Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Co potřebuješ vědět

AkciePrůvodce.cz > Kryptoměny  > Co potřebuješ vědět

Co potřebuješ vědět

Co je to bitcoin na polovinu?

K poslednímu rozpuštění bitcoinů došlo 11. května 2020, krátce po 15:00. Abychom vysvětlili, co je to rozpuštění bitcoinů, musíme nejprve trochu vysvětlit, jak bitcoinová síť funguje.

Bitcoin a jeho blockchain jsou v podstatě souborem počítačů nebo uzlů po celém světě, které mají všechny stažený bitcoinový kód. Na každém z těchto počítačů jsou uloženy všechny bitcoinové blockchainy. To znamená, že každý počítač má celou historii bitcoinových transakcí, což zajišťuje, že nikdo nemůže podvádět systém, protože každý počítač by transakci popřel. Takto je bitcoin zcela transparentní a nikdo nemůže provést transakci, aniž by to všichni viděli. I ti, kteří se neúčastní sítě jako uzel nebo horník, mohou tyto transakce odehrávající se naživo prohlížet při pohledu na průzkumníky bloků.

Shrnutí

  • Bitcoin se 11. května 2020 snížil na polovinu, kolem 15:00 odhad.
  • Událostí na polovinu bitcoinu je, když je odměna za těžbu bitcoinových transakcí snížena na polovinu.
  • Tato událost také snižuje poloviční míru inflace bitcoinů a rychlost, s jakou se nové bitcoiny dostávají do oběhu.
  • Obě předchozí poloviny korelovaly s intenzivními cykly boomu a krachů, které skončily vyššími cenami než před akcí.

Více počítačů nebo uzlů přidaných do blockchainu zvyšuje jeho stabilitu a bezpečnost. V současné době je odhadováno, že kód bitcoinu používá více než 10 000 uzlů..I když se kdokoli může účastnit bitcoinové sítě jako uzel, pokud má dostatek úložného prostoru pro stažení celého blockchainu a jeho historie transakcí, ne všichni jsou těžaři.

Hornictví

Těžba bitcoinů je proces, při kterém lidé používají své počítače k ​​účasti v bitcoinové blockchainové síti jako transakční procesor. Bitcoin používá systém s názvem Evidence of Work. To znamená, že horníci musí prokázat, že vynaložili úsilí při zpracování transakcí, aby byli odměněni. Toto úsilí zahrnuje čas a energii potřebnou k provozu počítačového hardwaru a řešení složitých rovnic...

Rychlejší počítače s určitými typy hardwaru přinášejí větší odměny a některé společnosti navrhly počítačové čipy speciálně vytvořené professional těžbu. Tyto počítače mají za úkol zpracovávat bitcoinové transakce a jsou za to odměněny.

Termín těžba se nepoužívá v doslovném smyslu, ale používá se v odkazu na způsob shromažďování drahých kovů. Bitcoinoví horníci řeší matematické problémy a potvrzují legitimitu transakce. Poté tyto transakce přidají na konec bloku a vytvoří řetězce těchto bloků transakcí, které vytvoří blockchain. Když je blok naplněn transakcemi, těžaři, kteří zpracovali a potvrdili transakce v rámci bloku, jsou odměněni bitcoinem.

Transakce s vyšší peněžní hodnotou vyžadují k zajištění bezpečnosti více potvrzení. Tento proces se nazývá těžba, protože práce na získání nových bitcoinů z kódu je digitálním ekvivalentem fyzické práce prováděné při vytahování zlata ze země. Další informace o vnitřním technickém fungování těžby bitcoinů najdete v našem článku o těžbě bitcoinů.

Poloviční

Každých 210 000 vytěžených bloků nebo zhruba každé čtyři roky se odměna poskytnutá bitcoinovým těžařům sníží na polovinu. Tím se sníží poloviční rychlost, jakou jsou nové bitcoiny uvolňovány do oběhu. Toto je způsob bitcoinu, který využívá syntetickou formu inflace, která se každé čtyři roky sníží na polovinu, dokud nejsou všechny bitcoiny uvolněny a jsou v oběhu...

Tento systém bude pokračovat až do roku 2140. V tomto okamžiku budou horníci odměněni poplatky za zpracování transakcí, které uživatelé sítě zaplatí. Tyto poplatky zajišťují, že horníci mají stále motivaci těžit a udržovat síť v chodu. Myšlenka je, že konkurence o tyto poplatky způsobí, že zůstanou nízké i po dokončení poloviny.

Rozdělení na polovinu je významné, protože představuje další krok ve snižující se konečné nabídce bitcoinů. Existuje pouze 21 000 000 bitcoinů. V době psaní tohoto článku je v oběhu již 18 361 438 bitcoinů, přičemž zbývajících 2 638 562 zbývá do vydání prostřednictvím odměn za těžbu.

V roce 2009 byla odměna za každý blok v těženém řetězci 50 bitcoinů. Po prvním půlení to bylo 25, poté 12,5 a 11. května 2020 to bylo 6,25 bitcoinů na blok..Abychom to uvedli do jiného kontextu, představte si, kdyby se množství zlata vytěženého ze Země každé čtyři roky snížilo na polovinu. Pokud je hodnota zlata založena na jeho nedostatku, pak by „snížení“ produkce zlata na polovinu každé čtyři roky teoreticky zvýšilo jeho cenu.

Coinmetrics logaritmický graf cenové akce bitcoinů po půlení.

Tyto poloviny snižují rychlost vytváření nových mincí a tím snižují dostupnou zásobu. To může mít professional investory určité důsledky, protože jiná aktiva s nízkou nabídkou, jako je zlato, mohou mít vysokou poptávku a tlačit ceny výše.

V minulosti tyto poloviny bitcoinů korelovaly s obrovským nárůstem ceny bitcoinů. První polovina, ke které došlo v listopadu 2012, zaznamenala během roku nárůst z přibližně 12 $ na téměř 1150 $. Ke druhému bitcoinu na polovinu došlo v červenci 2016. Cena na tomto půlku byla asi 650 $ a do 17. prosince 2017 cena bitcoinu prudce stoupla na téměř 20 000 $. Cena poté v průběhu roku klesla z tohoto vrcholu na přibližně 3 200 $, což je cena téměř o 400% vyšší než cena před polovinou...

Teorie rozpůlení a řetězové reakce, kterou nastartuje, funguje asi takto:

Odměna se sníží na polovinu → polovina inflace → nižší dostupná nabídka → vyšší poptávka → vyšší cena → pobídka professional horníky stále zůstává, bez ohledu na menší odměny, protože se v tomto procesu zvyšuje hodnota bitcoinu.

V případě, že polovina nezvýší poptávku a cenu, těžaři by neměli žádnou pobídku, protože odměna za dokončení transakcí by byla menší a hodnota bitcoinu by nebyla dostatečně vysoká. Aby se tomu zabránilo, má bitcoin proces, jak změnit obtížnost získávání odměn za těžbu, nebo jinými slovy obtížnost těžby transakce. V případě, že by byla odměna snížena na polovinu a hodnota bitcoinu se nezvýšila, obtížnost těžby by se snížila, aby byli horníci motivováni. To znamená, že množství bitcoinů uvolněných jako odměna je stále menší, ale obtížnost zpracování transakce je snížena.

Tento proces se osvědčil dvakrát. Výsledkem těchto půlek byl zatím balon cen, následovaný velkým poklesem. Pády, které následovaly po těchto ziscích, však stále udržovaly ceny vyšší než před těmito událostmi na polovinu. Například, jak bylo zmíněno výše, v bublině na období 2017–2018 došlo k nárůstu bitcoinů na přibližně 20 000 USD, pouze k poklesu na přibližně 3 200 USD..Jedná se o obrovský pokles, ale cena bitcoinu před polovinou byla kolem 650 $. I když tento systém dosud fungoval, je polovina obvykle obklopena obrovskými spekulacemi, humbukem a volatilitou a je nepředvídatelné, jak bude trh na tyto události reagovat v budoucnu.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: