Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice a příklad makléře

AkciePrůvodce.cz > Brokeři  > Definice a příklad makléře

Definice a příklad makléře

Co je to Broker?

Makléř je fyzická osoba nebo firma, která působí jako prostředník mezi investorem a burzou cenných papírů. Protože burzy cenných papírů přijímají objednávky pouze od fyzických osob nebo společností, které jsou členy této burzy, potřebují jednotliví obchodníci a investoři služby členů burzy. Zprostředkovatelé poskytují tuto službu a jsou kompenzováni různými způsoby, a to buď provizemi, poplatky nebo vyplácením samotnou burzou.

Základy makléře

Kromě provádění pokynů klientů mohou makléři poskytnout investorům průzkum, investiční plány a informace o trhu. Mohou také křížově prodávat další finanční produkty a služby, které jejich zprostředkovatelská firma nabízí, například přístup k nabídce soukromých klientů, která poskytuje klientům s vysokou čistou hodnotou řešení na míru. V minulosti si pouze bohatí mohli dovolit makléře a vstoupit na akciový trh. On the internet zprostředkování vyvolalo explozi slevových makléřů, které investorům umožňují obchodovat za nižší cenu, ale bez osobní rady.

Shrnutí

 • Makléř je fyzická osoba nebo firma, která působí jako prostředník mezi investorem a burzou cenných papírů.
 • Zprostředkovatel může také odkazovat na roli firmy, když jedná jako agent professional zákazníka a účtuje zákazníkovi provizi za jeho služby.
 • Diskontní makléři provádějí obchody jménem klienta, ale obvykle neposkytují investiční poradenství.
 • Makléři poskytující kompletní služby poskytují exekuční služby i investiční poradenství a řešení na míru.
 • Zprostředkovatelé se registrují u FINRA, zatímco investiční poradci se registrují prostřednictvím SEC jako RIA.

Sleva vs. Comprehensive-Assistance Brokers

Diskontní makléři mohou jménem klienta provádět mnoho typů obchodů, za které účtují sníženou provizi v rozmezí 5 až 15 USD za obchod. Jejich nízká struktura poplatků je založena na objemu a nižších nákladech. Nenabízejí investiční poradenství a makléři obvykle dostávají spíše plat než provizi. Většina slevových makléřů nabízí on the web obchodní platformu, která přitahuje rostoucí počet investorů s vlastním zaměřením.

Makléři poskytující kompletní služby nabízejí kromě celé řady investičních produktů celou řadu služeb, včetně průzkumu trhu, investičního poradenství a plánování odchodu do důchodu. Za tímto účelem mohou investoři očekávat, že za své obchody zaplatí vyšší provize. Zprostředkovatelé dostávají od makléřské společnosti kompenzaci na základě objemu jejich obchodování a prodeje investičních produktů. Stále větší počet makléřů nabízí investiční produkty založené na poplatcích, například spravované investiční účty.

Realitní makléři

V realitním průmyslu je makléř licencovaný realitní profesionál, který obvykle zastupuje prodejce nemovitosti. Mezi povinnosti makléře při práci pro prodejce mohou patřit:

 • Stanovení tržních hodnot nemovitostí.
 • Výpis a inzerce nemovitosti k prodeji.
 • Zobrazení nemovitosti potenciálním kupujícím.
 • Poradenství klientům ohledně nabídek, ustanovení a souvisejících záležitostí.
 • Odeslání všech nabídek prodejci za úplatu.

Není neobvyklé, že realitní makléř pracuje pro kupujícího v takovém případě je makléř odpovědný za:

 • Nalezení všech nemovitostí v požadované oblasti kupujícího seřazené podle cenového rozpětí a kritérií.
 • Příprava počáteční nabídky a kupní smlouvy pro kupujícího, který se rozhodne předložit nabídku nemovitosti.
 • Jednání s prodávajícím jménem kupujícího.
 • Správa prohlídek nemovitosti a sjednávání oprav.
 • Pomoc kupujícímu při uzavření a převzetí majetku.

Regulace makléře

Zprostředkovatelé se registrují u Monetary Industry Regulatory Authority (FINRA), samoregulačního orgánu makléřů a obchodníků. Při poskytování služeb svým klientům se makléři drží standardu chování založeného na „pravidle vhodnosti“, které vyžaduje, aby existovaly rozumné důvody pro doporučení konkrétního produktu nebo investice. Druhá část pravidla, běžně označovaná jako „znáte svého zákazníka“, nebo KYC, se zaměřuje na kroky, které musí makléř použít k identifikaci svého klienta a jeho cílů v oblasti spoření, což jim pomáhá stanovit rozumné důvody doporučení. Makléř musí vyvinout přiměřené úsilí, aby získal informace o finančním stavu, daňovém stavu zákazníka, investičních cílech zákazníka a dalších informacích použitých při doporučení.

Tento typical chování se výrazně liší od standardu uplatňovaného na finanční poradce registrované u Komise pro cenné papíry (SEC) jako registrovaní investiční poradci (RIA). Podle zákona o investičních poradcích z roku 1940 se RIA řídí přísným fiduciárním standardem, aby vždy jednaly v nejlepším zájmu klienta a zároveň poskytovaly úplné informace o svých poplatcích.

Realitním makléřům ve Spojených státech uděluje licenci každý stát, nikoli federální vláda. Každý stát má své vlastní zákony, které definují typy vztahů, které mohou existovat mezi klienty a makléři, a povinnosti makléřů vůči klientům a veřejnosti.

Příklad makléřů v reálném světě

Existuje mnoho společností registrovaných jako makléři u FINRA, i když některé mohou používat své označení makléře professional jiné účely než jiné. Mnoho proprietárních obchodních společností je registrováno jako makléři, aby měli oni i jejich obchodníci přímý přístup na burzy, avšak nenabízejí makléřské služby zákazníkům jako takovým. To se liší od part, kterou mohou poskytovat zprostředkovatelé s úplnými službami nebo slevami.

Makléři s úplnými službami mají tendenci využívat svou roli zprostředkování jako doplňkové služby dostupné klientům s vysokou čistou hodnotou spolu s mnoha dalšími službami, jako je plánování odchodu do důchodu nebo správa aktiv. Příkladem makléře s kompletními službami mohou být nabídky od společnosti, jako je Morgan Stanley nebo Goldman Sachs, nebo dokonce Lender of The us Merrill Lynch. Tyto společnosti mohou také využívat své makléřské služby jménem sebe nebo korporátních klientů k provádění velkých blokových obchodů s akciemi.

Ostatní makléři s úplnými službami mohou nabízet specializované služby včetně provádění obchodování a průzkumu. Firmy jako Cantor Fitzgerald, Piper Jaffray, Oppenheimer a další. Existuje mnoho takových firem, i když jejich pozice se snižovaly kvůli sloučení nebo kvůli vyšším nákladům na dodržování předpisů, jako je zákon Dodd Frank.

Ještě další makléři s kompletními službami nabízejí personalizované konzultace a komunikaci s klienty, aby pomohli spravovat bohatství a plánovat odchod do důchodu. Mezi tyto firmy patří společnosti jako Raymond James, Edward Jones nebo LPL Money.

Větší makléřské společnosti mají tendenci mít k dispozici inventář akcií, které mají zákazníci k dispozici k prodeji. Dělají to proto, aby pomohly snížit náklady z poplatků za směnu, ale také proto, že jim to umožňuje nabídnout rychlý přístup k populárně drženým akciím. Ostatní makléřské společnosti poskytující úplné služby jsou ve skutečnosti agenturními makléři. To znamená, že na rozdíl od mnoha větších makléřů neprovádějí žádný inventář akcií, ale jednají jako agenti professional své klienty, aby získali nejlepší obchodní transakce.

Na konci roku 2019 mnoho diskontních makléřů provedlo významný posun ve svém obchodním modelu, který zahrnoval neúčtování provizí za některé nebo všechny jejich akciové obchody. Mezi příklady některých slevových makléřů patří Fidelity, Charles Schwab, E-Trade, Interactive Brokers a Robinhood.

Proprietární obchodní společnosti registrované jako makléři nemusí inzerovat své služby jako makléři, ale využívat svůj status makléře způsobem, který je nedílnou součástí jejich podnikání. Zatímco větší banky nebo firmy mohou mít ve své společnosti proprietární obchodní zastoupení, specializovaná proprietární obchodní firma má tendenci být poměrně menší společností. Mezi příklady samostatných obchodních společností patří SMB Captial, Jane Avenue Buying and selling a 1st New York.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web