Kalendář

Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

David Einhorn odstřeluje Teslu, přirovná ji k Lehmanovi

AkciePrůvodce.cz > Akcie  > Technologické akcie  > David Einhorn odstřeluje Teslu, přirovná ji k Lehmanovi

David Einhorn odstřeluje Teslu, přirovná ji k Lehmanovi

Koncem minulého týdne se zakladatel společnosti Greenlight Money David Einhorn dostal na titulní stránky, když předpovídal, že Tesla (TSLA) bude ve svém čtvrtém čtvrtletí roku hlásit „velké zklamání a výdělky příjmů“. Není to poprvé, co Einhorn veřejně vyšel proti společnosti Elona Muska, která dominuje zpravodajskému cyklu: na začátku tohoto roku Einhorn předvedl návrat svého Tesla Design S a zhruba ve stejné době se manažer hedgeového fondu miliardáře držel svého krátkého sázejte na Teslu, i když cena výrobce elektromobilů stoupla, což Greenlight výrazně stálo.

Einhornova poslední volej obsahuje odkaz na nejslavnější medvědí volání miliardáře: jeho sázku na Lehman Brothers na pokraji finanční krize. Je snadné vidět, že Einhornovo srovnání Tesly s Lehman Brothers je v jistém smyslu nejsilnějším argumentem, který může proti výrobci automobilů učinit. Koneckonců to byla Einhornova předvídavá sázka na Lehmana, která ho vyslala do horního patra manažerů hedgeových fondů.

„Klam se chystá dohnat“

V dopise investorům Einhorn naznačil, že „stejně jako Lehman si myslíme, že se podvod chystá dohnat TSLA.“ Dodal, že „Lehman vyhrožoval krátkým prodejcům, odmítl získat kapitál (dokonce odkoupil akcie zpět) a vedení veřejně navrhlo, aby se to stalo soukromým. O několik měsíců později zaplatili akcionáři, věřitelé, zaměstnanci a globální ekonomika velkou cenu, když se nedbalo vedlo k bankrotu. “

V tomto popisu aktivit Lehman Brothers v roce 2008 je implicitní srovnání s Muskem a Teslou. Před několika měsíci Elon Musk otočil hlavu, když on the internet spekuloval, že by mohl vzít Teslu do soukromí. Následky tohoto a dalších rozhodnutí nyní vynutily Muska z pozice předsedy společnosti, ačkoli zůstává generálním ředitelem.

Einhorn slavně promluvil v květnu 2008 na konferenci Ira W. Sohn Financial commitment Research Convention, kde se podělil o své přesvědčení, že Lehman Brothers představuje riziko professional širší finanční systém, a potvrdil, že jeho firma byla v té době krátkou investiční bankou.

Jak velký dopad má Einhorn?

Jednou otázkou, která zůstává, je přesně to, jaký velký dopad mají Einhornovy výroky na cenu akcií Tesly. CNBC poukazuje na to, že TSLA v pátek poklesla o 7,1%, i když je nejasné, do jaké míry to bylo kvůli Einhornovu dopisu a do jaké míry to může být způsobeno dalšími faktory, včetně tweetů Elona Muska vysmívajících se Americké komisi professional cenné papíry.

Musk v minulosti prostřednictvím sociálních médií posmíval prodejcům krátkých prodejců, jako je Einhorn, a Einhornova zpráva jí nějakým způsobem vrací přízeň. Einhorn obvinil Muska z toho, že „blafoval“ o Teslově sfinanční pozici. Einhorn dodal, že „existuje mnoho paralel s TSLA. V roce 2013 byla TSLA na pokraji neúspěchu … Peněžní rezervy TSLA klesly na nebezpečně nízkou úroveň a generální ředitel Elon Musk se společnost tajně a zoufale pokusila prodat.“ Einhorn dodal, že „místo toho, aby sdělil pravdu akcionářům, pan Musk prošel krizí krizí.“

0/5 (0 Reviews)
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: