Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Co potřebuješ vědět

AkciePrůvodce.cz > Akcie  > Co potřebuješ vědět

Co potřebuješ vědět

S čistým jměním více než 82 miliard dolarů je Warren Buffett jedním z nejúspěšnějších investorů všech dob. Jeho investiční styl, který je založen na disciplíně, hodnotě a trpělivosti, přinesl výsledky, které po celá desetiletí trvale překonávaly trh. Zatímco pravidelní investoři – to znamená my ostatní – nemáme peníze na investování způsobem, jakým to dělá Buffett, můžeme se řídit jeho jedním z jeho trvalých doporučení: Nízko nákladové indexové fondy jsou nejchytřejší investicí, jakou lidé mohou udělat.

Jak napsal Buffett v dopise akcionářům z roku 2016: „Když budou biliony dolarů spravovány Wall Streeters, kteří si účtují vysoké poplatky, budou to zpravidla manažeři, kteří získají nadměrné zisky, nikoli klienti. Velcí i malí investoři by se měli držet indexových fondů s nízkými náklady. “

Pokud uvažujete o tom, že využijete jeho radu, zde je to, co potřebujete vědět o investování do indexových fondů.

Shrnutí

  • Indexové fondy jsou podílové fondy nebo ETF, jejichž portfolio odráží portfolio určeného indexu, jehož cílem je odpovídat jeho výkonnosti.
  • Z dlouhodobého hlediska indexové fondy obecně překonaly ostatní typy podílových fondů.
  • Mezi další výhody indexových fondů patří nízké poplatky, daňové výhody (vytvářejí méně zdanitelný příjem) a nízké riziko (protože jsou vysoce diverzifikované).

Co je indexový fond?

Indexový fond je druh podílového fondu nebo fondu obchodovaného na burze (ETF), který drží všechny (nebo reprezentativní vzorek) cenných papírů v konkrétním indexu s cílem co nejpřesněji srovnávat výkonnost tohoto benchmarku. Index S&P 500 je možná nejznámějším indexem, ale existují indexy – a indexové fondy – professional téměř každou tržní a investiční strategii, na kterou si vzpomenete. Indexové fondy můžete nakupovat prostřednictvím svého zprostředkovatelského účtu nebo přímo od poskytovatele indexových fondů, jako je BlackRock nebo Vanguard.

Když si koupíte indexový fond, získáte diverzifikovaný výběr cenných papírů v jedné snadné a levné investici. Některé indexové fondy poskytují expozici tisícům cenných papírů v jednom fondu, což pomáhá snížit vaše celkové riziko díky široké diverzifikaci. Investováním do několika indexových fondů sledujících různé indexy můžete vytvořit portfolio, které odpovídá vaší požadované alokaci aktiv. Například můžete dát 60% svých peněz do fondů akciových indexů a 40% do fondů indexů dluhopisů.

Výhody indexových fondů

Nejviditelnější výhodou indexových fondů je, že z hlediska celkové návratnosti soustavně porazily ostatní typy fondů.

Jedním z hlavních důvodů je, že mají obecně mnohem nižší poplatky za správu než jiné fondy, protože jsou pasivně spravovány. Místo aktivního obchodování manažera a výzkumného týmu, který analyzuje cenné papíry a vydává doporučení, portfolio indexového fondu pouze duplikuje portfolio svého určeného indexu.

Indexové fondy drží investice, dokud se samotný index nezmění (což se nestává příliš často), takže mají také nižší transakční náklady. Tyto nižší náklady mohou významně ovlivnit vaše výnosy, zejména na dlouhé vzdálenosti.

“Obrovští institucionální investoři, považovaní za skupinu, dlouhodobě podávají výkony neprofesionálnímu investorovi do indexových fondů, který po desetiletí jednoduše sedí,” napsal Buffett ve svém dopise akcionářům z roku 2014. “Hlavním důvodem byly poplatky: Mnoho institucí platí značné částky konzultantům, kteří naopak doporučují manažery s vysokými poplatky.” A to je bláznivá hra. “

A co víc, indexové fondy díky méně častému obchodování s cennými papíry a od cenných papírů, než je tomu u aktivně spravovaných fondů, generují nižší zdanitelný příjem, který musí být předán jejich akcionářům.

Indexové fondy mají ještě další daňovou výhodu. Protože v indexu nakupují nové dávky cenných papírů, kdykoli investoři vkládají peníze do fondu, mohou při prodeji konkrétního cenného papíru mít na výběr stovky nebo tisíce položek. To znamená, že mohou prodávat dávky s nejnižšími kapitálovými zisky, a tedy s nejnižší daňovou sazbou.

Pokud nakupujete indexové fondy, nezapomeňte porovnat jejich poměry výdajů. Zatímco indexové fondy jsou obvykle levnější než aktivně spravované fondy, některé jsou levnější než jiné.

Nevýhody indexových fondů

Žádná investice není ideální, a to zahrnuje indexové fondy. Jedna nevýhoda spočívá v jejich samotné podstatě: Portfolio, které roste s indexem, klesá s jeho indexem. Máte-li například fond, který sleduje S&P 500, budete se těšit z výšek, když se trhu daří, ale při poklesu trhu budete zcela zranitelní. Naproti tomu u aktivně spravovaného fondu může správce fondu vycítit přicházející korekci trhu a upravit nebo dokonce zlikvidovat pozice portfolia, aby jej tlumil.

O poplatcích za aktivně spravované fondy se dá snadno přemýšlet. Odbornost dobrého investičního manažera však někdy může nejen chránit portfolio, ale dokonce překonat trh. Jen málo manažerů to však rok co rok dokázalo důsledně.

Diverzifikace je také meč s dvojitým ostřím. Určitě vyhlazuje volatilitu a snižuje riziko ale jak to často bývá, omezení nevýhody také omezuje vzhůru. Široký koš akcií v indexovém fondu může být některými zaostávajícími osobami tažen dolů, ve srovnání s portfoliem v jiném fondu, které je více vybíráno.

Sečteno a podtrženo

Indexové fondy mají několik atraktivních kladů, ale je třeba zvážit i některé nevýhody. Pochopte, co indexový fond je a co ještě před investováním.

Indexový fond: Nevýhody
  • Žádná ochrana proti negativním vlivům

  • Nevyužívá příležitostí

  • Nelze oříznout nedostatečně výkonné umělce

  • Nedostatek profesionální správy portfolia

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: