Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice asijské finanční krize

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Finanční trhy  > Mezinárodní finanční trhy  > Definice asijské finanční krize

Definice asijské finanční krize

Co byla asijská finanční krize?

Asijská finanční krize, nazývaná také „asijská nákaza“, byla sledem devalvací měn a dalších událostí, které začaly v létě 1997 a rozšířily se po mnoha asijských trzích. Měnové trhy nejprve v Thajsku selhaly v důsledku rozhodnutí vlády přestat lokální měnu navazovat na americký dolar (USD). Poklesy měn se rychle rozšířily po východní Asii, což následně způsobilo pokles akciových trhů, snížilo výnosy z dovozu a otřesy vlády.

Porozumění asijské finanční krizi

V důsledku devalvace thajského bahtu klesla velká část východoasijských měn až o 38 procent. Mezinárodní akcie rovněž poklesly až o 60 procent. Naštěstí byla asijská finanční krize poněkud zastavena kvůli finanční intervenci Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Poklesy trhu však pocítily také Spojené státy, Evropa a Rusko, protože asijské ekonomiky propadly.

V důsledku krize přijalo mnoho národů protekcionistická opatření k zajištění security svých měn. To často vedlo k těžkému nákupu amerických státních pokladen, které většina světových vlád, měnových úřadů a velkých financial institution používá jako globální investice. Asijská krize vedla k velmi potřebným finančním a vládním reformám v zemích jako Thajsko, Jižní Korea, Japonsko a Indonésie. Slouží také jako cenná případová studie professional ekonomy, kteří se snaží porozumět propleteným současným trhům, zejména pokud jde o obchodování s měnami a správu národních účtů.

Příčiny asijské finanční krize

Krize měla kořeny v několika vláknech průmyslových, finančních a peněžních jevů. Obecně se mnoho z nich týká ekonomické strategie vývozu vedené růstem, který byl přijat v rozvojových východoasijských ekonomikách v letech před krizí. Tato strategie zahrnuje úzkou vládní spolupráci s výrobci exportních produktů, včetně dotací, výhodných finančních obchodů a zavěšení měny na americký dolar, aby byl zajištěn příznivý směnný kurz professional vývozce.

I když to prospělo rostoucímu odvětví ve východní Asii, znamenalo to také určitá rizika. Výslovné a implicitní vládní záruky na záchranu domácího průmyslu a lender útulné vztahy mezi východoasijskými konglomeráty, finančními institucemi a regulačními orgány a příliv zahraničních finančních toků s malou pozorností na potenciální rizika, to vše přispělo k obrovskému morálnímu hazardu ve východoasijských ekonomikách, což podpořilo velké investice do marginálních a potenciálně nezdravých projektů.

S obratem společnosti Plaza Accord v roce 1995 se vlády Usa, Německa a Japonska dohodly na koordinaci, která umožní americkému dolaru posílit vůči jenu a německé marce. To také znamenalo posílení východoasijských měn, které byly vázány na americký dolar, což vedlo k velkým finančním tlakům, které se v těchto ekonomikách hromadily, protože japonský a německý vývoz se staly stále více konkurenceschopnými vůči ostatním východoasijským vývozům. Export klesl a zisky podniků poklesly. Vládám východoasijských zemí a propojeným finančním institucím bylo stále obtížnější půjčovat si v amerických dolarech na dotování jejich domácích průmyslových odvětví a také na udržení jejich měnových pegů. Tyto tlaky vyvrcholily v roce 1997, když jeden za druhým opustili své kolíčky a devalvovali své měny.

Reakce na asijskou finanční krizi

Jak bylo uvedeno výše, zasáhl MMF a poskytl půjčky ke stabilizaci asijských ekonomik – také známých jako „tygří ekonomiky“ – které byly ovlivněny. Krátkodobé půjčky v hodnotě zhruba 110 miliard USD byly poskytnuty Thajsku, Indonésii a Jižní Koreji, aby jim pomohly stabilizovat jejich ekonomiky. Na druhé straně museli dodržovat přísné podmínky včetně vyšších daní a úrokových sazeb a poklesu veřejných výdajů. Mnoho z postižených zemí začalo do roku 1999 vykazovat známky oživení.

Poučení z asijské finanční krize

Mnoho poznatků získaných z asijské finanční krize lze stále aplikovat na situace, které se dnes odehrávají, a lze je také použít ke zmírnění problémů v budoucnosti. Nejprve by si investoři měli dávat pozor na bubliny aktiv – některé z nich mohou nakonec prasknout a nechat investory v klidu, jakmile to udělají. Další možnou lekcí je, aby vlády dohlížely na výdaje. Jakékoli výdaje na infrastrukturu diktované vládou mohly přispět k bublinám aktiv, které způsobily tuto krizi – a totéž může platit i o budoucích událostech.

Moderní případ asijské finanční krize

Světové trhy za poslední dva roky velmi kolísaly, od začátku roku 2015 do druhého čtvrtletí roku 2016. To způsobilo, že se Federální rezervní systém obával možnosti druhé asijské finanční krize. Například Čína vyslala 11. srpna 2015 rázovou vlnu prostřednictvím akciových trhů ve Spojených státech, když devalvovala jüan vůči USD. To způsobilo, že čínská ekonomika zpomalila, což mělo za následek nižší domácí úrokové sazby a velké množství dluhopisů.

Nízké úrokové sazby přijaté Čínou povzbudily ostatní asijské země ke snížení jejich domácích úrokových sazeb. Například Japonsko začátkem roku 2016 snížilo již tak nízké krátkodobé úrokové sazby do záporných čísel. Toto prodloužené období nízkých úrokových sazeb přinutilo Japonsko půjčovat si stále větší částky peněz na investice na globálních akciových trzích. Japonský jen reagoval neintuitivně zvýšením hodnoty, zdražením japonských produktů a dalším oslabením ekonomiky.

Americké akciové trhy reagovaly poklesem o 11,5 procenta od 1. ledna do 11. února 2016. Ačkoli se trhy v následujícím roce následně odrazily o 13 procent, po zbytek roku 2016 následovala volatilita, dokud se důsledky této situace plně nerozplynuly.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: