Průvodce » Brokeři » Brokeři na investování » Definice a příklad maržového účtu

Definice a příklad maržového účtu

Co je to maržový účet?

Maržový účet je zprostředkovatelský účet, ve kterém zprostředkovatel půjčuje zákazníkovi hotovost na nákup akcií nebo jiných finančních produktů. Půjčka na účtu je zajištěna zakoupenými cennými papíry a hotovostí a je dodávána s pravidelnou úrokovou sazbou. Protože zákazník investuje z půjčených peněz, využívá pákový efekt, který zákazníkovi zvýší zisky a ztráty.

Jak funguje maržový účet

Pokud investor nakoupí cenné papíry s maržovými fondy a tyto cenné papíry zhodnocují nad rámec úrokové sazby účtované fondům, získá celkový lepší výnos, než kdyby cenné papíry koupil pouze za vlastní hotovost. To je výhoda použití maržových fondů.

Nevýhodou je, že makléřská společnost účtuje úroky z maržových fondů po dobu, po kterou je úvěr nesplacený, což zvyšuje náklady investora na nákup cenných papírů. Pokud hodnota cenných papírů poklesne, bude trader pod vodou a navíc bude muset platit makléři úroky.

Pokud kapitál na maržovém účtu klesne pod úroveň udržovací marže, makléřská firma provede výzvu k marži investorovi. Během stanoveného počtu dní – obvykle do tří dnů, i když v určité situaci to může být méně – musí investor vložit více hotovosti nebo prodat nějaké akcie, aby vyrovnal celý rozdíl rozdílu mezi cenou cenného papíru a udržovací marží nebo jeho část.

Makléřská firma má právo požádat zákazníka, aby zvýšil objem kapitálu, který má na maržovém účtu, prodat cenné papíry investora, pokud má makléř pocit, že jsou jeho vlastní zdroje ohroženy, nebo žalovat investora, pokud nesplní výzvu k dodatkové úhradě nebo pokud mají na svém účtu záporný zůstatek.

Investor má potenciál přijít o více peněz než o prostředky vložené na účet. Z těchto důvodů je maržový účet vhodný pouze professional sofistikovaného investora, který důkladně rozumí dalším investičním rizikům a požadavkům obchodování s marží.

Maržový účet nelze použít k nákupu akcií na marži na individuálním penzijním účtu, svěřenském fondu nebo jiných svěřeneckých účtech. Maržový účet navíc nelze použít u účtů pro obchodování s akciemi nižších než 2 000 USD...

Shrnutí

  • Maržový účet umožňuje obchodníkovi půjčit si finanční prostředky od makléře a není nutné uvádět celou hodnotu obchodu.
  • Maržový účet obvykle umožňuje obchodníkovi obchodovat s dalšími finančními produkty, jako jsou futures a opce (jsou-li schváleny a jsou k dispozici u tohoto makléře), stejně jako akcie.
  • Marže zvyšuje potenciál zisku a ztráty kapitálu obchodníka.
  • Při obchodování s akciemi je za vypůjčené prostředky účtován maržový poplatek nebo úrok.

Marže z ostatních finančních produktů

Finanční produkty, jiné než akcie, lze zakoupit na marži. Obchodníci s futures také často využívají například marži.

U ostatních finančních produktů se počáteční a udržovací marže budou lišit. Burzy nebo jiné regulační orgány stanoví minimální požadavky na marži, ačkoli někteří makléři mohou tyto požadavky na marži zvýšit. To znamená, že marže se může u jednotlivých brokerů lišit. Počáteční marže požadovaná u futures je obvykle mnohem nižší než u akcií. Zatímco investoři do akcií musí dát 50% hodnoty obchodu, od obchodníků s futures může být požadováno, aby vložili pouze 10% nebo méně.

Maržové účty jsou vyžadovány také pro většinu obchodních strategií opcí.

Příklad maržového účtu

Předpokládejme, že investor s 2 500 USD na maržovém účtu chce koupit akcie společnosti Nokia za 5 USD za akcii. Zákazník mohl použít další maržové prostředky až do výše 2 500 USD dodané makléřem na nákup akcií Nokia v hodnotě 5 000 USD nebo 1 000 akcií. Pokud akcie zhodnotí na 10 $ za akcii, může trader akcie prodat za 10 000 $. Pokud tak učiní, obchodník po splacení 2 500 $ brokera a nepočítaje původních 2 500 $ investovaných, obchodník vydělá 5 000 $.

Kdyby si nepůjčili prostředky, vydělali by pouze 2 500 $, když se jejich akcie zdvojnásobily. Zdvojnásobením pozice se potenciální zisk zdvojnásobil.

Kdyby akcie klesly na 2,50 USD, všechny peníze zákazníka by byly pryč. Vzhledem k tomu, že 1 000 akcií * 2,50 USD je 2 500 USD, zprostředkovatel by klienta upozornil, že pozice se uzavírá, pokud zákazník nevloží na účet více kapitálu. Zákazník přišel o své finanční prostředky a již si nemůže udržet svoji pozici. Toto je výzva k dodatkové úhradě.

Výše uvedené scénáře předpokládají, že neexistují žádné poplatky, avšak za vypůjčené prostředky se platí úrok. Pokud by obchod trval jeden rok a úroková sazba je 10%, klient by zaplatil 10% * 2 500 $ nebo 250 $ na úroku. Jejich skutečný zisk je 5 000 $, méně 250 $ a provize. I když klient ztratil peníze z obchodu, jeho ztráta se zvyšuje o provize 250 $ moreover.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování