Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Co měří průmyslový průměr Dow Jones?

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Finanční trhy  > Americké finanční trhy  > Co měří průmyslový průměr Dow Jones?

Co měří průmyslový průměr Dow Jones?

Dow Jones Industrial Average (DJIA) je druhým nejstarším a nejznámějším indexem akciového trhu. Vlastněná společností Dow Jones & Company, měří denní pohyby cen 30 velkých amerických společností na burze Nasdaq a New York Stock Exchange. Je všeobecně považována za zástupce obecných tržních podmínek a dokonce i samotné ekonomiky USA.

Zahájena v roce 1896, DJIA se skládá z akcií s modrým čipem, z nichž přibližně dvě třetiny představují společnosti vyrábějící průmyslové a spotřební zboží. Zbytek jsou vybráni ze všech hlavních odvětví hospodářství, včetně informačních technologií, zábavy a finančních služeb.

Co je „The Dow?“

Dow Jones Industrial Average (DJIA), populárně označovaný jako „The Dow“, je považován za „pulz akciového trhu“, protože je jedním z nejvíce citovaných a sledovaných indexů akciových trhů investory, finančními profesionály a média. Dow byl odhalen 26. května 1896 Charlesem Dowem a Edwardem Jonesem jako složení 12 akcií průmyslových společností. Dow, finanční novinář, se domníval, že investoři by měli mít neosobní měřítko založené na číslech, aby zjistili, jaký je trend na akciovém trhu. Publikovaný průměr prvního indexu byl řvoucí 40,94.

Dnes jsou komponenty DJIA vybírány ze všech hlavních sektorů ekonomiky, s výjimkou odvětví dopravy a veřejných služeb. Akcie z těchto sektorů jsou kryty indexem Dow Jones Transportation Average (DJTA) (což byl první index Dow and Jones, nejstarší v USA) a Dow Jones Utility Average (DJUA). Aktuální seznam obsahuje společnosti jako Apple, Goldman Sachs, Microsoft, Coca-Cola, Exxon Mobil a General Electric (jediná společnost, která byla zahrnuta od roku 1896).

Akcie komponent DJIA nejsou trvalé; na základě určitých nekvantitativních kritérií se čas od času provádějí nová doplnění a odstranění. Zahrnuty jsou pouze společnosti se značným růstovým rekordem a širokým zájmem investorů.

Výpočet průmyslového průměru Dow Jones

DJIA byla počítána ručně každou hodinu po řadu let. V roce 1896 Charles Dow jednoduše sečetl ceny 12 akcií a vydělil je 12. V roce 1923 byl Arthur „Pop“ Harris pověřen výpočtem těchto čísel. Po jeho odchodu do důchodu v roce 1963 byly k výpočtu údajů použity počítače. Původně mezi uzavřením NYSE bylo zpoždění asi sedm minut, než konečný počet vyšel přes dráty. Elektronická technologie nakonec umožnila konstantní výpočet průměru každou minutu, zatímco se obchoduje na trhu.

DJIA je cenově vážený index, což znamená, že akcie s vyššími cenami akcií mají v indexu větší váhu. Namísto dělení počtem akcií v průměru, jako je tomu u aritmetického průměru, je součet cen komponentních akcií rozdělen zvláštním dělitelem. Účelem tohoto dělitele Dow, který je neustále upravován, je vyhlazení účinků rozdělení akcií, vyplácených dividend nebo spinoffů společností; to umožňuje konzistentní index, který chrání Dow před zkreslením jednorázovými událostmi. Výsledkem je, že DJIA je ovlivněna pouze změnami cen akcií a akcie s vyšší cenou akcií mají větší dopad na pohyby Dow.

V následující tabulce jsou abecedně uvedeny společnosti zahrnuté do DJIA od srpna 2020:

Dow Jones Industrial Average Components
Společnost Symbol Rok přidán
3M MMM 1976
American Express AXP 1982
Amgen AMGN 2020
Apple Inc. AAPL 2015
Boeing BA 1987
Housenka KOČKA 1991
Chevron CVX 2008
Systémy Cisco CSCO 2009
Společnost Coca-Cola KO 1987
Dow Inc. DOLŮ 2019
Goldman Sachs GS 2013
Home Depot HD 1999
Honeywell HON 2020
IBM IBM 1979
Intel INTC 1999
Johnson & Johnson JNJ 1997
JPMorgan Chase JPM 1991
McDonald’s MCD 1985
Merck & Co. MRK 1979
Microsoft MSFT 1999
NIKE NKE 2013
Proctor & Gamble PG 1932
Salesforce CRM 2020
Cestovní společnosti TRV 2009
UnitedHealth Group UNH 2012
Verizon VZ 2004
Vízum PROTI 2013
Walmart WMT 1997
Walgreens Boots Alliance WBA 2018
Společnost Walta Disneye DIS 1991
30 společností DJIA k srpnu 2020

Co měří DJIA

DJIA je jednoduše odrazem váženého průměru cen akcií a lze jej považovat za cenu sama o sobě. Pokud se nabídka v době uzavření posune dolů o 80 bodů, znamená to, že můžete získat akcie o 80,00 $ méně (s přihlédnutím k děliteli) a jsou méně cenné než předchozí den. Celkově vzestup Dow znamená růst cen akcií společností, které tvoří, což odráží pozitivní výhled a naopak.

V průběhu času lze DJIA použít jako měřítko pro ekonomiku. Největší jednodenní procento poklesu v DJIA bylo 19. října 1987, kdy index poklesl o více než 22%. Druhý největší pokles nastal 28. října 1929, kdy poklesl kolem 12%. Není divu, že se tyto poklesy shodovaly s dobami finanční nestability ve Spojených státech.

Nezapomeňte však, že růst indexu může být způsoben podstatným růstem cen akcií jedné společnosti, která je schopna převážit pokles cen akcií několika dalších akcií. Takže i když držíte akcie zakládající společnosti, růst Dow nemusí nutně znamenat cenu akcií společnosti, do které jste investovali. Dow označuje průměrný trend všech 30 akcií společně; směr závisí na tom, která strana je silnější – růst cen akcií nebo pokles cen akcií.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web