Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice Bear Raid

Definice Bear Raid

Co je medvědí nájezd?

Medvědí nájezd je nelegální praktika gamblingu, jehož cílem je snížit cenu akcií prostřednictvím koordinovaného krátkého prodeje a šíření nepříznivých pověstí o cílové společnosti. K medvědímu nájezdu se někdy uchylují bezohlední krátcí prodejci, kteří chtějí ze svých krátkých pozic rychle vydělat.

Terčem medvědího nájezdu je obecně společnost, která prochází náročným obdobím, protože její zranitelná pozice usnadňuje krmení krátkých prodejců. Zatímco krátký prodej je legální, koordinovaný krátký prodej je považován za manipulaci s trhem ze strany Komise professional cenné papíry (SEC) a šíření falešných fám se rovná podvodné činnosti.

Shrnutí

  • Medvědí nájezdy jsou nezákonné, pokud se krátcí prodejci domlouvají a šíří falešné fámy.
  • Záměrem medvědího nájezdu je rychle snížit cenu, aby bylo možné těžit z krátké pozice, nejprve prodat a zpětně koupit za nižší cenu.
  • Medvědí nájezdy se často používají jako obětního beránka pro ceny akcií, které z legitimních důvodů klesají. Krátký prodej není nezákonný, ale může stlačit cenu dolů, pokud mají krátcí prodejci pravdu ve svých obavách o společnost nebo nafouknutou cenu akcií.

Porozumění medvědímu nájezdu

Cílem medvědího nájezdu je obvykle dosáhnout neočekávaných zisků v krátkém časovém období prostřednictvím krátkých prodejů. Pokud medvědí nájezd funguje a cílová populace se vrhne, prodejci krátkých cen mohou akcie levně koupit zpět na otevřeném trhu. Krátcí prodejci vydělávají peníze tím, že nejprve prodají akcie za to, co považují za vysokou cenu, a poté je odkoupí zpět, aby uzavřeli svou pozici za nižší cenu. Krátcí prodejci profitují z rozdílu, jako je prodej, když je cena na 100 USD a zpětný nákup za 75 USD, což znamená rychlý 25% zisk.

Při typickém medvědí nájezdu se mohou krátcí prodejci předem dohodnout, aby vytvořili obrovské krátké pozice v cílové akci. Vzhledem k tomu, že obrovský krátký zájem o akcie zvyšuje riziko krátkého stlačení, které může způsobit krátké ztráty, si prodejci krátkých cen nemohou dovolit trpělivě čekat měsíce, než jejich krátká strategie vyjde.

Vydali se tedy na další krok medvědího nájezdu, který se podobá pomlouvačné kampani se šepoty a fámami o společnosti šířenými neznámými zdroji. Tyto fámy mohou být cokoli, co vykresluje cílovou společnost v negativním světle, jako jsou obvinění z účetních podvodů, vyšetřování SEC, ztráta výdělku, finanční potíže atd. Zvěsti mohou způsobit, že nervózní investoři budou houfně opouštět akcie, čímž se cena dále sníží a krátkým prodejcům se zvýší zisk, který hledají.

Zrušení pravidla uptick v červenci 2007 je některými odborníky považováno za opatření, které usnadnilo prodejcům krátkých prodejů zahájit medvědí nájezdy. Kolaps nebo téměř kolaps řady předních finančních institucí v roce 2008 je v některých kruzích přičítán medvědím nájezdům.

Zatímco medvědí nájezdy mohou zahrnovat tajné dohody a falešné fámy, což je nezákonné, existují také legální medvědí nájezdy, kdy velký počet lidí (nebo několik lidí) začne kvůli svému zájmu o společnost připravovat velké akcie. Mohou také vyjádřit své oprávněné obavy. Dokud informace nejsou úmyslně nepravdivé a šortky se navzájem nedohodnou, může akcie zaznamenat tlak dolů kvůli prodejním a rostoucím negativním zprávám. Mnoho lidí bude toto přirozené tržní chování označovat jako medvědí nájezd.

Medvědí nájezdy jako výmluva pro padající akcie

Když cena akcií klesá, zvláště když je společnost zapletená do nějaké diskuse, vlastníci akcií často připisují klesající cenu medvědům nebo krátkým prodejcům. Prodejci cenných papírů byli alespoň částečně obviňováni z většiny hlavních propadů akciových trhů v historii. Prodejci s krátkým prodejem obvykle nejsou příčinou poklesu cen, lidé, kteří prodávají současné podíly, jsou. Krátký zájem lze sledovat pomocí krátkých čísel úroků.

Krátcí prodejci přesto ve skutečnosti hrají na trzích klíčovou roli. Často jsou to prodejci krátkých cen, kteří odhalí nebo odhalí hlavní problémy ve společnostech. V mnoha případech se nejedná o vymyslené příběhy, které by měly dočasně stlačit cenu dolů, ale o skutečná fakta, která by mohla výrazně ovlivnit hodnotu společnosti. Zatímco většina lidí tlačí dobré zprávy, aby zvýšila ceny, medvědi představují opačnou stranu argumentu a pomáhají akciím zůstat blíže jejich skutečné hodnotě.

Proto je důležité rozlišovat mezi nepodloženými fámami a fakty. Zatímco mnoho padajících akcií bude obviňováno z lupičů medvědů, klíčem pro investory je rozlišování, zda je společnost ve skutečných potížích, nebo zda je výprodej dočasným škytnutím nebo kvůli jiným faktorům, jako je tržní nebo odvětvový výprodej .

Ne všechny klesající akcie jsou způsobeny nájezdy medvědů. A někdy může mít medvědí nájezd legitimní příčinu, protože společnost může mít skutečně vážné potíže nebo je cena akcií příliš nafouknutá, přesto to zatím masám nebylo zřejmé. Klíčovým rozdílem mezi nelegálním nájezdem medvěda a krátkými prodejci, kteří vyjadřují znepokojení nad společností, je to, zda se krátcí prodejci dohodli a šíří nepravdivé informace. Někdy to není známo po nějakou dobu po začátku nájezdu.

Příklad nájezdu legálního medvěda na libru šterlinků

Jeden z nejznámějších obchodů v historii se běžně označuje jako medvědí nájezd, nebo měnový nájezd, přesto to bylo legální, protože nezahrnovalo tajnou dohodu a bylo založeno na zdravém uvažování a ne na falešných pověstech.

V roce 1992 George Soros začal prodávat britskou libru. V měnách, zatímco se používá slovo „zkratka“, je jedna měna pouze vyměněna za jinou měnu. Takže prodejem libry Soros nakupoval jiné měny za libru.

Soros prodával libry, protože věřil, že Británie nebude schopna držet svou měnu v pásmu stanoveném Evropským mechanismem směnných kurzů (ERM). Tento mechanismus byl navržen ke stabilizaci směnných kurzů v Evropě a vyžadoval, aby libra zůstala v rámci 6% ostatních měn ERM. Problém byl v tom, že Británie měla míru inflace mnohem vyšší než v některých jiných zemích v rámci ERM, jako je Německo.

ERM přinutil Británii, aby držela svoji měnu v pásmu na uměle vysokých úrovních. Soros to viděl a věřil, že Británie nakonec nebude schopna držet měnu v pásmu dlouho a nakonec bude muset opustit ERM. Vzhledem k tomu, že měna již nebude uměle nafouknutá Británií kupující libry ve snaze udržet měnu v pásmu, libra by klesla.

16. září 1992 Británie upustila od ERM po několika pokusech o podporu měny v posledním období – jako například zvýšení úrokových sazeb z 10% na 12% a poté, co řekly, že zvýší sazby na 15%, i když to poslední zvýšení nebylo nepřišlo k uskutečnění.

Po odchodu z ERM GBPUSD do prosince poklesl o více než 25%. Legální medvědí nájezd byl úspěšný a Soros vydělal přibližně 1 miliardu dolarů za to, že viděl problém s librou.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: