Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice aukčního trhu

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Finanční trhy  > Definice aukčního trhu

Definice aukčního trhu

Co je to aukční trh?

Na aukčním trhu zadávají kupující konkurenční nabídky a prodejci současně podávají konkurenční nabídky. Cena, za kterou se akcie obchodují, představuje nejvyšší cenu, kterou je kupující ochoten zaplatit, a nejnižší cenu, kterou je prodávající ochoten akceptovat. Odpovídající nabídky a nabídky se poté spojí dohromady a objednávky se provedou. Newyorská burza cenných papírů (NYSE) je příkladem aukčního trhu.

Proces aukčního trhu

Proces zapojený do aukčního trhu se liší od procesu na mimoburzovním (OTC) trhu. Například na NYSE neexistují žádná přímá jednání mezi jednotlivými kupujícími a prodávajícími, zatímco jednání probíhají v OTC obchodech. Většina tradičních aukcí zahrnuje více potenciálních kupujících nebo dražitelů, ale pouze jednoho prodejce, zatímco aukční trhy s cennými papíry mají více kupujících a více prodejců, přičemž všichni chtějí uzavírat obchody současně.

Shrnutí

  • Aukční trh je trh, kde kupující a prodávající zadávají konkurenční nabídky současně.
  • Cena, za kterou se akcie obchodují, představuje nejvyšší cenu, kterou je kupující ochoten zaplatit, a nejnižší cenu, kterou je prodávající ochoten akceptovat.
  • Trh dvojí aukce je situace, kdy se cena kupujícího a požadovaná cena prodejce shodují a obchod probíhá za tuto cenu.
  • Aukční trhy nezahrnují přímá jednání mezi jednotlivými kupujícími a prodávajícími, zatímco jednání probíhají u OTC obchodů.
  • Ministerstvo financí Usa pořádá aukce, které jsou přístupné veřejnosti a velkým investičním subjektům, za účelem financování určitých vládních finančních aktivit.

Trhy dvojité aukce

Aukční trh známý také jako trh dvojí aukce umožňuje kupujícím a prodávajícím uvádět ceny, které považují za přijatelné professional seznam. Když je nalezena shoda mezi kupní cenou a požadovanou cenou prodávajícího, obchod pokračuje za tuto cenu. Obchody bez shody nebudou provedeny.

Příklady procesu aukčního trhu

Představte si, že čtyři kupující chtějí koupit podíl společnosti XYZ a učinit následující nabídky: 10,00 USD, 10,02 USD, 10,03 USD a 10,06 USD. Naopak čtyři prodejci chtějí prodat akcie společnosti XYZ a tito prodejci předložili nabídky na prodej svých akcií za následující ceny: 10,06 USD, 10,09 USD, 10,12 USD a 10,13 USD.

V tomto scénáři budou jednotlivci, kteří podali nabídky / nabídky professional společnost XYZ za 10,06 $, provedeny své objednávky. Všechny zbývající objednávky nebudou okamžitě provedeny a aktuální cena společnosti XYZ bude 10,06 USD.

Aukce státní pokladny

Ministerstvo financí United states of america pořádá aukce k financování určitých finančních aktivit vlády. Aukce státní pokladny je otevřena pro veřejnost a různé větší investiční subjekty. Tyto nabídky se podávají elektronicky a dělí se na konkurenční a nekonkurenční nabídky v závislosti na osobě nebo subjektu, který podá zaznamenanou nabídku.

Nekonkurenční nabídky jsou řešeny jako první, protože konkurenčním uchazečům je zaručeno, že obdrží předem stanovené množství cenných papírů jako minimum amount a maximálně 5 milionů USD. Nejčastěji je zadávají jednotliví investoři nebo ti, kteří zastupují malé subjekty.

V konkurenčních nabídkách, jakmile se aukční období uzavře, jsou všechny příchozí nabídky zkontrolovány, aby se určila vítězná cena. Cenné papíry se prodávají konkurenčním uchazečům na základě částky uvedené v nabídce. Jakmile budou všechny cenné papíry prodány, zbývající konkurenční uchazeči neobdrží žádné cenné papíry.

Příklad ze skutečného světa

Jak uvádí „MarketWatch.com“, 14. února 2019, NYSE uvedl, že maloobchodní ceny akcií poklesly poté, co vyšlo najevo, že v prosinci poklesly tržby o 1,2%. Také internetový maloobchodní prodej poklesl o 3,9%, včetně prodejů na Amazon.com (AMZN), který klesl o 1,2%, což klesá po zveřejnění údajů o prodeji. Mnoho investorů tyto informace pečlivě sleduje a často reaguje nákupem nebo prodejem akcií, aby minimalizovali ztráty nebo maximalizovali zisky.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: