Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Co určuje cenu 1 bitcoinu?

AkciePrůvodce.cz > Kryptoměny  > Co určuje cenu 1 bitcoinu?

Co určuje cenu 1 bitcoinu?

Bitcoin je kryptoměna vyvinutá v roce 2009 Satoshi Nakamotem, jménem neznámého tvůrce (nebo tvůrců) této virtuální měny. Transakce se zaznamenávají v blockchainu, který zobrazuje historii transakcí pro každou jednotku a slouží k prokázání vlastnictví.

Nákup bitcoinů se liší od nákupu akcií nebo dluhopisů, protože bitcoin není korporace. V důsledku toho neexistují žádné podnikové rozvahy ani formulář 10-K, které by bylo třeba přezkoumat. A na rozdíl od investování v tradičních měnách, bitcoin není vydáván centrální bankou ani podporován vládou, proto se měnová politika, míry inflace a měření ekonomického růstu, která obvykle ovlivňují hodnotu měny, na bitcoiny nevztahují. Ceny bitcoinů jsou naopak ovlivňovány následujícími faktory:

  • Nabídka bitcoinů a tržní poptávka po nich
  • Náklady na výrobu bitcoinů prostřednictvím procesu těžby
  • Odměny vydané bitcoinovým těžařům za ověření transakcí do blockchainu
  • Počet konkurenčních kryptoměn
  • Burzy, na kterých se obchoduje
  • Předpisy upravující jeho prodej
  • Jeho vnitřní správa

Shrnutí

  • Nákup bitcoinů se liší od nákupu akcií nebo obligací, protože to není společnost. V důsledku toho neexistují žádné podnikové rozvahy ani formulář 10-K, které by bylo třeba přezkoumat.
  • Na rozdíl od investování v tradičních měnách není bitcoin vydáván centrální bankou ani podporován vládou, proto se měnová politika, míry inflace a měření ekonomického růstu, která obvykle ovlivňují hodnotu měny, na bitcoiny nevztahují.
  • Ceny bitcoinů je ovlivněny faktory, jako jsou: nabídka bitcoinů a tržní poptávka po nich, počet konkurenčních kryptoměn a burzy, na kterých se obchoduje.

Nabídka a poptávka

Země bez pevných směnných kurzů mohou částečně kontrolovat, kolik z jejich měny obíhá, úpravou diskontní sazby, změnou požadavků na rezervy nebo zapojením do operací na volném trhu. S těmito možnostmi může centrální banka potenciálně ovlivnit směnný kurz měny.

Nabídka bitcoinů je ovlivněna dvěma různými způsoby. Za prvé, bitcoinový protokol umožňuje vytváření nových bitcoinů s pevnou rychlostí. Nové bitcoiny se na trh dostávají, když těžaři zpracovávají bloky transakcí a rychlost zavádění nových mincí je navržena tak, aby se časem zpomalila. Příklad: růst se zpomalil ze 6,9% (2016) na 4,4% (2017) na 4,% (2018)..To může vytvořit scénáře, ve kterých poptávka po bitcoinech roste rychleji než se zvyšuje nabídka, což může zvýšit cenu. Zpomalení růstu oběhu bitcoinů je způsobeno snížením blokových odměn nabízených těžařům bitcoinů na polovinu a lze jej považovat za umělou inflaci pro ekosystém kryptoměny.

Zadruhé, na nabídku může mít vliv také počet bitcoinů, které systém umožňuje existovat. Toto číslo je omezeno na 21 milionů, přičemž jakmile je tohoto počtu dosaženo, těžařské činnosti již nebudou vytvářet nové bitcoiny. Například. nabídka bitcoinů dosáhla v prosinci 2019 18,1 milionu, což představuje 86,2% nabídky bitcoinů, které budou nakonec zpřístupněny. Jakmile je v oběhu 21 milionů bitcoinů, ceny závisí na tom, zda je to považováno za praktické (snadno použitelné v transakcích), legální a v poptávce, což je dáno popularitou jiných kryptoměn. Mechanismus umělé inflace na polovinu blokových odměn již nebude mít dopad na cenu kryptoměny. Při současné rychlosti úpravy blokových odměn však není poslední bitcoin těžen až do roku 2140 nebo tak.

Soutěž

Zatímco bitcoin může být nejznámější kryptoměnou, o pozornost uživatelů soupeří stovky dalších tokenů. Zatímco bitcoiny jsou stále dominantní volbou, pokud jde o tržní kapitalizaci, altcoiny včetně etheru (ETH), XRP, bitcoinové hotovosti (BCH), litecoinu (LTC) a EOS patří od ledna 2020 k jeho nejbližším konkurentům..Nové počáteční nabídky mincí (ICO) jsou navíc neustále na obzoru kvůli relativně malému počtu překážek vstupu. Přeplněné pole je dobrou zprávou professional investory, protože rozšířená konkurence udržuje ceny na nízké úrovni. Naštěstí professional bitcoin jeho vysoká viditelnost dává výhodu nad svými konkurenty.

Cena výroby

I když jsou bitcoiny virtuální, jsou to přesto vyráběné produkty a vznikají skutečné výrobní náklady – přičemž nejdůležitějším faktorem je zdaleka spotřeba elektřiny. „Těžba“ bitcoinů, jak se tomu říká, se spoléhá na komplikovaný kryptografický matematický problém, který všichni těžaři soutěží o vyřešení – první, kdo tak učiní, je odměněn blokem nově vyražených bitcoinů a veškerými transakčními poplatky, které se nahromadily od posledního bloku Bylo zjištěno. Co je na produkci bitcoinů jedinečné, je to, že na rozdíl od jiných vyprodukovaných statků umožňuje bitcoinový algoritmus najít pouze jeden blok bitcoinů v průměru jednou za deset minut. To znamená, že čím více producentů (těžařů), kteří se zapojí do soutěže o řešení matematické úlohy, má za následek pouze to, že tento problém bude obtížnější – a tím i dražší – vyřešit, aby byl zachován tento desetiminutový interval.

Výzkum ukázal, že tržní cena bitcoinu skutečně úzce souvisí s jeho mezními výrobními náklady.

Dostupnost na směnárnách

Stejně jako akcioví investoři obchodují s akciemi nad indexy jako NYSE, Nasdaq a FTSE, investoři v kryptoměně obchodují s kryptoměnami na Coinbase, GDAX a dalších burzách. Podobně jako u tradičních směnáren měn umožňují tyto platformy investorům obchodovat s kryptoměnou / měnovými páry (např. BTC / USD nebo bitcoin / americký dolar).

Čím populárnější bude výměna, tím snáze může přilákat další účastníky a vytvořit tak síťový efekt. A tím, že využije svého vlivu na trhu, může stanovit pravidla pro přidávání dalších měn. Například vydání rámce Straightforward Settlement for Long run Tokens (SAFT) se snaží definovat, jak by ICO mohly dodržovat předpisy o cenných papírech. Přítomnost bitcoinu na těchto burzách znamená úroveň shody s předpisy, bez ohledu na legální šedou oblast, ve které kryptoměny fungují.

Předpisy a právní záležitosti

Rychlý nárůst level of popularity bitcoinů a dalších kryptoměn způsobil, že regulační orgány debatovaly o tom, jak klasifikovat taková digitální aktiva. Zatímco Komise professional cenné papíry (SEC) klasifikuje kryptoměny jako cenné papíry, americká komise professional obchodování s komoditními futures (CFTC) považuje bitcoiny za komoditu. Tento zmatek ohledně toho, který regulátor nastaví pravidla pro kryptoměny, vyvolal nejistotu – navzdory vzrůstající tržní kapitalizaci. Kromě toho byl trh svědkem zavedení mnoha finančních produktů, které používají bitcoin jako podkladové aktivum, jako jsou fondy obchodované na burze (ETF), futures a další deriváty.

To může mít dopad na ceny dvěma způsoby. Nejprve poskytuje přístup k bitcoinům investorům, kteří si nemohou dovolit koupit skutečný bitcoin, čímž zvyšuje poptávku. Zadruhé může snížit volatilitu cen tím, že umožní institucionálním investorům, kteří se domnívají, že bitcoinové futures jsou nadhodnocené nebo podhodnocené, aby využily své značné zdroje k uzavření sázek, že cena bitcoinů se bude pohybovat opačným směrem.

Vidlice a stabilita správy

Protože bitcoin není řízen ústředním orgánem, spoléhá se na vývojáře a horníky, aby zpracovali transakce a udrželi blockchain zabezpečený. Změny softwaru vycházejí z konsensu, což má tendenci frustrovat bitcoinovou komunitu, protože vyřešení zásadních problémů obvykle trvá dlouho.

Otázka škálovatelnosti byla zvláštním bodem bolesti. Počet transakcí, které lze zpracovat, závisí na velikosti bloků a bitcoinový application je v současné době schopen zpracovat pouze přibližně tři transakce za sekundu. I když to nebylo problémem, když byla po kryptoměnách malá poptávka, mnoho lidí se obává, že pomalé rychlosti transakcí budou tlačit investory ke konkurenčním kryptoměnám.

Komunita je rozdělena podle nejlepšího způsobu, jak zvýšit počet transakcí. Změny pravidel upravujících používání základního softwaru se nazývají „forky“. „Soft forky“ se týkají změn pravidel, které nevedou k vytvoření nové kryptoměny, zatímco softwarové změny „hard fork“ vedou k novým kryptoměnám. Minulé bitcoinové tough forky zahrnovaly bitcoinové peníze a bitcoinové zlato.

Měli byste investovat do bitcoinů?

Mnoho lidí srovnává rychlé zhodnocení bitcoinů a dalších kryptoměn se spekulativní bublinou vytvořenou Tulipánovou mánií v Nizozemsku v 17. století. I když je professional regulační orgány obecně důležité chránit investory, bude pravděpodobně trvat roky, než bude skutečně pociťován globální dopad kryptoměn.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: