Kalendář

Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Daně a krypto

AkciePrůvodce.cz > Kryptoměny  > Daně a krypto

Daně a krypto

Bitcoin je „dědeček“ kryptoměny, stejně jako první oficiální aplikace technologie blockchain. Vzhledem k tomu se jedná o inherentně rušivou technologii. Stejně jako technologie blockchain narušila tradiční technologie knih, Bitcoin vytvořil vlny ve fintech a měnových prostorech tím, že úspěšně udržel decentralizované, ale bezpečné řešení digitální měny.

Bitcoin nepotřebuje jako svoji páteř centralizované instituce – jako jsou banky. Místo toho funguje kryptografický šifrovací systém jako matematická autorita potřebná k organizaci a ověření transakcí. Bitcoinoví těžaři zadávají svým počítačům řešení částí algoritmu open up-resource, který pomáhá organizovat a ověřovat transakce. Na oplátku za jejich tvrdou práci tato matematická autorita kompenzuje horníky v bitcoinech v poměru k jejich úsilí.

Horníci pak mohou vyměnit bitcoiny za fiat peníze jako USD, nebo je použít k přímému nákupu zboží a služeb.

Bitcoin a vláda United states mají zajímavý vztah. Mezi volatilitou ochranných známek bitcoinu a jeho povrchními asociacemi s hanebnými, nemluvě o úzkostech, které musí mít úředníci ohledně postoupení měnové kontroly a fiskální politiky tomu, co je v podstatě algoritmus, a těm, kteří ověřují transakce (pokud k tomu někdy dojde), dává smysl, že by vláda byla znepokojena hlavním proudem přijímání měny.

Odolnost bitcoinu jako sítě a měny, stejně jako účelnost a nákladová efektivita blockchainových plateb se však postupem času staly důvodem professional kryptoměnu, která se ukázala jako docela efektivní. V souladu s tím úředníci tolerovali postupné, ale podstatné zavedení bitcoinu do konvenčních finančních služeb.

Nejprve burzy kryptoměn začaly spárovat bitcoiny s fiat protiměnami, jako je dolar. Tyto platformy, jako je Binance a dokonce i Coinbase, zůstávají dnes populární. O rostoucí přítomnosti bitcoinu ve financích svědčí také bitcoinové futures kontrakty, které se obchodují na hlavních institucionálních burzách, jako je Chicago Mercantile Trade a Chicago Board Alternatives Trade.

Vzhledem k tomuto přijetí a postupnému pronikání bitcoinů na zavedený trh má smysl pouze to, že bitcoin začal podléhat určitým institucionálním tlakům. Regulátory, které dohlížejí na tento nejnovější vstup do svého ekosystému, také skutečně uplatnily svůj vlastní vliv na bitcoiny.

Inside Earnings Company (IRS) nedávno uvedla, že je v procesu zasílání 10 000 vzdělávacích dopisů daňovým poplatníkům, o nichž se domnívá, že dluží vládní daně z transakcí s virtuální měnou. Je zcela možné, že federální agentura založila svůj seznam příjemců na údajích o zákaznících získaných z burzy kryptoměn Coinbase. Ti, kteří správně nehlásí příjem, mohou čelit trestům, úrokům nebo dokonce trestnímu stíhání, varoval IRS.

Bitcoin a daně

Zatímco původně byl prohlášen za anonymní, lví podíl bitcoinových transakcí je dnes transparentní. Vlády v minulosti pozorovaly nárůst obchodování na černém trhu s využitím bitcoinů. Výměny nyní ukládají obchodníkům s bitcoiny požadavky na boj proti praní peněz, aby se zabránilo tomu, že se na ně budou hněvat regulační orgány.

Největší změnou professional obchodníky s bitcoiny však byly daně.

Zatímco regulační orgány, centrální bankéři a federální soudci mají všichni různé názory na to, jak kategorizovat bitcoiny, ať už jde o měnu nebo komoditu, všichni souhlasí, že by to mělo být zdaněno. Většina hlavních zemí také kryptoměny zdaňuje.

Co to znamená pro obchodníky?

Specifika

První věc, kterou je třeba vědět, je, že na ničem nezáleží, dokud nebude stanovena zákonem. Vždy se spekuluje o tom, co se stane na základě toho, co říká nějaký finanční regulační úřad, ale žádný jednotlivec nemá schopnost předefinovat aktivum nebo jednostranně měnit daňový zákon, a od doby, kdy se IRS poprvé zabýval kryptoměnami v roce 2014, se toho změnilo jen málo.

Ve Spojených státech definuje oznámení IRS 2014-21 virtuální měny jako vlastnictví. To znamená, že cokoli zakoupené pomocí digitální měny podléhá zdanění jako kapitálový zisk, ať už krátkodobý nebo dlouhodobý, v závislosti na tom, jak dlouho byl majetek držen.

Například pokud si koupíte šálek kávy za bitcoin, který jste zakoupili, když měl hodnotu 1 000 $, musíte také zohlednit cenu bitcoinu v době nákupu kávy. Pokud se bitcoiny při nákupu kávy obchodují za 1 200 $, zakoupili jste si zboží denominované v dolarech s dalším aktivem, které má nyní v dolarech větší hodnotu, než bývalo. To znamená, že částka bitcoinu, kterou jste utratili za kávu, bude zdaněna podle pravidel kapitálových výnosů.

Zatímco makléři kryptoměny nejsou povinni vydávat klientům formuláře 1099, obchodníci by měli zveřejňovat vše IRS nebo čelit poplatkům za daňové úniky. Zdanitelné transakce zahrnují:

  • Výměna kryptoměny za nekryté peníze nebo „výplata“
  • Placení za zboží nebo služby, jako je používání bitcoinů k nákupu šálku kávy
  • Výměna jedné kryptoměny za jinou kryptoměnu
  • Příjem těžených nebo vidlicových kryptoměn

Níže uvedené události nepodléhají dani podle IRS:

  • Nákup kryptoměny za fiat peníze
  • Darování kryptoměny neziskové nebo charitativní organizaci osvobozené od daně
  • Poskytnutí daru kryptoměny třetí straně
  • Přenos kryptoměny mezi peněženkami

Jak zjistit, co dlužíte

Určení toho, jaký zisk jste vydělali a kolik za to na daních zodpovídáte, je trochu komplikované.

Vyplacení kryptoměny

V souladu se standardními daňovými pravidly budete při vyzvedávání kryptoměny za nekryté peníze, jako jsou dolary, znát základní cenu bitcoinů, které prodávají.

Pokud jste například koupili bitcoin za 6 000 $ a o tři měsíce později jste jej prodali za 8 000 $, zaplatíte ze získaných 2 000 $ krátkodobou daň z kapitálových výnosů (ekvivalent daně z příjmu). Pokud ke stejnému obchodu došlo na dvouleté časové ose, použijí se dlouhodobé daně z kapitálových výnosů odpovídající daňové pásmu. To je % pro osoby v příjmové skupině 10–15%, 15% professional osoby v příjmové skupině 25–35% a 20% professional osoby ve vyšších závorkách.

Prodej kryptoměn, které jeden těžil, namísto těch, které dříve koupili s fiatem, je jiný příběh. Jelikož dostávají dolary výměnou za těžařské vstupy, které lze popsat pouze jako práci (a je tomu tak i v případě výrazu „Proof of Work“), zisk z prodeje těžených kryptoměn je zdaněn jako příjem z podnikání. Jeden je také schopen odečíst výdaje, které šly do jejich těžebního provozu, jako je hardware Computer a elektřina.

Osobní nákupy

Spletité jsou také daně z nákupu šálku kávy s kryptoměnou. Jeden musí znát základní cenu bitcoinů, které použili k nákupu kávy, a poté ji odečíst od ceny kávy.

V současné době daňový zákon umožňuje daňovým poplatníkům vyloučit až 200 $ za transakci professional zisk směnného kurzu v cizí měně, pokud byl zisk odvozen z osobního nákupu, jako je šálek kávy. Toto je známé jako volby de minimis. Neexistuje však žádná klauzule „de minimis“, která by osvobozovala malé transakce, což může způsobit velmi zamotaný daňový problém, pokud někdo neustále obchoduje s kryptoměnou a také ji používá k nákupu zboží a služeb.

Určení, které mince byly použity k nákupu kávy, jejich základní cenu a podle zisků, a opakování tohoto postupu pro každý nákup se komplikuje pouze v případě, že kupující také s mincemi často obchoduje. Je proto důležité pamatovat na uchování všech informací o transakcích professional každou digitální peněženku a měnu.

Další komplikace přichází se skutečností, že to funguje pouze se zisky. Deklarace ztráty a odpočet daně jsou relevantní pouze professional obchody s kapitálovými aktivy nebo professional ziskové transakce. Pokud si někdo koupí bitcoin za 8 000 $ a poté jej použije k nákupu džín, když má bitcoin hodnotu 6 000 $, nemůže to na svých daňových formulářích prohlásit za ztrátu.

Výměna kryptoměn

Výměna kryptoměn vystavuje investory také daním. Efektivně prodáváte bitcoiny, pokud s nimi koupíte ethereum, takže budete muset nahlásit rozdíl v ceně bitcoinu mezi tím, kdy jste je koupili a kdy jste je utratili za ethereum, a navíc si poznamenat cenu etherea v době jeho nákupu když jej později prodáte.

Mnoho burz pomáhá obchodníkům s kryptoměnami udržovat všechny tyto informace organizované nabídkou bezplatného exportu všech obchodních údajů, které může účetní (nebo pečlivý nadšenec) použít k určení svého daňového zatížení. Blockchainová řešení jsou také vhodná professional záznam těchto dat a zvýraznění relevantních bodů daňového úroku. Platformy jako TrustVerse mají služby správy majetku založené na inteligentních kontraktech, které organizují digitální identitu a jejich aktiva na blockchainu, aby zajistily, že daňové a majetkové povinnosti budou řešeny s neměnnou přesností podle vlastníka aktiv.

Při prvním pokusu o podání daně z kryptoměny se vždy doporučuje obrátit se na certifikovaného účetního. I když se může zdát skličující vypořádat se s víceletou obchodní kariérou, musí to být provedeno a je to snazší, protože CPA a další daňoví profesionálové se o kryptoměnách dozví více. Prozatím IRS umožňuje lidem zvyknout si na nový způsob, jak dělat věci, a vydal průvodce změnami starých daňových přiznání tak, aby zahrnovaly kryptoměnu. Důvtipní obchodníci jsou již před svými povinnostmi a nyní se zaměřují na kryptotrh příštího roku, aniž by nad jejich hlavami vznikl tento mrak nejistoty.

0/5 (0 Reviews)
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: