Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Covid Response zvyšuje zelené kovy

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Obchodní strategie  > Covid Response zvyšuje zelené kovy

Covid Response zvyšuje zelené kovy

  • Bezprecedentní stimul vedl některé země k tomu, aby se zaměřily na zelené oživení s více obnovitelnými zdroji a vozidly s nižšími emisemi.
  • Měď a kovy skupiny platiny se hojně používají ve větrné energii a čistších vozidlech

Jednou politickou reakcí na pandemii COVID-19 bylo rozhodnutí použít fiskální stimul na podporu „zeleného“ oživení.

Vláda Spojeného království slíbila zelené oživení, ale EU stanovila globální conventional. Na ekologické vytápění a energetickou účinnost domácnosti bylo přislíbeno 91 miliard EUR. Plánuje nabídnout 20 miliard EUR na dotaci čistých automobilů v průběhu dvou permit a vybudování 2 milionů dobíjecích bodů. Rovněž vyčlenila 25 miliard EUR na obnovitelnou energii a až 60 miliard EUR na výrobu čistého vodíku a vlaků s nulovými emisemi.

Obnova kovů

Tento globální impuls je dalším doplňkem professional „zelené“ kovy, jako je měď, palladium a platina. Každý z nich hraje důležitou roli v současných a vznikajících technologiích, které mohou pomoci dekarbonizaci. Již se prokázalo, že jsou odolní vůči hospodářskému útlumu. Ceny palladia se za posledních 12 měsíců zvýšily o 53% a od roku 2009 o více než 1 500%. Platina a měď se odrazily od svých minim v březnu o 60% a 40%.

U mědi, nejdůležitějšího průmyslového kovu na světě, bylo oživení do značné míry způsobeno cyklickými faktory. Čína dováží 40% veškerých globálních dodávek mědi. Zavedlo přímý fiskální stimul ve výši 506 miliard dolarů, emise zvláštních státních dluhopisů ve výši 140 miliard dolarů a souhlas místních samospráv s půjčením dalších 527 miliard dolarů. Velká část tohoto stimulu bude vynaložena na infrastrukturu. Největší využití mědi v Číně je ve stavebnictví.

Čínská ekonomika se rychle zotavila ze zablokování COVID. V srpnu vzrostl PMI Caixin China Typical Producing PMI na 53,1. (50+ označuje expanzi), nejsilnější čtení od prosince 2019. Ekvivalentní služby PMI jsou na 10letém maximu 58,4 a akciový trh na pětiletém vrcholu. V červnu se průmyslová produkce zvýšila o 4,4% ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku.

Zelení obři

Professional ceny mědi byla bezpochyby důležitá čínská reakce na Covid a rychlé ekonomické oživení. Ale z dlouhodobého hlediska má červený kov také silné sekulární trendy, které ho podporují. Jedna čtvrtina všech emisí uhlíku pochází z výroby elektřiny a tepla. Díky zdokonalení technologie se rychle stává finančně životaschopnější pobřežní větrná energie a další obnovitelné zdroje.

V Německu, kde 40% elektřiny stále pochází ze spalování uhlí, je nyní úroveň nákladů na energii (LCOE) pro větrnou energii na pevnině mezi 48 a 63 USD / megawatthodinu (MWh). Uhlí stojí 52–106 USD / MWh a plyn 79–109 USD / MWh. Asociace pro vývoj mědi odhaduje, že každá větrná turbína používá mezi 2,5 a 6,4 tuny mědi na megawatt. Zapojení a kabeláž solárních panelů v průměru vyžaduje 5,5 metru tuny mědi na megawatt.

Podle sdružení Copper Growth Affiliation používá elektromobil standardní velikosti přibližně 183 liber mědi. Bloomberg odhaduje, že do roku 2040 bude k uspokojení poptávky zapotřebí 14 milionů veřejných nabíjecích stanic a každá vyžaduje měď. Měď je klíčovým prvkem v bateriích a akcieování elektřiny od doby, kdy byl Daniellův článek vynalezen v roce 1836. Dosažení čistých nulových emisí skleníkových plynů do roku 2050, cíl OSN, EU, Velké Británie a většiny dalších národů, bude potřebovat spoustu měď.

Čistší auta

Měď však není jediným kovem, který pravděpodobně těží z ambicí pro zelenější budoucnost. Kovy platinové skupiny (PGM) – palladium, platina a rhodium – jsou nedílnou součástí snižování emisí z automobilů poháněných benzínem nebo naftou. Za starého režimu EU obsahovaly katalyzátory v průměru 27 $ za jednotku palladia. Nové emisní normy (a vyšší ceny) to zvýšily až na 420 $. Podobně přísný je režim „Čína 6“.

Palladium je nyní cennější než zlato. Začíná to být vzácné. I když celosvětový prodej lehkých vozidel v roce 2019 poklesl o 4%, využití palladia vzrostlo o 10% (895 000 uncí). Platina je alternativou, ale sama o sobě je sotva levná a ve výkonu je významný rozdíl. Díky zatížení PGM jsou automobily čistší na litr objemu motoru a na obzoru není žádná alternativní technologie.

Zdá se, že platina bude hrát zásadní roli v rozvíjejících se technologiích. Vodík se obvykle vyrábí z fosilních paliv. Uhlíková stopa výroby vodíku ze zemního plynu je vyšší než spalování plynu. Platina je nejúčinnějším katalyzátorem v elektrických vozidlech na palivové články na vodíkový pohon (FCEV) využívajících polymerové membránové elektrolyzéry na bázi polymeru. Jediným výstupem z těchto FCEV je voda jsou nulové emise.

Anglo Platinum odhaduje, že každý FCEV vyžaduje mezi 10 a 15 gramy platiny oproti 7 gramům, což je conventional professional současné dieselové vozy.

V současné době více než 80% vozidel FCEV tvoří automobily. Skutečnou cenou je však odvětví užitkových vozidel a nakonec námořní a letecká doprava. To je obzvláště atraktivní, protože významně přispívají k emisím uhlíku. Tyto palivové články mohou také poskytovat energii mimo síť v mnoha částech rozvojového světa, které se spoléhají na naftové generátory.

COVID-19 přinutil vlády k nebývalému fiskálnímu stimulu. S ohledem na závazky Pařížské dohody mnoho z nich nasměrovalo značnou část této velkorysosti na infrastrukturu a další iniciativy zaměřené na snižování emisí uhlíku. To byl a může být i nadále pozitivní professional zelené kovy.

Přečtěte si více podobných článků na OpenMarkets

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: