Kalendář

Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Co jsou centralizované burzy kryptoměn?

AkciePrůvodce.cz > Kryptoměny  > Co jsou centralizované burzy kryptoměn?

Co jsou centralizované burzy kryptoměn?

Pro většinu investorů v digitální měně je centralizovaná burza kryptoměn jedním z nejdůležitějších nástrojů transakcí. Centralizované burzy kryptoměn jsou on line platformy používané k nákupu a prodeji kryptoměn. Jsou nejběžnějším prostředkem, který investoři používají k nákupu a prodeji držených kryptoměn.

Někteří investoři mohou považovat koncept „centralizované“ burzy za zavádějící, protože samotné digitální měny jsou často označovány jako „decentralizované“. Co to znamená, že burza tohoto typu bude „centralizovaná“ a proč jsou tyto burzy tak zásadní professional úspěch odvětví kryptoměn jako celku?

Používání třetích stran

V pojmu „centralizovaná směnárna kryptoměn“ se myšlenka centralizace týká použití prostředníka nebo třetí strany k provádění transakcí. Kupující i prodávající důvěřují tomuto prostředníkovi, aby nakládal s jejich aktivy. To je běžné v nastavení banky, kdy zákazník důvěřuje bance, že bude držet jeho peníze.

Důvodem pro toto nastavení je to, že banky nabízejí zabezpečení a monitorování, které jednotlivec sám nedokáže. V případě centralizované burzy kryptoměn platí stejný princip. Transaktoři věří nejen tomu, že burza za ně bezpečně dokončí své transakce, a také využívají síť uživatelů na burze k hledání obchodních partnerů.

V případě kryptoměn, které jsou často uloženy v digitálních peněženkách, může jednotlivec přijít o stovky nebo tisíce dolarů v držbě digitální měny jednoduše zapomenutím klíče od peněženky. Výměna to nedovolí, protože chrání držení namísto jednotlivých investorů.

Rozdíly mezi centralizovanou a decentralizovanou výměnou

Centralizované burzy lze použít k provádění obchodů z fiat-to-cryptocurrency (nebo naopak). Mohou být také použity k provádění obchodů mezi dvěma různými kryptoměnami. I když se to může zdát, že pokrývá všechny potenciální typy transakcí, stále existuje trh i professional jiný typ burzy kryptoměn.

Alternativou jsou decentralizované burzy vyřízli prostředníka a vytvořili to, co se často považuje za „důvěryhodné“ prostředí. Tyto typy výměn fungují jako výměny typu peer-to-peer. Aktiva nikdy nejsou držena službou úschovy a transakce se provádějí výhradně na základě inteligentních kontraktů a atomových swapů.

Zásadní rozdíl mezi centralizovanou a decentralizovanou výměnou je v tom, zda je či není přítomen prostředník. Decentralizované burzy jsou ve srovnání s centralizovanými burzami méně rozšířené a méně populární. Stále však existuje více decentralizovaných burz a je možné, že v budoucnu umožní centralizovaným burzám jejich peníze.

Páry Fiat / kryptoměna

V tomto okamžiku je běžnější, že centralizovaná burza nabízí párování kryptoměna / kryptoměna. To by zákazníkům umožnilo obchodovat například s bitcoiny za etherové tokeny. Méně burz nabízí páry fiat měna / kryptoměna, což by umožňovalo, řekněme, bitcoin professional směny USD.

Některé z největších kryptoměn na světě jsou ty, které nabízejí tyto páry fiat / kryptoměna. Důvodem je pravděpodobně to, že slouží jako přímý přístupový bod na trh kryptoměn.

Vzhledem k tomu, že mnoho investorů ve vesmíru je v investování do digitálních měn relativně nová, je pravděpodobné, že se obrátí na tyto typy burz. Mezi tyto burzy patří Coinbase, Robinhood, Kraken a Gemini. (Zobrazit více: Vše o Gemini, bitcoinové burze Winklevoss.)

Klíčové prvky centralizovaných burz

Po celou dobu existují nové centralizované burzy kryptoměn. Ne všechny však budou úspěšné a není neobvyklé, že se tyto burzy skládají. Úspěch nebo neúspěch burzy závisí na velkém počtu faktorů. Jednou z klíčových složek úspěchu je však objem obchodování.

Obecně lze říci, že čím vyšší úrovně objemu obchodování, tím nižší volatilita a manipulace s trhem, která na této burze pravděpodobně proběhne. Nestálost je zásadní úvaha. Z důvodu času potřebného na dokončení transakcí se cena daného tokenu nebo mince může změnit mezi časem zahájení transakce a časem dokončení. Čím vyšší je objem obchodu a čím rychleji lze transakci zpracovat, tím menší je pravděpodobnost, že bude tato fluktuace problémová.

Dalším rozhodujícím prvkem úspěšné centralizované výměny je bezpečnost. I když žádná výměna není zcela imunní vůči škodlivé činnosti, jako jsou hacky, některé jsou bezpečnější než jiné. (Viz také: CoinDash: Hacker Ethereum vrátil 20 000 ukradeného etheru v hodnotě 17 milionů $.)

Způsob, jakým burza reaguje na událost, jako je hack, není v žádném případě samozřejmostí. Některé burzy tvrdě pracovaly na vrácení ztrát zákazníkům, zatímco jiné byly v tomto ohledu méně úspěšné. V důsledku těchto typů útoků se zastavily další. (Viz více: Mt. Gox.)

Professional investory, kteří chtějí vstoupit do prostoru kryptoměny, je stále nejběžnějším prostředkem centralizovaná burza. Při výběru burzy je důležité mít na paměti celou řadu faktorů, které ovlivní uživatelskou zkušenost, včetně toho, které páry se obchodují, jak vysoký je objem obchodování a jaká bezpečnostní opatření burzy přijaly k ochraně svých zákazníků.

Investování do kryptoměn a počátečních nabídek mincí (ICO) je velmi riskantní a spekulativní a tento článek nedoporučuje Investopedii ani pisateli investovat do kryptoměn nebo ICO. Vzhledem k tomu, že situace každého jednotlivce je jedinečná, měli byste před finančními rozhodnutími vždy konzultovat kvalifikovaného odborníka. Investopedia neposkytuje žádná prohlášení ani záruky ohledně přesnosti nebo včasnosti zde obsažených informací. K datu vzniku tohoto článku autor vlastní bitcoin a ripple.

0/5 (0 Reviews)
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: