fungovat.

Zajišťovací fond se rozhodl zavolat srubu a nechat jej provést transakci. Srub, který si je vědom dalších kupujících a prodávajících na akcieě, může znát kupce, který by měl zájem o koupi akcií. V takovém případě by zprostředkovatel mohl najít dohodnutou cenu mezi oběma stranami a obchodují mimo burzu. To nemá za následek žádný dopad na trh a obě strany skončí s požadovanou transakcí.

Pokud zprostředkovatel nemůže najít kupce nebo prodat transakci mimo burzu, může zkusit temnou skupinu. Vzhledem k tomu, že temné fondy neodhalují, kolik akcií je v pořádku, mohou zaúčtovat velké množství akcií, které jsou zdarma k transakci s protichůdnými příkazy, které jsou zveřejněny v temném fondu. To lze použít výlučně nebo v kombinaci s dalším rozbitím objednávky a jejím zveřejněním na jiných ECN a u různých makléřů v průběhu času a za různé ceny, aby se skryla velikost objednávky a osoba nebo instituce, která prodává.

Předpokládejme, že se akcie obchodují kolem 310 $, když je bloková objednávka na prodej dvou milionů akcií. Zprostředkovatel rozdělí objednávku a je schopen prodat akcie za průměrnou cenu 309 USD. Protože objednávka byla rozdělena a provedena v průběhu času, na různých místech, měla mnohem menší dopad na trh než prodej všech akcií najednou. Pokud by po akci byla silná poptávka, mohl by být zprostředkovatel dokonce schopen akcie prodat za stále vyšší ceny, například za průměrnou cenu 311 USD nebo 315 USD.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování