Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Dark Pool

Co je to Darkish Pool?

Dim pool je soukromě organizované finanční fórum nebo burza professional obchodování s cennými papíry. Tmavé fondy umožňují institucionálním investorům obchodovat bez expozice až po provedení a nahlášení obchodu. Darkish Swimming pools jsou typem alternativního obchodního systému (ATS), který dává určitým investorům příležitost zadávat velké objednávky a obchodovat, aniž by při hledání kupce nebo prodejce veřejně odhalili své záměry.

Shrnutí

  • Dim Pools jsou soukromé burzy aktiv, jejichž cílem je zajistit další likviditu a anonymitu professional obchodování s velkými bloky cenných papírů mimo oči veřejnosti.
  • Temné fondy poskytují cenové a nákladové výhody nákupním institucím, jako jsou podílové fondy a penzijní fondy, které tvrdí, že tyto výhody nakonec plynou drobným investorům, kteří do těchto fondů investují.
  • Nedostatek transparentnosti temných fondů je však činí náchylnými ke střetu zájmů jejich vlastníků a dravým obchodním praktikám společností HFT.

Porozumění temné kaluži

Temné fondy se objevily v 80. letech, kdy Komise pro cenné papíry (SEC) umožnila makléřům obchodovat s velkými bloky akcií. Elektronické obchodování a rozhodnutí SEC v roce 2007, jehož cílem bylo zvýšit konkurenci a snížit transakční náklady, stimulovaly zvýšení počtu temných fondů. Temné fondy mohou účtovat nižší poplatky než směnárny, protože jsou často umístěny ve velké firmě a ne nutně v bance.

Například Bloomberg LP vlastní dim pool Bloomberg Tradebook, který je registrován u SEC. Tmavé pooly zpočátku většinou využívali institucionální investoři professional blokové obchody zahrnující velké množství cenných papírů. Tmavé bazény se však již nepoužívají pouze u velkých objednávek. Studie společnosti Celent zjistila, že v důsledku přesunu blokových objednávek do temných fondů průměrná velikost objednávky poklesla ze 430 akcií v roce 2009 na přibližně 200 akcií v roce 2013.

Primární výhodou obchodování s temným fondem je, že institucionální investoři, kteří provádějí velké obchody, to mohou dělat bez expozice při hledání kupců a prodejců. Tím se zabrání silné devalvaci ceny, ke které by jinak došlo. Kdyby například bylo veřejně známo, že se investiční banka pokouší prodat 500 000 akcií cenného papíru, hodnota cenného papíru by téměř jistě poklesla v době, kdy by banka našla kupce pro všechny jejich akcie. Devalvace se stává stále pravděpodobnějším rizikem a platformy elektronického obchodování způsobují, že ceny reagují mnohem rychleji na tržní tlaky. Pokud jsou nová information hlášena až po provedení obchodu, mají však zprávy na trh mnohem menší dopad.

Dim Pools a vysokofrekvenční obchodování

S příchodem superpočítačů schopných spouštět programy založené na algoritmech během pouhých milisekund dominuje v denním objemu obchodování vysokofrekvenční obchodování (HFT). Technologie HFT umožňuje institucionálním obchodníkům vykonávat objednávky bloků s několika miliony akcií před ostatními investory, vydělávat na částečných zvýšeních nebo poklesech cen akcií. Když jsou provedeny další pokyny, obchodníci HFT okamžitě získají zisky, které poté uzavřou své pozice. K této formě legálního pirátství může docházet několikrát denně, což obchodníkům HFT přináší obrovské zisky.

Nakonec se HFT stal tak všudypřítomným, že bylo stále obtížnější provádět velké obchody prostřednictvím jediné burzy. Vzhledem k tomu, že velké objednávky HFT musely být rozloženy mezi více burz, upozornilo to obchodní konkurenty, kteří se pak mohli dostat před objednávku a ukořistit akcie, což zvýšilo ceny akcií. To vše se stalo během milisekund od zadání počáteční objednávky.

Aby se zabránilo transparentnosti veřejných burz a zajistila se likvidita pro velké blokové obchody, zřídilo několik investičních financial institution soukromé burzy, které se začaly označovat jako dim pooly. Pro obchodníky s velkými objednávkami, kteří je nemohou umístit na veřejné burzy, nebo se chtějí vyhnout telegrafii jejich záměru, poskytují tmavé pooly trh kupujících a prodejců s likviditou k provedení obchodu. V roce 2016 fungovalo ve Spojených státech více než 50 temných poolov, provozovaných převážně investičními bankami.

Kritiky temných bazénů

Ačkoli jsou temné kaluže považovány za legální, jsou schopné fungovat s malou transparentností. Ti, kdo HFT odsoudili jako nespravedlivou výhodu oproti ostatním investorům, také odsoudili nedostatek transparentnosti v temných skupinách, což může zakrýt střet zájmů. Komise pro cenné papíry (SEC) posílila svoji kontrolu temných fondů kvůli stížnostem na nelegální entrance-managing, ke kterému dochází, když institucionální obchodníci zadají svou objednávku před objednávku zákazníka, aby vydělali na zvýšení cen akcií. Zastánci dim pooly trvají na tom, že poskytují základní likviditu, což umožňuje efektivnějšímu fungování trhů.

Příklady Dim Swimming pools

Existuje několik různých typů dim pooly: burzy zprostředkovatelů nebo dealerů, jako je MS Pool společnosti Morgan Stanley a Sigma X od Goldman Sachs nezávislé burzy nabízející soukromé obchodování svým klientům a soukromé burzovní trhy provozované veřejnými burzami, jako je newyorská burza Euronext. Na soukromém trhu bude objevování cen na jejich vlastních trzích, ale temná skupina provozovaná makléřem odvozuje své ceny z veřejných burz.

Vzhledem k jejich zlověstnému jménu a nedostatečné transparentnosti jsou tmavé bazény veřejností často považovány za pochybné podniky. Ve skutečnosti jsou temné bazény přísně regulovány SEC. Existuje však skutečná obava, že kvůli velkému objemu obchodů prováděných na tmavých trzích jsou veřejné hodnoty určitých cenných papírů stále nespolehlivější nebo nepřesnější. Rovněž existuje rostoucí obava, že temné burzy cenných papírů poskytují vynikající krmivo pro dravé vysokofrekvenční obchodování (HFT).

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: