Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Co platí pro ETF 2019?

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Investování do ETF  > Co platí pro ETF 2019?

Co platí pro ETF 2019?

Fondy obchodované na burze měly v roce 2018 zajímavý rok. Na jedné straně byly ETF sledující různé sektory a akciové indexy vystaveny záchvatům volatility, které v posledních týdnech roku trápily mnoho jmen. Na celém trhu mnoho ETF specifických pro daný sektor zakončilo rok se skličujícími výkonnostními rekordy, zatímco jen málo z nich dokázalo získat zisky do konce roku.

Na druhou stranu však rok 2018 přinesl mnoho vzrušujících a slibných znamení professional prostor ETF. Zdá se, že zájem investorů o tyto fondy udržel své frenetické tempo stanovené v předchozích letech. Příliv amerických ETF na rok 2018 dosáhl celkem 295 miliard USD, čímž se celý prostor ETF dostal na čistou základnu aktiv kolem 3,4 bilionu USD, na zprávu Wall Avenue Journal. Zatímco ETF stále sledují podílové fondy o celkových spravovaných aktivech přibližně 15,3 bilionu dolarů, růst tohoto prostoru byl rychlý a neúprosný. V loňském roce došlo také k debutu 269 nových ETF a souvisejících produktů, zatímco 151 fondů bylo uzavřeno, včetně 50 ETN uzavřených společností Barclays v dubnu.

Jak začíná rok 2019, investoři ETF a širší finanční svět se pokoušejí zjistit, jak se tento ostře sledovaný prostor v nadcházejících měsících změní. I když to ukáže jen čas, zde je několik předpovědí pro odvětví ETF na příští rok.

Závod až na dno pokračuje

V posledních letech se mnoho ETF účastnilo takzvaného „závodu na dno“, ve kterém se finanční prostředky soutěžící v přeplněném prostoru přesunuly ke snížení poměru svých výdajů, aby přilákaly zákazníky. Tento závod bude pravděpodobně pokračovat do roku 2019, protože největší emitenti ETF těží ze své schopnosti generovat příjmy jinými prostředky. V tomto okamžiku jsou téměř tři čtvrtiny všech aktiv ETF drženy fondy s poměrem výdajů nižším než ,20% na zprávu. To platí nejen professional americké akciové fondy, ale také professional ETF s pevným výnosem, mezinárodní fondy a dokonce i speciální ETF zaměřené na společensky odpovědné investování, drahé kovy a další strategie.

Samozřejmě je tu jen tak daleko, že tento závod může jít. Někteří analytici předpovídali, že v roce 2019 uvidíme první ETF s nulovým poplatkem. Pokud a kdy bude tohoto bodu dosaženo, budou vydavatelé fondů nuceni vypořádat se s perspektivou snížení poplatků na nic, aby zůstali konkurenceschopní.

Výhody a nevýhody nových nabídek

Prostor ETF je obrovský a má tisíce různých fondů. Rok 2019 pravděpodobně přinese investorům stovky nových možností. V tomto případě očekávejte, že mnoho fondů bude trpět relativně nízkým zájmem investorů, což se může promítnout do nízkých základen aktiv. Fondy bez dostatečných aktiv mohou trpět problémy s obchodováním a likviditou a dokonce se nakonec budou muset uzavřít. Malé fondy mají tendenci přitahovat institucionální investory s dostatečnou kapacitou k obchodování za těchto přísných podmínek, zatímco jednotliví investoři často nejsou schopni hledat optimální obchodní spready v těchto produktech.

Změny oproti SEC

Investoři ETF dlouho čekali na zásadní změnu pravidel ze strany americké Komise professional cenné papíry (SEC). V posledních letech došlo k mnoha neúspěšným pokusům o vyrovnání podmínek ETF úpravou způsobu, jakým mohou emitenti využívat vlastní koše k ovlivnění obchodování a efektivity ETF. Za současného stavu regulace mají někteří emitenti ETF větší flexibilitu než ostatní, pokud jde o replikaci indexu ETF s ohledem na držby. I když je těžké říci, zda v roce 2019 dojde ke změně, a také k tomu, co by tato změna mohla znamenat, zůstává možnost, že SEC by mohla letos výrazně změnit hru ETF.

Okrajové produkty se mohou změnit

Wise-beta ETF, indexové fondy zaměřené na konkrétní atributy akcií, jako jsou dividendy nebo cenová dynamika, zaznamenaly výrazné čerpání koncem roku 2018. Bylo to poprvé, kdy tato skupina relativně nových fondů zaznamenala takovou volatilitu. Pokud to bude pokračovat i v roce 2019, očekávejte, že s rostoucí opatrností investorů budou sektorové fondy a další mezní produkty zasaženy nejvíc.

Hlavní emitenti

Ačkoli každý rok existují stovky ETF, v prostoru stále dominuje malá skupina masivních emitentů. Postupem času a tyto společnosti budou schopny využít svou velikost k tomu, aby nabídly nižší poplatky a větší rozmanitost, je pravděpodobné, že menší emitenti budou i nadále čelit tlaku. Velikost prostoru zároveň přiměla menší vydavatele, aby převzali rozmanitější a diferencovanější produkty. Jednou z inovativních strategií je samoindexující ETF, produkt, který umožňuje emitentovi snížit náklady spojené s licencováním indexu od indexů S&P Dow Jones nebo jiných tvůrců indexů. Místo toho mohou tyto fondy vytvářet vlastní přizpůsobené indexy pro institucionální a další investory.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: