[vc_empty_space height="10px"]

Kalendář

[vc_empty_space height="10px"] Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším. [vc_empty_space height="10px"]

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice a vysvětlení spekulací

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Základy obchodování  > Definice a vysvětlení spekulací

Definice a vysvětlení spekulací

Co je to spekulace?

Ve světě financí se spekulace nebo spekulativní obchodování vztahuje na jednání provádějící finanční transakci, které má značné riziko ztráty hodnoty, ale zároveň předpokládá významný zisk nebo jinou významnou hodnotu. Při spekulacích je riziko ztráty více než vyváženo možností podstatného zisku nebo jiné náhrady.

Trader, který koupí spekulativní investici, se pravděpodobně zaměřuje na cenové výkyvy. Zatímco riziko spojené s investicí je vysoké, investora obvykle zajímá generování zisku založeného na změnách tržní hodnoty dané investice než na dlouhodobém investování. Když spekulativní investování zahrnuje nákup cizí měny, je to známé jako měnová spekulace. V tomto scénáři investor kupuje měnu ve snaze tuto měnu později prodat za oceněnou sazbu, na rozdíl od investora, který kupuje měnu za účelem platby za dovoz nebo financování zahraniční investice.

Bez vyhlídky na podstatné zisky by byla malá motivace zapojit se do spekulací. Někdy může být obtížné rozlišovat mezi spekulacemi a jednoduchou investicí, což hráče na trhu nutí posoudit, zda spekulace nebo investice závisí na faktorech, které měří povahu aktiva, očekávané trvání doby držení a / nebo výši pákového efektu použitého na expozici .

Jak funguje spekulace?

Například nemovitosti mohou rozmazat hranici mezi investicemi a spekulacemi při nákupu nemovitosti s úmyslem ji pronajmout. I když by to bylo kvalifikováno jako investování, nákup několika bytů s minimálními akontacemi za účelem jejich rychlého dalšího prodeje se ziskem by nepochybně byl považován za spekulaci.

Spekulanti mohou poskytnout likviditu trhu a zúžit rozpětí poptávky a poptávky, což producentům umožní efektivně zajišťovat cenové riziko. Spekulativní krátký prodej může také udržovat nekontrolovatelnou býčí tendenci a bránit vytváření bublin cen aktiv prostřednictvím sázení na úspěšné výsledky.

Podílové fondy a zajišťovací fondy se často účastní spekulací jak na devizových trzích, tak na dluhopisových a akciových trzích.

Shrnutí

  • Spekulace se týkají jednání při provádění finanční transakce, u něhož existuje značné riziko ztráty hodnoty, ale zároveň se v něm očekává očekávání významného zisku
  • Bez vyhlídky na podstatné zisky by byla malá motivace zapojit se do spekulací.
  • Zvažte, zda spekulace závisí na povaze aktiva, očekávané době doby držení a / nebo výši uplatněné páky.

Spekulace a devizový trh

Forexové trhy realizují nejvyšší celkový objem a hodnotu dolaru na světě, přičemž odhadovaná částka 5 bilionů $ za den mění majitele mezi kupujícími a prodávajícími. Tento trh obchoduje po celém světě po dobu 24 hodin denně, zatímco pozice lze přijímat a obracet během několika sekund s využitím vysokorychlostních elektronických obchodních platforem.

Transakce obvykle obsahují okamžité obchody za účelem nákupu a prodeje měnových párů, například EUR / USD (euro-americký dolar), za účelem dodání prostřednictvím opcí nebo jednoduché směny. Na tomto trhu dominují správci aktiv a zajišťovací fondy s portfoliemi v hodnotě několika miliard dolarů. Spekulace na devizových trzích může být obtížné odlišit od obvyklých zajišťovacích postupů, ke kterým dochází, když společnost nebo finanční instituce nakupuje nebo prodává měnu za účelem zajištění proti tržním pohybům.

Například prodej cizí měny související s nákupem dluhopisu lze považovat buď za zajištění hodnoty dluhopisu, nebo za běžné spekulace. Tyto vztahy se mohou komplikovaně definovat, pokud se měnová pozice kupuje a prodává několikrát, zatímco fond vlastní podkladový dluhopis.

Spekulace a trh dluhopisů

Celosvětový trh s dluhopisy má hodnotu přes 100 bilionů USD, z čehož přibližně 40 bilionů USD sídlí ve Spojených státech, a tato aktiva mohou zahrnovat dluh emitovaný vládami a nadnárodními korporacemi. Ceny aktiv mohou značně kolísat a jsou silně ovlivněny pohybem úrokových sazeb i politickými a ekonomickými nejistotami. Největší jednotlivý světový trh obchoduje s americkými pokladnami, přičemž ceny v tomto místě jsou často ovlivňovány společnými spekulacemi.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: