Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Co označuje index volatility (VIX)?

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Finanční trhy  > Americké finanční trhy  > Co označuje index volatility (VIX)?

Co označuje index volatility (VIX)?

CBOE Volatility Index (VIX) je měřítkem očekávaných cenových výkyvů v možnostech indexu S&P 500 v příštích 30 dnech. VIX, často označovaný jako „index strachu“, vypočítává v reálném čase Chicago Board Alternatives Trade (CBOE).

Klíčová slova v tomto popisu jsou očekávaný a dalších 30 dní. Díky prediktivní povaze VIX je měřítkem implikované volatility, nikoliv na základě historických dat nebo statistické analýzy. Časové období predikce také zužuje výhled na blízké období.

VIX a S&P 500

Není to okamžité.

VIX je považován za odraz sentimentu investora, ale je třeba si uvědomit, že má být předním ukazatelem. Jinými slovy by to nemělo být vykládáno jako známka okamžitého pohybu trhu.

Například 9. listopadu 2017 vyšplhal VIX během obchodování na 22% kvůli obavám ze zpoždění v plánu daňové reformy. Mezitím index S&P 500 klesl o méně než jeden procentní bod.

Přestože VIX odhalil vysokou úroveň úzkosti investorů, Investopedia Anxiousness Index (IAI) zůstal neutrální. IAI je konstruováno analýzou, která témata generují největší zájem čtenářů v daném čase, a porovnáním se skutečnými událostmi na finančních trzích. Rozkládá úzkost investorů do tří odlišných kategorií – 1) makroekonomická 2) trh a 3) debetní a kreditní.

Není to dokonalé.

VIX je považován za odraz sentimentu investorů a v minulosti byl předním indikátorem poklesu S&P 500, ale tento vztah se v poslední době mohl změnit. Například za tři měsíce od 8. srpna 2017 do 8. listopadu 2017 vzrostl VIX o 19% – což zjevně naznačuje úzkost mezi účastníky trhu a naznačuje, že S&P 500 by měl být na sestupné trajektorii. S&P 500 však měl během tohoto časového rámce plné ruce práce se škálováním maxim všech dob.

Mezitím IAI, která se také ukázala jako hlavní indikátor VIX, prokázala určité odlišnosti. Během výše uvedeného období, přes určité obavy z trhu, se celková IAI ve skutečnosti posunula níže.

Závěr

Sentiment hraje při rozhodování na akciových trzích velkou roli a do té míry by mohl být dobrý pohled na VIX. Index však zdaleka není dokonalý a investoři by měli zvážit, jakou váhu na něm chtějí uvázat.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: