Definice agflace

Co je Agflace?

Agflace popisuje jev, kdy ceny potravin rostou rychleji než ceny jiného zboží a služeb v důsledku rostoucí poptávky po plodinách jako potravinách i po biopalivech. Toto slovo je kombinací slov „zemědělství“ a „inflace“.

Shrnutí

  • Ke aglaci dochází, když ceny potravin rostou rychleji než ceny jiného zboží a služeb v ekonomice.
  • Je-li aglace vysoká, je u potravin a zemědělských produktů vyžadován větší příjem domácnosti.
  • Zatímco obecné míry inflace se běžně používají k analýze zdraví globálních ekonomik, díky důležitosti zemědělství je agilace základním aspektem měření cenových trendů.

Pochopení Agflace

K aglaci dochází, protože poptávka stále více převyšuje nabídku a zvyšuje cenu na „nadsazenou“ úroveň. Jedna forma inflace, poptávková inflace, je výsledkem měnové a fiskální politiky, která stimuluje poptávku a podporuje ekonomický růst.

Jiná forma inflace, nákladová inflace, je způsobena nedostatkem nabídky, který zvyšuje ceny. Příkladem tohoto typu inflace je aglace. Jak rostou náklady na zemědělské zboží, možná kvůli nedostatku plodin v důsledku špatného počasí ovlivňujícího sklizeň, rostou ceny potravin. Zároveň poptávka po určitých komoditách, jako je cukr a kukuřice, prudce vzrostla ještě rychleji, protože technologie využívající tyto produkty se stále častěji používají k výrobě alternativních paliv pro osobní a nákladní automobily.

Dopad aglace na celkovou inflaci

Jak již bylo řečeno, dokonce i potravinářské plodiny, které se nepoužívají k výrobě alternativních paliv, mohou podléhat inflaci kvůli tendenci spotřebitelů měnit své nákupní návyky. Výsledkem je, že tento účinek nahrazení poptávky může ovlivnit všechny ceny potravin.

Například pokud je po kukuřici velká poptávka po výrobě alternativních paliv, jako je například ethanol z kukuřice, mohou potravinářské společnosti přejít na jiná levnější krmná zrna, jako je rýže nebo pšenice, aby se pokusily snížit náklady professional spotřebitele. Ale poptávka po potravinách, která se přesouvá k jiným plodinám, nemusí nutně snižovat celkové ceny potravin. Další potřeba levnějších náhražek stále vytváří tlak na zvyšování cen.

Ačkoli ekonomové hodnotí celkovou inflaci měřením cen pomocí zpráv, jako je index spotřebitelských cen (CPI), dopad inflace se liší na různých světových trzích založených na konkrétních komoditách. Náklady na jídlo jako procento z celkových životních nákladů jsou ve vyspělých zemích, jako jsou Usa, nižší než v méně rozvinutých regionech světa.

Spotřebitelé pociťují bolest agflace

Dopad aglace se objevuje v různých segmentech indexu spotřebitelských cen zveřejněného americkým ministerstvem práce statistik práce (BLS).

Například při pohledu na 12měsíční procentuální změnu k srpnu 2020 vzrostl CPI o ,4 procenta, což je méně než jedno procento. Ve srovnání s tím potraviny stouply o 4,1 procenta nebo 10krát více. Ve stejném časovém období klesla energie o 9 procent, zatímco všechny položky bez potravin a energie vzrostly pouze o 1,7 procenta.

Zatímco celková míra inflace se běžně používá k analýze zdraví globálních ekonomik, rostoucí význam zemědělství činí aglaci základním aspektem měření cenových trendů a schopnosti živit rostoucí svět.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování